REKLAMA
PILNE

Jarosław Gowin liczy na krótką pamięć wyborców

Grzegorz Marynowicz2013-09-10 11:04analityk Bankier.pl
publikacja
2013-09-10 11:04

- Nie godzę się na politykę "ciepłej wody w kranie" i podwyżek podatków - mówił Jarosław Gowin kilka tygodni temu. Sejmowe głosowania wskazują jednak, że były minister sprawiedliwości wiele razy przyłożył rękę do rozwiązań, które dziś krytykuje.

1. Za podwyżką VAT

29 października 2010 roku z inicjatywy rządu przyjęta została ustawa okołobudżetowa (nowelizująca ustawę o Vacie), podnosząca na trzy lata stawki podatku VAT. Na mocy nowego prawa od stycznia 2011 do grudnia 2013 stawki 22 proc. i 7 proc. wzrosły o jeden punkt procentowy. Nowelizacja wprowadziła także stawkę 5 proc. na produkty żywnościowe. Jarosław Gowin głosował za tymi rozwiązaniami.

2. Za zmianami w OFE

Propozycje zmian w OFE przesądziły o wyjściu Jarosława Gowina z PO. Warto jednak przypomnieć, że mówiący dziś o "skoku na kasę" poseł 25 marca 2011 głosował za pierwszymi zmianami w OFE. Sejmowa większość zdecydowała wówczas, że składki przekazywane do OFE zostaną zmniejszone z 7,3 proc. do 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na specjalne indywidualne subkonta w ZUS.

3. Przeciw dziennej kapitalizacji odsetek

Dwa miesiące po drugim zwycięstwie rządzącej partii Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Przyjęte w grudniu 2011 roku regulacje uniemożliwiały zakładanie lokat z dzienną kapitalizacją odsetek, których zyski nie podlegają 19-procentowej stawce podatku Belki. Z kieszeni oszczędzających zniknęło w ten sposób ok. 380 mln zł. Jarosław Gowin głosował za tym rozwiązaniem.

4. Za podwyżką składki rentowej

W grudniu 2011 roku sejmowa większość przegłosowała także podwyżkę składki rentowej z 4,5 % do 6,5%. Podniesienie o 44 proc. dotychczasowego obciążenia minister Rostowski tłumaczył "nadpłynnością polskich przedsiębiorstw". W ten sposób z kont firmowych na rachunek budżetu państwa trafiło rocznie około 7 mld zł. Według ekspertów wyższa składka rentowa doprowadziła do utraty pracy przez 150-200 tys. ludzi. Broniący dziś przedsiębiorców Jarosław Gowin głosował za podwyższeniem składki rentowej.

5. Za nierealnym budżetem na 2013 rok

- Nie godzę się na politykę dalszego zadłużania Polaków prowadzoną przez Jacka Rostowskiego - mówi dziś Jarosław Gowin. Krytyka ministra finansów wzmocniła się, gdy pojawiła się konieczność nowelizacji budżetu za rok 2013. Problem polega na tym, że przyjęty w grudniu 2012 projekt budżetu od początku bazował na wątpliwych założeniach. W roku 2012 wpływy podatkowe wyniosły 248,3 mld zł wobec założonych 264,8 mld zł. Zabrakło więc 16,5 mld zł, a mimo tego na rok 2013 zaplanowano dochody podatkowe wyższe od przyjętych (i niezrealizowanych) rok wcześniej. Nierealny budżet na rok 2013 spotkał się jednak z poparciem Jarosława Gowina w głosowaniu w dniu 12 grudnia 2012 roku.

Trudno nie przyklasnąć większości postulatów stawianych przez Jarosława Gowina. Na tle targanej konfliktami PO i skręcającego w lewo PiS jawi się jako jaskółka nadzei dla liberalnego elektoratu. Czas pokaże, czy były członek Platformy Obywatelskiej może liczyć na krótką pamięć wyborców.

Grzegorz Marynowicz
Bankier.pl

Źródło:
Grzegorz Marynowicz
Grzegorz Marynowicz
analityk Bankier.pl

Pomysłodawca i redaktor prowadzący serwisu MamBiznes.pl - pierwszego w Polsce projektu skierowanego wyłącznie dla młodych przedsiębiorców. W 2009 portal został przejęty przez Grupę Bankier.pl. Autor kilkuset artykułów i poradników dotyczących przedsiębiorczości, działalności gospodarczej i e-biznesu. Pomysłodawca takich cykli jak: „Tak się robi e-biznes” czy „Startupy na dywaniku”. Tel.: 504 256 447

Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (44)

dodaj komentarz
~KF
W Polskim sejmie istnieje (niestety) coś takiego jak dyscyplina partyjna. Głosuje się tak jak życzy sobie tego partia a nie tak jak sugeruje sumienie. Te wszystkie wymienione punkty nie są dowodem na jakąś rzekomą dwulicowość Gowina tylko są właśnie powodem dla jego odejścia z PO i założenia własnej partii.
~Asurio
Dyscyplina, dyscypliną a dla mnie to zdrada ideowa. Polska Razem to kolejna partia, która chce oszukać wyborców a w istocie nie ma nic do zaoferowania. W najlepszym wypadku , gdyby kiedyś doszli do władzy, obniżyli by podatek VAT o 1 %.
~Krisss odpowiada ~Asurio
Sratata tata dyscyplina... Jak Kaminski przemawiał, to poźniej sporo ludzi z PO poparło go.
~E K KNP Wrocław
Głupi Korwin i buty

Tylko zazdrościć nam takim krajom,
W których za darmo buty rozdają...

Nie są za piękne, ani szczególne,
Za to – darmowe, takie – ogólne.
Kiedy nadejdzie chlapa czy zima,
To obywatel – zawsze wytrzyma!
A kiedy z wiekiem drą się pomału,
Dają
Głupi Korwin i buty

Tylko zazdrościć nam takim krajom,
W których za darmo buty rozdają...

Nie są za piękne, ani szczególne,
Za to – darmowe, takie – ogólne.
Kiedy nadejdzie chlapa czy zima,
To obywatel – zawsze wytrzyma!
A kiedy z wiekiem drą się pomału,
Dają komisje buty z przydziału.
W tych soc-komisjach są specjaliści,
Żeby nie było ludzkiej zawiści.

No bo ludziska, już kombinują:
Dajcie mi nowe!– stare szwankują,
Buty wymieńcie! – piszą podania –
Lewy za ciasny! – są odwołania...

Żeby nikt nie mógł głupa im palić,
Muszą komisje wszystko ustalić:
Komu – do domu, komu – dla sportu,
Komu buciki z pierwszego sortu.
Żeby nie było oszukiwania,
Biorą komisje – pokwitowania.

Ale i biorą spore łapówki
Od elegantów, co chcą mieć nówki!

Na spec-komisje więc przyszła pora,
Bo się korupcja zrobiła spora.
Tajne agencje też są konieczne,
Żeby zwalczanie było skuteczne.

Śledzą komisje inne komisje –
Każda komisja swoją ma misję.
Rosną urzędy... i ministerstwo,
Żeby nie rosło butów paserstwo,
Żeby nie brano fantów i w łapę!

Bierz but – bez kantów i nie na gapę!

Jakiś tam Korwin – gada coś – głupi:
Buty – powiada - każdy sam kupi
Jeden – na miarę, drugi – drewniaki...
Mówi, że lepszy jest system taki:
Zmniejszyć podatki! Dość biurokracji!
Wszystkie komisje – do likwidacji!
Jeszcze coś mami, że niby – draństwo,
Że się butami zajmuje państwo!

Mądrze tłumaczą socjal-działacze:
Że buty kupią... tylko bogacze,
A biednych nie stać będzie na buty –
I będą boso – jak przyjdzie luty!
A jak zamarzną? – To czyja wina?
Niech nikt nie słucha głupot Korwina!

No i za darmo uczą już młodzież:
Fajna by była darmowa – odzież,
Fajnie by było – darmo się leczyć...

Trudno młodzieży temu zaprzeczyć.

Choć darmowemu nie jestem wrogi,
Czuję się – niczym but z lewej nogi,
No bo czasami widzę to czarno –
No bo skąd biorą na to –
za darmo?

Jan Gładkow
~gown
Dokładnie. Mi się wydaje, że Gowin obecnie udaje liberała tak jak Tusk udawał go kilka lat wstecz(zanim wygrał wybory). Gdy Gowin doszedłby do władzy, zapewne wykona identyczny skręt w lewo jak zrobił do premier.
~Kubala95
Byłbym ostrożny z taką oceną, te wszystkie głosowania odbyły się długo przed powstaniem Polski Razem, a kilka jeszcze zanim został ministrem. Od tego czasu Gowin mógł przemyśleć swoje poglądy i nawet zasadniczo je zmienić. Przypominam, że jego pierwotnym celem było przejęcie prezesury w Platformie i jej reforma Byłbym ostrożny z taką oceną, te wszystkie głosowania odbyły się długo przed powstaniem Polski Razem, a kilka jeszcze zanim został ministrem. Od tego czasu Gowin mógł przemyśleć swoje poglądy i nawet zasadniczo je zmienić. Przypominam, że jego pierwotnym celem było przejęcie prezesury w Platformie i jej reforma w duchu prawicowym - potrzebował do tego poparcia kolegów z partii, musiał wzbudzić zaufanie wśród tej kliki. Wiadomo, że jeśliby głosował inaczej niż większość partii, straciłby mnóstwo głosów w wyborach na jej szefa. Nie mógł otwarcie przedstawić swoich planów, bo to byłoby równe z ich przekreśleniem. Jeśli chcesz zdobyć dominację w stadzie wron, to musisz krakać tak jak one. Te ustawy tak czy siak by przegłosowano, a on potrzebował popularności żeby móc cokolwiek zmienić. Gdy wybory w partii przegrał, stwierdził że to nie ma sensu i zmienił strategię działania - wraz z grupą członków PO zaczął działać już jako jawna opozycja, a w konsekwencji stworzyli nową partię.
~Tomek
Dorze, że jeszcze, ktoś pisze o takich rzeczach, budzi to we mnie nadzieję, więcej takich dziennikarzy i rok do roku ludzie będą decydować się na partię, które nie zdradzają swoich ideałów a w sejmie zabraknie takich ugrupowań jak PiS, PO, ...., partia gowina itp.
Pozdrawiam,
~kat
Głosuję na Kongres Nowej Prawicy.
~mikolaj88
Myśl Konserwatywno- liberalna bez Korwina Mikke nie istnieje, wszystko inne to farbowane lisy
~Arek
Dość przemalowanych podróbek.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki