REKLAMA

Jastrzębska Spółka Węglowa szuka prezesa. Ruszył konkurs

2021-07-12 11:58
publikacja
2021-07-12 11:58
Jastrzębska Spółka Węglowa szuka prezesa. Ruszył konkurs
Jastrzębska Spółka Węglowa szuka prezesa. Ruszył konkurs
fot. Dawid Lach / / JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) szuka nowego prezesa i jego czterech zastępców: ds. ekonomicznych, ds. handlu, ds. rozwoju oraz ds. technicznych i operacyjnych. W poniedziałek rada nadzorcza firmy ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne, mające wyłonić nowy zarząd firmy.

Jak wynika z opublikowanych na stronie internetowej JSW ogłoszeń konkursowych, zgłoszenia kandydatów na stanowiska prezesa i czterech wiceprezesów będą przyjmowane do 26 lipca br., zaś rozmowy kwalifikacyjne z udziałem osób, które spełnią wymogi formalne, zaplanowano na 30 lipca w siedzibie firmy w Jastrzębiu-Zdroju.

W miniony piątek Rada Nadzorcza JSW odwołała ze stanowiska prezesa spółki Barbarę Piontek, czasowo powierzając kierowanie firmą oddelegowanemu z Rady prof. Stanisławowi Pruskowi. Ze stanowiska wiceprezesa ds. rozwoju odwołano Tomasza Dudę, zaś z funkcji wiceprezesa ds. handlu - Włodzimierza Hereźniaka. Inny wiceprezes, odpowiedzialny w zarządzie za sprawy ekonomiczne Jarosław Jędrysek, sam zrezygnował ze stanowiska, jako powód podając przyczyny osobiste.

Dymisji Piontek i Dudy domagały się reprezentatywne organizacje związkowe z JSW.

Do czasu wyłonienia nowego szefa zarządu JSW - najdalej do 8 października - obowiązki prezesa spółki oraz wiceprezesa ds. technicznych i operacyjnych pełni, decyzją Rady Nadzorczej, oddelegowany do zarządu członek Rady, prof. Stanisław Prusek - od 2015 r. dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

Do pracy w zarządzie został również w piątek delegowany inny członek Rady, Michał Rospędek, który nie dłużej niż do 8 października będzie pełnił funkcje wiceprezesów ds. handlu oraz ds. rozwoju. Rospędek pracował wcześniej m.in. w należącej do spółki Tauron Wydobycie kopalni Janina w Libiążu; od 2015 r. był głównym specjalistą w departamencie górnictwa Ministerstwa Energii, a od 2018 r. naczelnikiem Wydziału Górnictwa Węgla Kamiennego w Departamencie Górnictwa w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

W zarządzie JSW pozostaje aktualny wiceprezes ds. pracy i polityki społecznej Artur Wojtków, wybrany na to stanowisko przez załogę spółki. Teraz pełni również czasowo funkcję wiceprezesa ds. ekonomicznych.

Barbara Piontek kierowała zarządem JSW od początku marca tego roku, zaś wiceprezes ds. rozwoju Tomasz Duda pełnił tę funkcję od lutego 2020 r. Jarosław Jędrysek został wiceprezesem ds. ekonomicznych w maju br.; także wówczas do zarządu spółki dołączył - jako wiceprezes ds. handlu - Włodzimierz Hereźniak, który wcześniej, do stycznia br. był prezesem JSW. Przyczyn ostatnich zmian w zarządzie spółki nie podano.

W czasie ponad czterech miesięcy, kiedy prezes Barbara Piontek kierowała zarządem JSW, m.in. przedłużono gwarancje zatrudnienia dla ok. 22-tysięcznej załogi JSW o kolejne 10 lat, a także (z początkiem lipca br.) podniesiono wynagrodzenia o 3,4 proc. Związkowcy domagają się większych podwyżek, zaś wcześniej upublicznili niezrealizowane porozumienie płacowe z ub. roku, które jednak - w opinii powołanego przez zarząd zespołu prawników - nie ma mocy prawnej.

Dzień przed swoim odwołaniem, prezes Piontek poinformowała w komunikacie, że w trzecim kwartale tego roku JSW odczuje obserwowany na światowych rynkach wzrost cen węgla koksowego i koksu. Oceniła, że obecny poziom cen gwarantuje spółce rentowną działalność w trzecim kwartale.

Jastrzębska Spółka Węglowa jest drugą pod względem wielkości zatrudnienia i wydobycia węgla krajową spółką węglową, po Polskiej Grupie Górniczej. Specjalizuje się w produkcji węgla koksowego, wykorzystywanego przy produkcji stali. Zatrudnia ponad 22 tys. osób. Ubiegły rok - kryzysowy na rynku stali, węgla i koksu - grupa kapitałowa JSW zamknęła stratą netto przekraczającą 1,5 mld zł.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (13)

dodaj komentarz
jacek-19
Sprzataczka Prezesa ma meza jest woznym, ale nalezy do pisu i moglby objac "posade"prezesa JSW. No oczywiscie jezeli pobory beda sie zgadzaly.
42500jacek
Proponuję na Prezesa JSW przewodniczącego związków
slawekkry
Do tego są potrzebne odpowiednie kwalifikacje , a nie tylko rozdarta mo.....a
typowyznawca
Kozłowski nie ma lepszego ma takie znajomości że nawet będzie sprzedawał koks po 300 usd i stanie się wyznacznikiem dla Australii
jpelerj
Konkurs? A po co? Pani Sobolewskiej zwolniły sie okienka po Radach Nadzorczych.
jag63
A może Pan poseł Suski się skusi.

.
jarekzbyszek
Ruszyła procedura maskowania wyboru kolejnego towarzysza Dojnej Zmiany. Jak jest nowy wskazany to HR’y robią zbieranie CV, aby nikt ich potem za kratki nie wsadził.
bullman
Krewni i znajomi królika nie chcą tych posadek bo to nie samograj typu Orlen,Kghm
ajwaj_
Tylko Minister PISy Misiewicz,
zna sie tyle czyli w PISu nic,
ale jeszcze nie umie tyle kasiory przytulac
vonmisses
Ale trzeba mieć kogoś znajomego w PIS-ie, żeby startować?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki