REKLAMA

Jak zarabiać na złocie?

2008-07-23 09:35
publikacja
2008-07-23 09:35
Przez ostatnie siedem lat złoto ciągle zyskuje na wartości. W 2001 roku kosztowało 250 dolarów a dzisiaj osiąga ceny bliskie 1000 USD. Jakie czynniki powodują zmiany na rynku tego cennego kruszcu ? Czy inwestorzy w Polsce mogą korzystać ze wzrostów i spadków cen złota ? Ile trzeba mieć środków aby samodzielnie inwestować w złoto ?

Co powoduje zmiany cen złota ?

Złoto jest kolejnym, obok ropy naftowej, ulubionym towarem inwestorów finansowych. Długie lata bessy ma już zdecydowanie za sobą. Złoto przez 20 lat, od 1980 do 2000 roku, traciło na wartości. Za czasów kryzysu paliwowego cena złota kształtowała się nawet w okolicach 700 dolarów za uncję (dokładniej: uncja trojańska – w skrócie ozt. - jest tradycyjną jednostką wagi złota, jeszcze z czasów kolonialnych i popularnego wtedy brytyjskiego systemu miar i wag, równą 31,1gram).

W kolejnych latach zmienność cen złota była bardzo wysoka, jednak nie przekraczała już 500$/oz. Od 1988 roku zmienność spadła, a cena spokojnie i powoli schodziła w dół. 10 lat później cena spadła poniżej 300$/oz i z rzadka poziom ten nieznacznie przekraczała.

2001 rok był przełomem. 13 lipca na gospodarza Igrzysk Olimpijskich 2008 został wybrany Pekin, stolica Chin. W Pekinie brakowało wszystkiego: hoteli, stadionów, infrastruktury, więc inwestorzy spodziewali się rosnącego popytu. Zgodnie z przewidywaniami, ceny metali i paliw zaczęły piąć się w górę. Wybór miejsca Igrzysk stał się więc impulsem do zmiany trendu. Bessa przeszła w hossę.

Po kilku latach za uncję złota płacono już 700 dolarów. Po większej korekcie w drugiej połowie 2006 roku, ceny ustabilizowały się na poziomie 650$/oz. Poprzedni i obecny rok są jednak kolejnym przyspieszeniem wzrostu notowań złota na świecie. Przez kilkanaście miesięcy cena wzrosła o około 50%, osiągając rekordowe 1000 dolarów. Obecnie mieliśmy kolejną korektę, która sprowadziła cenę w okolice 850$/oz. Po nabraniu sił rynek szybko odrabia stracony miesiąc i ponownie zmierza w kierunku magicznej bariery tysiąca dolarów.

Źródło: www.efixpolska.com

Kontrakty na złoto

Kontraktami na złoto handluje się na Chicago Board of Trade oraz na New York Mercantile Exchange (Comex Gold). Kontrakt opiewa na 100 uncji trojańskich, czyli 3kg i 110g złota o próbie .995, które powinno być dostarczone w 1 lub 3 sztabkach. Na obydwu giełdach miesiące wygasania kontraktów to: luty, kwiecień, sierpień, październik oraz lipiec i grudzień. Ostatnim dniem handlu jest 3 od końca dzień roboczy miesiąca wygasania danej serii. Jedynie symbole notowań różnią się pomiędzy tymi giełdami. Na CBOT symbolem złota jest skrót ZG, z kolei na NYMEX jest to GC.

Generalnie, złoto jest towarem, tak jak ropa naftowa, kakao, miedź czy sok pomarańczowy. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie bądź sprzedaży powinno się więc kierować przyszłym popytem i podażą złota na świecie. Inwestorzy traktują również złoto jako formę zabezpieczenia przed katastroficznymi wydarzeniami na świecie. Złoto jest użyteczne w okresach bardzo wysokiej inflacji, ponieważ utrzymuje swoją siłę nabywczą znacznie lepiej niż papierowy pieniądz.

Złoto jest ujemnie skorelowane z dolarem amerykańskim (korelacja rzędu -75%). Oznacza to, że jeśli dolar słabnie o około 4% to złoto drożeje o około 3-5% Wynika to z faktu, iż złoto jest na świecie kwotowane właśnie w USD. Jeśli jakieś instytucje, na przykład banki centralne, chcą powiększyć swoje rezerwy złota, muszą zapłacić za to dolarami, co spowoduje ich zwiększoną podaż na rynku, a w konsekwencji deprecjacje wartości $. Inny powód jest taki, że słabnący dolar oznacza tańsze złoto dla inwestorów posiadających inną walutę. To powoduje zwiększony popyt na złoto z innych krajów.

Wielu inwestorów traktuje złoto jako „bezpieczną przystań”. Gdy tylko pojawiają się oznaki niepokoju płynące np. z Bliskiego Wschodu lub Afryki od razu wychodzi na jaw jak duży wpływ ma na nowoczesne otoczenie gospodarcze polityka i ekonomiczna niepewność. Z tego powodu inwestorzy patrzą na złoto jak na możliwość uniezależnienia się od ciężkich i niepewnych czasów. Kupno cennego kruszcu pozwala zachować spokój, ponieważ złoto w takich warunkach nie traci wartości. Traktując złoto jako „bezpieczną przystań” do przeczekania okresu niepewności na rynkach, inwestorzy będą je kupować, a cena złota będzie rosła.

Jak i gdzie możemy zarabiać na złocie ?

Aby samodzielnie inwestować w złoto nie musimy budować skarbca w swoim domu ani posiadać ogromnych pieniędzy. Wystarczy rachunek w domu maklerskim, który oferuje instrumenty finansowe na złoto. Godne polecenia są kontrakty różnic kursowych (CFD). Dzięki nim możemy zarabiać na zmianach cen wpłacając depozyt początkowy, który stanowi jedynie ułamek procenta wartości transakcji.

W firmie Efix Polska jeden kontrakt CFD opiewa na 10 uncji złota, a depozyt potrzebny do otwarcia kontraktu to 3% wartości transakcji. Na zakup bądź sprzedaż jednego kontraktu potrzeba zatem 10 * 880$ * 3% czyli 264 dolary amerykańskie bądź 580 złotych. Jeżeli inwestor kupi kontrakt, a cena uncji złota wzrośnie o 1$/oz, zysk wyniesie 10 dolarów. Warto odnotować, że zmiany notowań o co najmniej 10$/oz zdarzają się przeciętnie 1-2 razy w tygodniu.

Przykład transakcji na kontrakcie CFD na złoto:

Cena zakupu: 880 $

Depozyt zabezpieczający: 10*880*3% = 264 $

Cena sprzedaży po tygodniu: 890 $

Zysk: 10*10$ = 100 $

Gra z depozytem zabezpieczającym oznacza korzystanie z dźwigni finansowej. W powyższym przykładzie widzimy, że depozyt zabezpieczający w wysokości 264 dolarów może przynieść po kilku dniach zysk wynoszący 38% depozytu. Należy pamiętać, że dzięki dźwigni finansowej możemy zwielokrotnić zarówno swoje zyski jak i straty.

Rachunki z kontraktami CFD mogą otwierać inwestorzy dysponujący kwotą kilku tysięcy złotych. Oprócz złota będziemy mieli dostęp do transakcji na kilkudziesięciu światowych indeksach giełdowych, walutach, tysiącach akcji, ropie naftowej, obligacjach i stopach procentowych. Na wszystkich tych instrumentach możemy zarabiać zarówno na wzrostach jak i spadkach. Dla wielu polskich inwestorów jest to szansa na przeprowadzanie zyskownych transakcji w różnych warunkach rynkowych niezależnie od koniunktury.

EFIX Polska

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~i co teraz, experci?
10 maja 2010 - zloto 1200 euro uncja, okolo 950 euro uncja...
prawdziwi znawcy temetu!!!! ha ha ha ha ha
~M.K
Ja sprzedałem swoje złote dukaty, ale mam poważne wątpliwości ,czy dobrze zrobiłem.
Po 1:Amerykanie nadrukowali dolarów ,ale zatrzymać wywołany przez nich kryzys.UE teraz nadrukuje euro aby zatrzymać swój kryzys.Grozi nam duża inflacja.
Po 2:Złoto to nie spólka giełdowa żeby w takiej mierze polegać na analizie technicznej,
Ja sprzedałem swoje złote dukaty, ale mam poważne wątpliwości ,czy dobrze zrobiłem.
Po 1:Amerykanie nadrukowali dolarów ,ale zatrzymać wywołany przez nich kryzys.UE teraz nadrukuje euro aby zatrzymać swój kryzys.Grozi nam duża inflacja.
Po 2:Złoto to nie spólka giełdowa żeby w takiej mierze polegać na analizie technicznej,to cenny i niezbędny surowiec.
Po 3: zasoby złota w ziemi wyczerpują się. Cena rośnie bo rosną koszty wydobycia, złoża są coraz trudniej dostępne.
Po4:Złoto jest niezbędne i ciągle niezastąpione do produkcji w wielu gałęziach przemysłu.
Po 5:Bardzo szybko rozwijają się Indie, a Hindusi się bogacą.Jest ich już ponad miliard.To naród , który ma zakorzeniony kult złota-długo by o tym pisać. Tylko krótko miałem z nimi kontakt i każdy miał złoty łańcuch( im grubszy tym większy prestiż), sygnet. Każdy ojciec kupuje złoto na posag dla córki( i nie są to małe ilości) .
Po 6 Chiny: ogromne rezerwy dolarowe,które zaczynają wymieniać na złoto.Według ostatnich danych rezerwy złota stanowia w Chinach tylko 0,69 % rezerw walutowych.
Po 7 NBP: Dukaty austriackie skupowałem w latach 2005-2009.Obserwowałem ten rynek w Polsce. Jesli chodzi o sprzedaż, to najlepsza cenę mozna było uzyskać na Allegro.Potem w niektórych sklepach numizmatycznych i kantorach. W NBP dawali najgorsze ceny w skupie. Teraz dają zdecydowanie najwyższe . Dlaczego skupują tak zawzięcie złoto ?
Ja mam duże wątpliwości że czeka nas jakiś duży trend spadkowy.
~sce
Jak chcecie stracić to kupujcie złoto "na górce", "bo będzie drożej". Ten sam mechanizm zadziałał od połowy zeszłego roku na giełdzie i TFI. Wielu zapamiętało tą lekcję dotkliwie.
~tryfon
Częściowo ubrali drobnych w okolicach 1000 USD za uncję. Teraz rozpoczęto naganianie na kolejną falę zakupów, aby sprzedać resztę przewartościowanego badziewia kupionego kilka lat temu przez mocne ręce. Sprawdzie sobie dzisiejsze notowania złota :-) A to pewnie początek kiluletnich spadków... Nie dajcie się naciągnąć ...
~Piotr
Artykuł w tonacji sensacyjki z kolorowych pisemek. Polecam profesjonalne zagraniczne serwisy: a) publikują bieżące infromacje b) czynią to rzeczowo. 'Anazlizy' rodzimych analityków szczególnie tych widywanych w TV i/lub publikujacych w internecie to nieporadne i nieodpowiedzialne gaworzenie.
~Kwetowski
no specow w necie sporo jest, natomiast zobacz:

http://www.emonety.pl/page/Komentarz-do-cen-zlota-z-dn-9-06-2008-15-37.html

to analitycy z idmu komentuja, wiec chyba mozna miec troche zaufania?
~cv
http://stooq.pl/q/?s=gc.f&c=mx&t=l&a=ln&b=0

Ci co kupili na górce pod koniec lat 70 odrobili po 30 latach. A gdzie inflacja jeszcze. Naganiajcie dalej.
~aaa
ciekawy artykuł, tylko czemu nikt o tym nie pisał rok temu albo wcześniej też uważam że trochę za późno chociaż nigdy nie wiadomo, przypomnijcie sobie na co była nagonka rok temu, fundusze akcji i akcje pokazywane kilkudziesięcio procentowy stopy zwrotu, a już wówczas było wiadomo o zaczynającym się kryzysie w Stanach, powszechnie ciekawy artykuł, tylko czemu nikt o tym nie pisał rok temu albo wcześniej też uważam że trochę za późno chociaż nigdy nie wiadomo, przypomnijcie sobie na co była nagonka rok temu, fundusze akcji i akcje pokazywane kilkudziesięcio procentowy stopy zwrotu, a już wówczas było wiadomo o zaczynającym się kryzysie w Stanach, powszechnie wiadomo że jeśli coś jest bardzo drogie to musi nagle spać kwestia tylko kiedy, osobiście sam ok roku temu sam wycofałem w czerwcu wszystkie pieniądze z funduszy akcji
~red
to powinienes wejsc w gielde ...............................tam masz 100procent szansy na straty ,a zloto ma korekte w mocnym tredzie wzrostowym co jest naturalna rzecza ,wiec pomysl zanim zaczniessz pisac bzdury

Powiązane: Złoto

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki