Jak zarabiać na złocie?

Przez ostatnie siedem lat złoto ciągle zyskuje na wartości. W 2001 roku kosztowało 250 dolarów a dzisiaj osiąga ceny bliskie 1000 USD. Jakie czynniki powodują zmiany na rynku tego cennego kruszcu ? Czy inwestorzy w Polsce mogą korzystać ze wzrostów i spadków cen złota ? Ile trzeba mieć środków aby samodzielnie inwestować w złoto ?

Co powoduje zmiany cen złota ?

Złoto jest kolejnym, obok ropy naftowej, ulubionym towarem inwestorów finansowych. Długie lata bessy ma już zdecydowanie za sobą. Złoto przez 20 lat, od 1980 do 2000 roku, traciło na wartości. Za czasów kryzysu paliwowego cena złota kształtowała się nawet w okolicach 700 dolarów za uncję (dokładniej: uncja trojańska – w skrócie ozt. - jest tradycyjną jednostką wagi złota, jeszcze z czasów kolonialnych i popularnego wtedy brytyjskiego systemu miar i wag, równą 31,1gram).

W kolejnych latach zmienność cen złota była bardzo wysoka, jednak nie przekraczała już 500$/oz. Od 1988 roku zmienność spadła, a cena spokojnie i powoli schodziła w dół. 10 lat później cena spadła poniżej 300$/oz i z rzadka poziom ten nieznacznie przekraczała.

2001 rok był przełomem. 13 lipca na gospodarza Igrzysk Olimpijskich 2008 został wybrany Pekin, stolica Chin. W Pekinie brakowało wszystkiego: hoteli, stadionów, infrastruktury, więc inwestorzy spodziewali się rosnącego popytu. Zgodnie z przewidywaniami, ceny metali i paliw zaczęły piąć się w górę. Wybór miejsca Igrzysk stał się więc impulsem do zmiany trendu. Bessa przeszła w hossę.

Po kilku latach za uncję złota płacono już 700 dolarów. Po większej korekcie w drugiej połowie 2006 roku, ceny ustabilizowały się na poziomie 650$/oz. Poprzedni i obecny rok są jednak kolejnym przyspieszeniem wzrostu notowań złota na świecie. Przez kilkanaście miesięcy cena wzrosła o około 50%, osiągając rekordowe 1000 dolarów. Obecnie mieliśmy kolejną korektę, która sprowadziła cenę w okolice 850$/oz. Po nabraniu sił rynek szybko odrabia stracony miesiąc i ponownie zmierza w kierunku magicznej bariery tysiąca dolarów.

Źródło: www.efixpolska.com

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~i co teraz, experci?

10 maja 2010 - zloto 1200 euro uncja, okolo 950 euro uncja...
prawdziwi znawcy temetu!!!! ha ha ha ha ha

! Odpowiedz
0 1 ~M.K

Ja sprzedałem swoje złote dukaty, ale mam poważne wątpliwości ,czy dobrze zrobiłem.
Po 1:Amerykanie nadrukowali dolarów ,ale zatrzymać wywołany przez nich kryzys.UE teraz nadrukuje euro aby zatrzymać swój kryzys.Grozi nam duża inflacja.
Po 2:Złoto to nie spólka giełdowa żeby w takiej mierze polegać na analizie technicznej,to cenny i niezbędny surowiec.
Po 3: zasoby złota w ziemi wyczerpują się. Cena rośnie bo rosną koszty wydobycia, złoża są coraz trudniej dostępne.
Po4:Złoto jest niezbędne i ciągle niezastąpione do produkcji w wielu gałęziach przemysłu.
Po 5:Bardzo szybko rozwijają się Indie, a Hindusi się bogacą.Jest ich już ponad miliard.To naród , który ma zakorzeniony kult złota-długo by o tym pisać. Tylko krótko miałem z nimi kontakt i każdy miał złoty łańcuch( im grubszy tym większy prestiż), sygnet. Każdy ojciec kupuje złoto na posag dla córki( i nie są to małe ilości) .
Po 6 Chiny: ogromne rezerwy dolarowe,które zaczynają wymieniać na złoto.Według ostatnich danych rezerwy złota stanowia w Chinach tylko 0,69 % rezerw walutowych.
Po 7 NBP: Dukaty austriackie skupowałem w latach 2005-2009.Obserwowałem ten rynek w Polsce. Jesli chodzi o sprzedaż, to najlepsza cenę mozna było uzyskać na Allegro.Potem w niektórych sklepach numizmatycznych i kantorach. W NBP dawali najgorsze ceny w skupie. Teraz dają zdecydowanie najwyższe . Dlaczego skupują tak zawzięcie złoto ?
Ja mam duże wątpliwości że czeka nas jakiś duży trend spadkowy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~sce

Jak chcecie stracić to kupujcie złoto "na górce", "bo będzie drożej". Ten sam mechanizm zadziałał od połowy zeszłego roku na giełdzie i TFI. Wielu zapamiętało tą lekcję dotkliwie.

! Odpowiedz
0 1 ~tryfon

Częściowo ubrali drobnych w okolicach 1000 USD za uncję. Teraz rozpoczęto naganianie na kolejną falę zakupów, aby sprzedać resztę przewartościowanego badziewia kupionego kilka lat temu przez mocne ręce. Sprawdzie sobie dzisiejsze notowania złota :-) A to pewnie początek kiluletnich spadków... Nie dajcie się naciągnąć ...

! Odpowiedz
1 0 ~stary makler

J/W

! Odpowiedz
0 1 ~Piotr

Artykuł w tonacji sensacyjki z kolorowych pisemek. Polecam profesjonalne zagraniczne serwisy: a) publikują bieżące infromacje b) czynią to rzeczowo. 'Anazlizy' rodzimych analityków szczególnie tych widywanych w TV i/lub publikujacych w internecie to nieporadne i nieodpowiedzialne gaworzenie.

! Odpowiedz
1 0 ~Kwetowski

no specow w necie sporo jest, natomiast zobacz:

http://www.emonety.pl/page/Komentarz-do-cen-zlota-z-dn-9-06-2008-15-37.html

to analitycy z idmu komentuja, wiec chyba mozna miec troche zaufania?

! Odpowiedz
0 1 ~cv

http://stooq.pl/q/?s=gc.f&c=mx&t=l&a=ln&b=0

Ci co kupili na górce pod koniec lat 70 odrobili po 30 latach. A gdzie inflacja jeszcze. Naganiajcie dalej.

! Odpowiedz
1 0 ~aaa

ciekawy artykuł, tylko czemu nikt o tym nie pisał rok temu albo wcześniej też uważam że trochę za późno chociaż nigdy nie wiadomo, przypomnijcie sobie na co była nagonka rok temu, fundusze akcji i akcje pokazywane kilkudziesięcio procentowy stopy zwrotu, a już wówczas było wiadomo o zaczynającym się kryzysie w Stanach, powszechnie wiadomo że jeśli coś jest bardzo drogie to musi nagle spać kwestia tylko kiedy, osobiście sam ok roku temu sam wycofałem w czerwcu wszystkie pieniądze z funduszy akcji

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~red

to powinienes wejsc w gielde ...............................tam masz 100procent szansy na straty ,a zloto ma korekte w mocnym tredzie wzrostowym co jest naturalna rzecza ,wiec pomysl zanim zaczniessz pisac bzdury

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO -1,39% 1 703,35
2020-05-26 22:59:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil

Znajdź nas na Facebooku