REKLAMA

Janukowycz: Nie nakazałem użycia siły na Majdanie

2016-11-28 19:01
publikacja
2016-11-28 19:01

Nigdy nie wydałem rozkazu użycia siły wobec demonstrantów na Majdanie w Kijowie - oświadczył w poniedziałek były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, który przez łącze wideo zeznawał w procesie oskarżonych o zabicie uczestników protestów w lutym 2014 roku.

fot. Maxym Marusenko / / FORUM

Nigdy z nikim nie rozmawiałem o zdławieniu protestów na Majdanie. Rozmawiałem jedynie o pokojowym uregulowaniu tego kryzysu. Starałem się zapobiec przelewowi krwi za wszelką cenę - powiedział w sądzie w Rostowie nad Donem w Rosji, gdzie odpowiadał na pytania z Kijowa.

Nie rozmawiałem o tym z nikim, również z Federacji Rosyjskiej - podkreślił.

Janukowycz przyznał, że Ukraińcy w listopadzie 2013 roku zgromadzili się na Majdanie, żądając podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, które jego ekipa odłożyła w obawie przed pogorszeniem relacji z Rosją, lecz wskazał, że krwawe zakończenie tych protestów to wina ich uczestników.

Gdyby zachowanie demonstrantów było pokojowe, gdyby rzeczywiście naciskali na władze i zmusili nas do podpisania tej umowy (z UE), to nie byłoby żadnych problemów - przekonywał.

Janukowycz wyraził przekonanie, że pierwsze strzały na Majdanie Niepodległości padły ze strony uczestników protestów. Mówiono mi, że ogień prowadzony był z budynków, które kontrolowała opozycja - podkreślił.

Broń na Majdanie pochodziła z różnych źródeł. Była to własna broń ludzi, przede wszystkim myśliwska. Była też broń przechwycona z arsenałów SBU (Służby Bezpieczeństwa Ukrainy) i MSW. Nie mam żadnych dowodów, żeby ta broń była przywożona zza granicy - powiedział były prezydent, który po odsunięciu od władzy na Ukrainie ukrywa się w Rosji.

W jego ocenie wydarzenia na Ukrainie z przełomu 2013 i 2014 roku miały oznaki przewrotu antykonstytucyjnego. Wyjaśnił, że w lutym 2014 roku zdecydował się na opuszczenie kraju w obawie o życie rodaków i własne. Jeślibym tu pozostał, taka wojna, jak w Donbasie, rozpoczęłaby się na całej Ukrainie - powiedział.

Przesłuchanie Janukowycza rozpoczęło się o godzinie 13 czasu ukraińskiego (12 w Polsce) i trwało około sześciu godzin. Na początku posiedzenia sądu w Kijowie prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko poinformował byłego prezydenta, że jest podejrzany o zdradę państwa.

Łucenko zarzucił Janukowyczowi, że współpracował z władzami Rosji na rzecz zmiany granic państwowych Ukrainy" oraz że jest podejrzany o doprowadzenie do rozpoczęcia zbrojnej agresji Rosji wobec Ukrainy. Łucenko poinformował, że w związku z tym, iż Janukowycz "faktycznie ukrywa się przed ukraińskim wymiarem sprawiedliwości", zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zostało przesłane na wszystkie znane adresy, pod którymi może się on znajdować. Przedstawiciele prokuratury wojskowej Ukrainy wręczyli je także obecnemu w sądzie podczas przesłuchania obrońcy Janukowycza.

Prokurator zapowiedział też, że w wkrótce podejrzenia wobec Janukowycza zostaną przekwalifikowane i staną się oskarżeniem. "Obecnie trwają odpowiednie ekspertyzy i w najbliższym czasie podejrzenie przekształci się w akt oskarżenia" - powiedział Łucenko dziennikarzom.

Trwający w Kijowie proces, w którym Janukowycz występuje za pośrednictwem łącza wideo, dotyczy wydarzeń na kijowskim Majdanie Niepodległości z przełomu 2013 i 2014 r. 21 listopada 2013 roku, gdy ówczesne władze Ukrainy ogłosiły, że odkładają podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE, rozpoczęły się tam protesty zwolenników integracji europejskiej.

W wyniku brutalnych działań sił bezpieczeństwa przeciwko demonstrantom pokojowe początkowo wiece przekształciły się w protesty przeciwko ekipie Janukowycza. W walkach ulicznych zginęło ponad 100 osób. W następstwie protestów w lutym 2014 roku Janukowycz zbiegł do Rosji, gdzie przebywa do dziś.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ lm/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~rei
Jeśli pewny swej niewinności to dlaczego nie zbiegł choćby do UE?
~OGIEŃ
zamach stanu sprowokowany i opłacony przez USA [VICTORIA NULAND ] i wcześniej czy później bandyci [ spod flagi czerwono czarnej ] strzelający swoim rodakom w plecy zostaną ukarani .
~pepe
W więzieniu też będzie siedział przez łącze wideo?
~Roooo
Przecież Soloż przyznaje że, przy majdanie majstrował... nawet podaje kwotę za jaką zrobił ten przewrót szczycąc się że to było bardzo tanio!!! Teraz wysłał tam Bucholtza żeby przejął co się da. Co za uczciwość narodu wybranego za którą kocha ich cały świat:D

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki