REKLAMA

Jak zdobyć kapitał na własny biznes?

Grzegorz Marynowicz2010-06-29 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2010-06-29 06:00
Marzysz o rozkręceniu własnej firmy, ale brakuje Ci kapitału na realizację swojego pomysłu na biznes? Nic straconego. Pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej możesz uzyskać z co najmniej kilku źródeł. Na najbardziej wytrwałych młodych przedsiębiorców czeka nawet 700 tys. zł na start.

Unia da 40 tys. na własną firmę

Nawet 40 tys. zł może otrzymać początkujący przedsiębiorca dzięki Działaniu 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Osoby myślące o rozpoczęciu działalności gospodarczej oprócz jednorazowego finansowego wsparcia otrzymują także wsparcie pomostowe, wypłacane miesięcznie przez okres 6 miesięcy w kwocie 700 zł. Dodatkową korzyścią płynącą z tego programu jest możliwość uczestnictwa w szkoleniach umożliwiających uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej.

Program adresowany do osób fizycznych zamierzających rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej (z wyłączeniem osób, które posiadały zarejestrowaną działalność gospodarczą w okresie 1 roku przed złożeniem wniosku o uzyskanie wsparcia w ramach projektu), w tym w szczególności do:
  • osób pozostających bez zatrudnienia przez okres co najmniej kolejnych 12 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat;
  • kobiet (w tym zwłaszcza powracających oraz wchodzących po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci);
  • osób do 25 roku życia;
  • osób niepełnosprawnych;
  • osób po 45 roku życia;
  • osób zamieszkujących na obszarach wiejskich, w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich i miejskich oraz mieszkańców miast do 25 tys. mieszkańców
Po środki na rozkręcenie biznesu młody przedsiębiorca musi się udać do jednego z kilku regionalnych operatorów. Instytucje te na zlecenie wojewódzkich urzędów pracy przeprowadzają konkursy, w ramach których zostają przyznawane dotacje na własny biznes. Listę regionalnych operatorów udostępniają wojewódzkie urzędy pracy.

Dotacja z urzędu pracy

Kapitał na założenie własnego biznesu można się także pozyskać z Powiatowego Urzędu Pracy. W tej instytucji na osoby marzące o działalności gospodarczej czeka bowiem aż 19 tys. zł (500% przeciętnego wynagrodzenia) na start w biznesie. Starając się o pieniądze na własny biznes przysługuje nam również prawo do ubiegania się o refundację kosztów pomocy prawnej, konsultacji lub doradztwa dotyczące podjęcia działalności gospodarczej w wysokości nie przekraczającej 80% udokumentowanych kosztów, nie wyższej jednak niż wartość przeciętnego wynagrodzenia.Aby otrzymać finansowe wsparcie konieczne jest spełnienie kilku warunków. Najważniejszy z nich mówi, że osoba, która chce ubiegać się o bezzwrotną dotację musi mieć status bezrobotnego. Dodatkowo ważne jest aby osoba ubiegająca się o wsparcie w ciągu 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku będąc bezrobotną nie odmówiła, bez uzasadnionej przyczyny, przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej. Szczegółowych informacji na temat dotacji udzielają powiatowe urzędy pracy.

Pieniądze na biznes w sieci

Osoby z ciekawym pomysłem na działalność w Internecie mogą uzyskać kapitał na realizację swojego projektu ze specjalnego działania 8.1 Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”. Dzięki temu działaniu młody przedsiębiorca może otrzymać nawet 700 tys. zł na rozpoczęcie własnego e-biznesu. Na dotację mogą liczyć start-upy oraz młode projekty(do roku na rynku) polegające na świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz takie projekty, które mogą prowadzić do wytworzenia produktów cyfrowych.

Raport specjalny Bankier.pl

RZUĆ ETAT, ZAŁÓŻ FIRMĘ
Kiedy praca na etacie przestaje się opłacać? W jakim momencie warto otworzyć firmę? Gdzie należy szukać wsparcia? Co dalej z „jednym okienkiem”? O tym wszystkim dowiesz się z raportu.

 

Należy jednak pamiętać, że 70 proc. poniesionych wydatków objęta jest wsparciem. Pozostałą kwotę 30 proc. wydatków młody e-biznesmen musi pokryć z własnych środków. Najbliższy nabór wniosków z Działania 8.1 rusza już w lipcu a szczegółowych informacji udziela Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Regionalne Instytucje Finansujące, które są regionalnym partnerem PARP współpracującym przy wdrażaniu programów adresowanych do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Anielski kapitał

Trudniejszym aczkolwiek atrakcyjnym sposobem na zdobycie kapitału mogą być anioły biznesu. Są to osoby oraz instytucje, które w zamian za określony procent udziałów inwestują w ciekawe przedsięwzięcia. Wspierają w małe i średnie przedsiębiorstwa na etapie ich powstawania(start-up) bądź we wczesnej fazie rozwoju. Dbając o dyskrecję i anonimowość stają się współwłaścicielami firm w zamian za wniesiony do nich kapitał. Przedsięwzięcia, w które inwestują muszą się charakteryzować dużym potencjałem wzrostu. Z zainwestowanych środków business angels oczekują bowiem ponadprzeciętnych zysków.

Zazwyczaj działają w branżach, na których się znają i, w których wcześniej odnosili sukcesy, co powoduje, że oprócz kapitału wnoszą do firmy także cenne doświadczenia. Inaczej niż w przypadku venture capital, business angels mniejszą wagę przywiązują do dokładnej i sformalizowanej analizy przedsięwzięcia, a raczej w projekcie muszą widzieć to „coś”. W firmie pełnią funkcję kogoś w rodzaju mentora, który wnosi do niej, kontakty biznesowe, reputację, znajomość branży i rynku. Często właśnie te elementy stanowią dla firmy wartość istotniejszą od pieniędzy. W Polsce działa kilka instytucji zrzeszających aniołów biznesu.

Instytucje zrzeszające aniołów biznesu:

 

Inkubatory technologiczne

Stosunkowo nowym źródłem pozyskania kapitału na własny start-up są inkubatory technologiczne, które środki na działalność pozyskały z unijnego Działania 3.1 „Inicjowanie działalności innowacyjnej”. Instytucje te w pojedynczy projekt mogą zainwestować nawet 200 tys. euro. Zazwyczaj inwestują w pomysły z obszarów Internet, telekomunikacja oraz mobile. Przedstawiciele tych funduszy zapewniają, że wystarczy zgłosić się z pomysłem a resztę młody przedsiębiorca załatwi przy wsparciu doświadczonych ekspertów inkubatora. Inkubator pomaga w stworzeniu profesjonalnego biznes planu, wspiera opracowanie strategii marketingowej nowej spółki.

- Do rozpoczęcia rozmów potrzebny jest przede wszystkim pomysł na dobry biznes. Nie oznacza to jednak, że do rozmów można przystąpić bez przygotowania . Aby inkubator mógł podjąć szybciej decyzję pomysłodawca powinien mieć przemyślany model biznesowy projektu, orientować się w konkurencji na rynku, mieć pomysł na zbudowanie zespołu – mówi Jarosław Obara z inkubatora Ventures Hub.

Szukamy pomysłów, projektów, koncepcji, idei, prototypów, które mają potencjał rozwoju i niosą ze sobą szansę na komercjalizację – dodaje Stanisław Rogoziński z inkubatora Trinity Adventure.

Wybrane inkubatory technologiczne:

 

A może fundusz zalążkowy?

Podobny model współpracy preferują fundusze zalążkowe. Ich działalność jest czymś pomiędzy aniołami biznesu a funduszami Venture Capital. Inwestują zarówno w pomysły jak i już istniejące firmy w początkowej fazie(seed). Nie są to instytucje charytatywne dlatego jedynym motywem skłaniającym je do inwestowania jest możliwość uzyskania dużej stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału. Czas inwestycji w zależności od projektu waha się od 3 do 7 lat. Przedmiotem ich inwestycji zazwyczaj są projekty technologiczne.

Fundusze zalążkowe działające w Polsce:Fundusz mikro pomoże

Młoda osoba prowadząca działalność powyżej 12 miesięcy może także skorzystać z oferty przygotowanej przez Fundusz Mikro. Głównym celem Funduszu Mikro jest wspieranie rozwoju mikro-przedsiębiorczości przez udostępnianie środków finansowych w formie pożyczek właścicielom małych firm mających problem z otrzymaniem pożyczki czy kredytu w normalnym banku. Fundusz mikro udziela niskooprocentowanych pożyczek na rozwój własnego biznesu.W zależności od tego czy ubiegająca się o wsparcie osoba jest nowym czy stałym klientem może pozyskać od 150 tys. zł nawet do 300 tys. zł pożyczki. Natomiast 5 tys. istniejąca dłużej niż 1 rok firma może pozyskać bez formalnego biznesplanu, na podstawie jedynie numerów NIP, REGON oraz wpisu do ewidencji. Na stronie funduszmicro.pl można zapoznać się z zasadami przyznawania finansowego wsparcia.

Załóż firmę w małym mieście

Nawet na 300 tysięcy złotych mogą otrzymać osoby, które chcą założyć firmę w małym mieście lub na wsi. Aby uzyskać taką kwotę wsparcia nowy przedsiębiorca będzie musiał utworzyć 3 miejsca pracy. Wnioski o unijne pieniądze na mikrofirmy młodzi przedsiębiorcy mogą składać w regionalnych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Aby ułatwić uzyskanie środków na własny biznes na wsi oraz w małym mieście resort rolnictwa wprowadził znaną z innych programów ocenę wniosków. Obniżone zostały także wymagane progi tworzenia nowych miejsc pracy. Obecnie aby pozyskać 100 tys. zł dotacji, firma musi zatrudnić 1–2 nowych pracowników. Na dotacje w wysokości 300 tys. zł starczy stworzenie trzech nowych miejsc pracy. Należy jednak pamiętać, że pieniądze są wypłacane jako refundacja połowy kosztów.


Jak widać młode osoby, które poszukują kapitału na rozpoczęcie działalności na brak oferty nie powinny narzekać. Decyzja który sposób finansowania własnej firmy wybrać należy do początkujących przedsiębiorców. Teraz pozostaje już tylko zakasać rękawy i ruszać po pieniądze na własny biznes.

Grzegorz Marynowicz
Więcej na MamBiznes.pl

 

Źródło:

Do pobrania

kapitaljpg
Grzegorz Marynowicz
Grzegorz Marynowicz
analityk Bankier.pl

Pomysłodawca i redaktor prowadzący serwisu MamBiznes.pl - pierwszego w Polsce projektu skierowanego wyłącznie dla młodych przedsiębiorców. W 2009 portal został przejęty przez Grupę Bankier.pl. Autor kilkuset artykułów i poradników dotyczących przedsiębiorczości, działalności gospodarczej i e-biznesu. Pomysłodawca takich cykli jak: „Tak się robi e-biznes” czy „Startupy na dywaniku”. Tel.: 504 256 447

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Joanna_1988
Mój narzeczony dość długo starał się o środki i nic nie szło. Ale wystarczyła 1 książka i zdobyliśmy pieniądze na firmę. Warto przeczytać ten ebook, jest na http://pieniadzenastartup.pl
~Karolina
teraz jest dużo sposobów na pozyskanie kapitału, jednym z nich jest finansowanie udziałowe. Nie wiem, czy słyszeliście o czymś takim, jeśli nie to radze się zapoznać. Wygląda to najogólniej rzecz ujmując w ten sposób, że w zamian za pieniądze dostaje się udziały w firmie. Nie trzeba mieć dużych sum, żeby zostać teraz jest dużo sposobów na pozyskanie kapitału, jednym z nich jest finansowanie udziałowe. Nie wiem, czy słyszeliście o czymś takim, jeśli nie to radze się zapoznać. Wygląda to najogólniej rzecz ujmując w ten sposób, że w zamian za pieniądze dostaje się udziały w firmie. Nie trzeba mieć dużych sum, żeby zostać inwestorem. Zresztą wejdźcie na crowangels.pl i przekonajcie się sami jak to wygląda.
~Sylvian
Spróbuj może wejść na stronę www.teklaplus.pl i tam poszukać na ten temat informacji. Ogólnie rzecz biorąc jest to projekt współfinansowany przez UE, zajmujący się różnymi formami wspierania przedsiębiorczości wśród młodych ludzi, więc może coś znajdziesz.
~sylweek
Mam pomysł na biznes, ale nie mam pieniędzy, by samemu otworzyć własny biznes. Chyba jedynym wyjściem z tej sytuacji będzie znalezienie inwestora, bo Państwo wykorzystało już w tym roku wszystkie możliwe środki :(
qwerty4312
Mam [url=http://aniolybiznesu.org/Default.aspx]pomysł na biznes[/url], ale nie mam pieniędzy, by samemu otworzyć własny biznes. Chyba jedynym wyjściem z tej sytuacji będzie znalezienie inwestora, bo Państwo wykorzystało już w tym roku wszystkie możliwe środki :(
~Adaśkos
No właśnie! Rzeczywistość sobie, a w papierach i teorii sobie. Choćby tutaj: http://kredytoblog.pl/wlasna-firma/ Paranoja!!
~wielobranżowa
A co z kapitałem na Spółdzielnie Socjalne?Artykuł zachęca i to bardzo!!! ale niestety rzeczywistość i urzędy niestety ale nie są tak przyjazne jak mogłoby się wydawać.Zycze powodzenia we własnym BIZNESIE.Pozdrawiam Wielobranżowa5@wp.pl

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki