REKLAMA

Zmiany w JSW. Prezes i dwaj wiceprezesi odwołani ze stanowisk

2021-07-09 12:32
publikacja
2021-07-09 12:32
Zmiany w JSW. Prezes i dwaj wiceprezesi odwołani ze stanowisk
Zmiany w JSW. Prezes i dwaj wiceprezesi odwołani ze stanowisk
/ Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA

Rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej odwołała ze składu zarządu prezes Barbarę Piontek oraz dwóch wiceprezesów: Tomasza Dudę i Włodzimierza Hereźniaka - podała spółka w komunikacie. Z kolei wiceprezes Jarosław Jędrysek złożył rezygnację z pełnienia funkcji w zarządzie z powodów osobistych.

Rada nadzorcza spółki delegowała Stanisława Pruska, członka rady nadzorczej, do czasowego wykonywania czynności prezesa. Okres delegowania został ustalony na czas od 9 lipca 2021 roku do dnia 8 października 2021 roku włącznie, jednak nie dłużej niż do dnia powołania prezesa.

Rada powierzyła też Stanisławowi Pruskowi czasowe pełnienie obowiązków zastępcy prezesa ds. technicznych i operacyjnych, delegowała Michała Rospędka, członka RN, do czasowego wykonywania czynności wiceprezesa ds. handlu, powierzyła Michałowi Rospędek czasowe pełnienie obowiązków wiceprezesa ds. rozwoju, a Arturowi Wojtków pełnienie obowiązków wiceprezesa ds. ekonomicznych.

W piątkowym komunikacie nie podano przyczyn zmian w zarządzie spółki. Odwołanie prezes Piontek oraz wiceprezesa Dudy było postulowane przez działające w JSW wiodące związki, które ponad tydzień temu pikietowały m.in. jastrzębską siedzibę firmy i katowickie biuro poselskie premiera Mateusza Morawieckiego.

Odwołanie ze stanowisk prezes JSW Barbary Piontek oraz jednego z jej zastępców Tomasza Dudy to niektóre postulaty działających w spółce reprezentatywnych organizacji związkowych, które w miniony czwartek pikietowały m.in. jastrzębską siedzibę firmy oraz katowickie biuro poselskie premiera Mateusza Morawieckiego. Żądanie zmian w zarządzie znalazło się w skierowanej do szefa rządu petycji.

Prezes Barbara Piontek kierowała zarządem JSW od początku marca tego roku; wcześniej była m.in. wiceprezesem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tomasz Duda jest wiceprezesem JSW ds. rozwoju.

Ponadto, zarząd JSW tworzyli: wybrany przez załogę wiceprezes ds. pracy i polityki społecznej Artur Wojtków, a także wiceprezes ds. handlu Włodzimierz Hereźniak (do stycznia br. prezes jastrzębskiej spółki) i wiceprezes ds. ekonomicznych Jarosław Jędrysek - dwaj ostatni wiceprezes dołączyli do zarządu w maju br.

W miniony czwartek kilkuset związkowców, głównie z górniczej Solidarności, pikietowało siedzibę Jastrzębskiej Spółki Węglowej, katowickie biuro poselskie szefa rządu oraz biuro europosłanki PiS Izabeli Kloc w Mikołowie. Zarzucali politykom m.in. obsadzanie zarządów spółek węglowych niekompetentnymi ludźmi.

Związkowcy - zarówno z Solidarności, jak i dwóch innych działających w tej spółce reprezentatywnych związków - przedłożyli petycję skierowaną do premiera Morawieckiego. Zażądali w niej m.in. dymisji prezes Barbary Piontek i wiceprezesa Tomasza Dudy, a także zmian w radzie nadzorczej firmy.

"Żądamy spowodowania, aby do JSW trafiły osoby znające się na górnictwie, ale także przygotowane i kompetentne w zakresie zarządzania" - czytamy w petycji. Związkowcy zwracają w niej uwagę również na brak dialogu społecznego w JSW, czemu w niedawnych oświadczeniach kilkakrotnie zaprzeczał zarząd tej firmy. Podczas pikiety 1 lipca prezes JSW Barbara Piontek wyszła do protestujących i podtrzymała chęć prowadzenia rozmów, zapraszając na nie związkowców.

Podczas pikiet związkowcy akcentowali wpływ lokalnych polityków PiS na obsadę stanowisk w spółkach węglowych - w tym kontekście wymieniano głównie JSW. W przygotowanej na manifestację związkowej przyśpiewce padły nazwiska europosłanki Izabeli Kloc, przed której biurem również odbyła się pikieta, oraz pos. Ewy Malik i pos. Adama Gawędy, b. wiceministra energii. Nazwiska posłów pojawiły się także na transparentach.

Kontekstem manifestacji była m.in. sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie związkowcy prowadzą spór płacowy z zarządem, domagając się podwyżek większych od zapowiedzianego przez zarząd wzrostu wynagrodzeń od 1 lipca o 3,4 proc. Wcześniej związkowcy wielokrotnie wyrażali dezaprobatę dla działań zarządu JSW, na którego czele od marca stoi Barbara Piontek.

Dwa dni przed związkowymi pikietami JSW opublikowała stanowisko, w którym zapewniono, że spółka "realizuje dialog społeczny i z wielką przykrością oraz rozczarowaniem przyjmuje postawę trzech reprezentatywnych organizacji związkowych, które zapowiadając protesty dążą do eskalacji niepokojów społecznych wśród naszych pracowników".

"Bezpieczeństwo i gwarancja pracy oraz płacy dla naszej Załogi to priorytet całego Zarządu JSW. Dlatego będą podwyżki dla wszystkich pracowników o 3,4 proc. już od lipca 2021 r. To maksymalne podwyżki na jakie dziś JSW stać. Przedłużyliśmy Załodze także zapewnienie pracy o 10 lat. Jesteśmy też w toku rozmów ze stroną społeczną JSW. Nie można mówić, że dialogu nie prowadzimy" – powiedziała cytowana w ubiegłotygodniowym komunikacie prezes Piontek.

pel/ seb/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (12)

dodaj komentarz
the_truth
NIe ma sprawy: PiS polaczy JSW z KGHM i Orlenem i znowu spolka bedzie rentowna !
koperytko
z tego co się orientuje JSW ma prolongatę na zapłatę składek ZUSowskich. Pewnie według zwiazkowców prezes kompetentny który mimo wszystko bez spłaty zadłużenia da 16 17 i 18 pensje. Patologia zwiazkowa ktora doprowadzi do upadku JSW
luxferre
JSW nie upadnie. Jak ZUS - już jest bankrutem, natomiast my, podatnicy, będziemy najwyżej płacić więcej niż 40% podatku dochodowego (tyle obecnie płaci się realnie dostając minimalną krajową), aby tych pasożytów utrzymać.
uczen_manueli_g
Wielkie podziękowania dla pani prezes Barbary Piontek, za wolę rozmów z takim elementem jak związki zawodowe. Jak widać z tymi, którzy zatrzymali się w swoich rozumowaniach podług modelu gierkowskiego, dialogu nie ma i być nie może.
Niejaka Szydło zapewne zostanie prezesem czy kierownikiem JSW i rok czasu i będzie
Wielkie podziękowania dla pani prezes Barbary Piontek, za wolę rozmów z takim elementem jak związki zawodowe. Jak widać z tymi, którzy zatrzymali się w swoich rozumowaniach podług modelu gierkowskiego, dialogu nie ma i być nie może.
Niejaka Szydło zapewne zostanie prezesem czy kierownikiem JSW i rok czasu i będzie lokaut. A górnicy ze związków zawodowych pod kościół albo MOPS.
prawnuk
? gdybym był zwącholem i miał takich premierów i prezesów to bym robił dokładnie to samo co oni. Filozofia: albo zysk albo w pysk sprawdza się w tym sektorze idealnie. Więc dożywotnio mamy zagwarantowane, że sektor górniczy nie bedzie w zasadzie płacił podatków (np za prawo do węgla), podatnik bedzie płacił młodzieży ? gdybym był zwącholem i miał takich premierów i prezesów to bym robił dokładnie to samo co oni. Filozofia: albo zysk albo w pysk sprawdza się w tym sektorze idealnie. Więc dożywotnio mamy zagwarantowane, że sektor górniczy nie bedzie w zasadzie płacił podatków (np za prawo do węgla), podatnik bedzie płacił młodzieży emerytury i to w wysokości 2krotności pensji nauczyciela. A jak trzeba dopłaci do pensji nie mówiąc o 14, 15 i innych świadczeniach....
Poczytaj wypowiedzi pani Piontek - została prezesem deklarując, że można obniżyć koszty bez obniżania pensji.... Mnie to na wejściu wystarczyło, bo pensje do 80% kosztów....
300_pala
Nie ma chętnych żeby zgłosić do sądu wniosek o upadłość?
anty12
Co innego zwiazki zawodowe w JSW. To tez jest patologia. Oni sa siebie warci.
anty12
I bardzo dobrze. Ta banda nieudacznikow nie ma pojecia o gornictwie, bo to partyjne kolesie a nie specjalisci. Dzialali na szkode spolki wg gornikow. Na YT sa fajne filmiki jak wychodzi ta panienka i ja wygwizdali. Cos jak Morawieckiego.
kola54
Na szkodę górników , działają wszyscy którzy chcą normalizacji , kontroli wydatków , regulacji zakupów , czy ukrócenia wszechwładzy związków. Dobry menażer nie musi znać się na technologi produkcji tylko umieć sprzedać to zakład produkuje i przewidzieć co będzie za rok , dwa i dekadę.
specjalnie_zarejstrowany1
Nie podaliscie najwazniejszej rzeczy ktora mnie w zasadzie tylko interesuje w tym zamieszaniu - po ile dostali odprawy za popracowanie kwartalu?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki