REKLAMA
APOGEUM IV FALI

Jakość wód w Polsce jest coraz gorsza. Dwie branże szkodzą najbardziej

2021-07-02 06:46
publikacja
2021-07-02 06:46
Jakość wód w Polsce jest coraz gorsza. Dwie branże szkodzą najbardziej
Jakość wód w Polsce jest coraz gorsza. Dwie branże szkodzą najbardziej
/ Pexels

W Polsce wody nie brakuje, tylko jej jakość jest coraz gorsza. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego na zlecenie Fundacji Przyjazny Kraj - informuje w piątek "Rzeczpospolita".

Dziennik podał, że jakości wody najbardziej szkodzą już nie przemysł i sektor komunalny, ale rolnictwo i turystyka. "Źle dawkowane nawozy zanieczyszczają wody związkami azotu i fosforu, przyczyniają się też do użyźnienia śródlądowych wód powierzchniowych i podziemnych, a dalej jezior i morza" - czytamy. Dodano, że swoje dokłada turystyka: opróżnianie do wody zbiorników na ścieki w jachtach, ścieki z biwaków i domków letniskowych. Nieszczelne jest 90 proc. z 2,1 mln przydomowych szamb.

Gazeta poinformowała, że raport „Zasoby wodne w Polsce – ochrona i wykorzystanie” na zlecenie Fundacji Przyjazny Kraj przygotowała firma analityczna Alternator, zajmująca się energetyką oraz ochroną środowiska. Jak czytamy w "Rz", autorzy raportu, dr Jan Rączka i Krzysztof Skąpski (Alternator) oraz dr Tomasz Tyc (Politechnika Warszawska), oceniają, że nasz kraj nie cierpi na niedobory wody. Jeśli takie występują, to mają charakter okresowy, lokalny i wynikają z dużej zmienności pogody. "W związku z postępującymi zmianami klimatu problem ten będzie narastał" – napisała "Rz" powołując się na raport.

"Okazuje się, że to już nie miasta, czyli sektor komunalny, i nie przemysł są dziś najbardziej uciążliwe" - wskazano. "Ich oddziaływanie na jakość wody zmniejsza się systematycznie od 1989 r. Jest to wynik ogromnych inwestycji w infrastrukturę ochrony środowiska oraz coraz ostrzejszych norm prawnych, które mogą być skutecznie egzekwowane w przypadku dużych, punktowych źródeł zanieczyszczeń" – czytamy w raporcie. Dodano, że w 2019 r. z oczyszczalni ścieków korzystało 95 proc. mieszkańców miast i 44 proc. mieszkańców wsi. "Problemem są jednak przydomowe bezodpływowe szamba. Ich liczba oceniana jest na 2,1 mln, szacuje się przy tym, że ok. 90 proc. z nich jest nieszczelnych. Nowe zagrożenia związane są ze zmianą stylu życia" - pisze gazeta. (PAP)

reb/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
samsonn
Jarus powie w TVP- jesli nas wybraliscie to teraz poderznijcie sobie gardla
darius19
wiekszosc komentarzy ma wydzwiek polityczny. Generalne obrzucanie, tych z drugiej strony. Dziwne, ze nikt nie napisze, ze nieszczelne szamba sie wpisuja w naszą aspoleczna ("homo sovieticus") mentalnosc. Jest przyzwolenie na trucie. Tak jak domy caloroczne na dzialkach generujace problem z zanieczyszczaniem, smieciami wiekszosc komentarzy ma wydzwiek polityczny. Generalne obrzucanie, tych z drugiej strony. Dziwne, ze nikt nie napisze, ze nieszczelne szamba sie wpisuja w naszą aspoleczna ("homo sovieticus") mentalnosc. Jest przyzwolenie na trucie. Tak jak domy caloroczne na dzialkach generujace problem z zanieczyszczaniem, smieciami i nie tylko. To ONI - to nie MY.
itso_lucky
odwracanie kota ogonem wszyscy są winni !
wrecker
Gdyby to było w 2012 to bym powiedział, że to co złe w kraju to wina wyłącznie Tuska bo on rządzi i odpowiada za kraj. Ale jak coś się złego dzieje w 2021 to nie jest to wina Kaczki czy Morawieckiego tylko opozycji, samorządów, UE itp. Taka jest różnica między przeszłością a teraźniejszością
katzpodola
A co polityka ma to tego że twój ojciec ma nieszczelne szambo?
karbinadel odpowiada katzpodola
Ano ma, bo szamba ma głównie elektorat PiS, a miastowi głosujący na opozycję używają zbiorczej kanalizacji
dziki_losos
Lepiej powiedzcie, czy ciągle można pić wodę z kranu, czy już nie.
antek10
Towarzysze z KW PIS domagają sie zmian. Gromkie aczkolwiek rzęsiste brawa otrzymał członek sprawozdawca. Woda sie należy jak psu zupa.
samsza
Dziwne, badanie wykonane z powodu śnięcia ryb pokazały, że zrzuty Rafała poprawiły stan wody.
A tutaj sugerujecie, że kał wodom szkodzi, kto ma rację w tym sporze ??

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki