REKLAMA

Żywiec zainteresowany ofertą Palikota. Legendarny Browar w Leżajsku zmieni właściciela?

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-03-16 14:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-16 14:00

Manufaktura Piwa Wódki i Wina Janusza Palikota otrzymała oficjalne potwierdzenie przyjęcia oferty wstępnej przez Grupę Żywiec na zakup browaru Leżajsk wraz z marką piwa Leżajsk.

Żywiec zainteresowany ofertą Palikota. Legendarny Browar w Leżajsku zmieni właściciela?
Żywiec zainteresowany ofertą Palikota. Legendarny Browar w Leżajsku zmieni właściciela?
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Propozycja MPWiW została złożona w związku z publicznymi zapowiedziami likwidacji browaru w Leżajsku w jego obecnym kształcie.

Palikot odkupi browar w Leżajsku

– Nasze możliwości produkcyjne w Tenczynku nie pozwalają na zaspokojenie szybko rosnących potrzeb rynku. Trwają intensywne prace nad rozbudową naszych kontaktów międzynarodowych i one także wymagają zdolności do produkcji. Chcemy kupić browar wraz z pełną infrastrukturą oraz prawem do znaku towarowego Leżajsk, w którym widzimy olbrzymi potencjał. Mamy wiedzę i umiejętności do tworzenia marek, które budzą zainteresowanie i emocje - mówi powiedział Janusz Palikot, Prezes Manufaktury Piwa Wódki i Wina.

– Szczegółowa oferta z naszej strony będzie możliwa po ustaleniu, co będzie przedmiotem transakcji: browar z całą infrastrukturą, czy tylko jej część, prawa do znaku, czy bez tych praw. Każda z tych kwestii wpływa na cenę i wymaga due dilligance. Zapewne, jeśli dojdzie do transakcji, to trzeba się liczyć z końcem II lub początkiem III kwartału, bo takie rzeczy nigdy nie dzieją się szybko. Kluczową jest data zapowiedzianej likwidacji browaru, ustalona na 30 czerwca. Ale właściciel, czyli Grupa Żywiec, może przedłużyć czas trwania zapowiedzianej likwidacji, tak by nie doszło do przerwy w faktycznej działalności. To są oczywiście ich decyzje. My chcielibyśmy zapewnić możliwość działania i pracy dla ludzi, bez uszczerbku dla nich – dodaje.

Reorganizacja w Żywcu

Grupa Żywiec 7 lutego br. ogłosiła zamiar reorganizacji swojej produkcji w Polsce i skupienia ją w czterech browarach. W komunikacie poinformowała, że w związku z tym produkcja w Browarze Leżajsk zostanie zakończona w czerwcu br. „Marka Leżajsk pozostanie w portfolio firmy, a jej produkcja będzie kontynuowana w innych browarach” - dodano.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W podkarpackim browarze pracuje ponad 100 osób. Decyzja Grupy wywołała w regionie, szczególnie w Leżajsku i okolicach, wiele emocji.

Browar w Leżajsku powstał w 1978 r., choć jak czytamy na stronie internetowej Grupy Żywiec, ma być spadkobiercą pierwszego leżajskiego browaru warzącego piwo w XVI w. na podstawie przywileju Zygmunta I Starego.

Browar do Grupy Żywiec, będącej częścią koncernu Heineken, należał od 2004 r. W 2021 r. w browarze uwarzono 800 tys. hektolitrów, czyli 160 mln butelek piwa.

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (35)

dodaj komentarz
dreustachy
Podobno zaczynał od klecenia europalet z kradzionego drewna z Biłgorajskich lasów...
aug1
On już w zeszłym roku obiecał inwestorom że wprowadzi firmę na giełdę. Zebrał kasę i olał sprawę. Taki z niego słowny gość.
dawid_gmyrek
Trzeba mieć niezbyt równo pod sufitem, że wpłacać kasę na zbiórki organizowane przez Żymian - przykładem jest choćby majątek osobisty Ofsika :)
ej_czy_nie
Heineken publicznie przeprasza że musi dalej inwestować w Rosji bo już tylko tam ktoś jeszcze pije piwo a u nas jakieś żuczki zrobią kokosy na zamykanym browarze buahaaa
dawid_gmyrek
Kto mówi, że oni chcą coś kupić za swoje? To nie po kupiecku :)

Zresztą ta cała Manufaktura jest ponad 50 baniek pod kreską!
wars
a jeszcze niedawno z Wojewódzkim zbierali kase w ramach crowfundingu bo nie mieli sami ani grosza na swoja mikro fabrycznie ani złotówki a nagle ma grube miliony na browar ?
dawid_gmyrek
A kto mówi, że oni chcą coś kupić za swoje? To nie po kupiecku :)

Zresztą ta cała Manufaktura jest ponad 50 baniek pod kreską!
dawid_gmyrek
Hehe, Manufaktura Piwa, Wódki i Wina - tak oto Wojewódzki z Palikotem spotkali się w tej samej branży ... czy to nie szmonces? Podobno wkrótce mają dołączyć Szczuka i Hołdys - byłoby etnicznie na maksa :)
slawekqs
Jak to on tego Polmosa kupił? to jest przykład dla was po co idzie do polityki i na takie miernoty potem robią z wami co chcą i jeszcze oferty składają jacy to oni zatroskani aby żyło nam się lepiej o przepraszam im tym ex politykom lub ciągle w grze
sbbililu
Już dawno powinien siedzieć cwaniak z kółkiem w zębach , a ciemnota łyka te jego balaluki

Powiązane: Alkohol

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki