REKLAMA
PILNE

Janet Yellen Sekretarzem Skarbu. Biden wskazał kandydatów na stanowiska gospodarcze

2020-11-30 17:20
publikacja
2020-11-30 17:20
Janet Yellen Sekretarzem Skarbu. Biden wskazał kandydatów na stanowiska gospodarcze
Janet Yellen Sekretarzem Skarbu. Biden wskazał kandydatów na stanowiska gospodarcze
fot. Gary Cameron / / Reuters

Zespół prezydenta elekta Joe Bidena ogłosił w poniedziałek nazwiska kandydatek do objęcia najważniejszych stanowisk gospodarczych w nowej administracji USA. Janet Yellen ma zostać ministrem finansów, Neera Tanden - szefową Biura Zarządzania i Budżetu, a Cecilia Rouse - szefową doradców gospodarczych.

Wybór byłej prezes Rezerwy Federalnej (amerykańskiego banku centralnego) Janet Yellen na szefową resortu finansów był zapowiadany już w ubiegłym tygodniu; oczekuje się, że to na niej będzie spoczywał największy ciężar w wyciąganiu amerykańskiej gospodarki z pandemicznego kryzysu. W przeszłości Yellen opowiadała się za możliwością użycia tzw. helicopter money - wysyłania pieniędzy bezpośrednio podatnikom - jako sposobu ratowania gospodarki w poważnym kryzysie. Yellen może być pierwszą kobietą w roli amerykańskiego ministra finansów.

Neera Tanden to szefowa liberalnego think-tanku Center for American Progress, która przez wiele lat była doradczynią Hillary Clinton. Jeśli otrzyma stanowisko szefowej Biura Zarządzania i Budżetu (OMB), będzie w głównej mierze odpowiedzialna za tworzenie propozycji budżetu.

Cecilia Rouse to ekonomistka z Uniwersytetu Princeton, która zasiadała w Radzie Doradców Gospodarczych (CEA) za prezydentury Baracka Obamy w latach 2009-2011. Tym razem - o ile uzyska zgodę Senatu - będzie szefową tej agencji i pierwszą Afroamerykanką w tej roli.

Zgody Senatu wymagają wszystkie stanowiska. Według telewizji NBC, problemy z jej uzyskaniem może mieć Tanden, która jest ostrą krytyczką Republikanów. Jeszcze przed ogłoszeniem jej wyboru republikański senator John Cornyn stwierdził, że ma ona "zerowe szanse" na zatwierdzenie. Jej los może zależeć od drugiej rundy wyborów do Senatu w Georgii, które odbędą się 4 stycznia. Kandydaci Demokratów muszą wygrać oba wyścigi, by uzyskać kontrolę nad izbą.

osk/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
1as
Będzie się działo, zaczyna się etap destrukcji, a potem napięcie będzie stopniowo wzrastać.
Lewacy u steru, ratuj się kto może.
prezes_jan
Nieciekawe czasy przed nami
jarunia
Teraz ukradkiem bóbr będzie się kopulował z niedźwiadkiem
talmud
system jest tak zabetonowany & skorumpowany .....nic nie pomoże upadającemu bankrutowi......funkcjonuje tylko na kroplowce makulatury $$......zupełnie obojętne jest kto będzie "rządził": notabene tak samo jest w "tu spocznij":.....:)
marynapilecka
Wy Rosjanie za to macie kroplówkę ropy i problem Chiński na wschodniej granicy którą Chiny powoli przejmują zaludniając...Polska już raz pod przymusem miała szanse zobaczyć jak ze wschodem jest super...wystarczy porównać Niemcy Wschodnie i Zachodnie kto lepiej wyszedł...
jarunia
USA to teraz słoik miękiszonów. Czas na kacze globalne przywództwo
andybrandy
No to babsko rozdupcy ten kraj. Stary Biden będzie na spotakaniach myślał, jak tu się porządnie wysikać, bo bardzo chce a leci jak przez igłę od strzykawki. Będą grasowac myszy w gabinecie.
darius19
zrodlo informacji o sledztwie FBI, prosze. FBI to agencja federalna. Sledztwa wyborcze prowadza sady i prokuratory stanowe. Sciema?
mirek6504
Bardzo dobra wiadomość nareszcie bedzie widać prawdziwy obraz gospodarki ,
grzegorzkubik
FBI prowadzi śledztwo w sprawie wyborów a Biden kogoś obsadza? To jest medialny żart?

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki