REKLAMA

Jak powinny wyglądać indeksy na GPW? [Ankieta]

2016-11-04 15:15
publikacja
2016-11-04 15:15
fot. Tomasz Adamowicz / FORUM

Ruszyły konsultacje dotyczące przebudowy giełdowego systemu branż oraz indeksów sektorowych. Wraz z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie dajemy Czytelnikom Bankier.pl, możliwość podzielenia się swoją opinią na ten temat.

Przy współpracy z GPW stworzyliśmy krótką ankietę, która pozwoli w prosty sposób wskazać podstawowe mankamenty obecnego systemu indeksów oraz w skrócie nakreślić oczekiwany kierunek zmian. Jej rozwiązanie powinno zająć maksymalnie 3 minuty, poświęcony czas może jednak przełożyć się na rzeczywiste zmiany na polskim rynku kapitałowym.

W związku z tym serdecznie zapraszamy do podzielenia się swoją opinią. Obecny podział na indeksy sektorowe sprawdzić można tutaj. Giełda Papierów Wartościowych z kolei o rozpoczęciu konsultacji informowała w tym komunikacie

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
emeryt_giełdowy
Bankier pl. - nie rozumiem dlaczego dajecie się podprowadzać i robicie coś co nie ma nic wspólnego z "konsultacjami społecznymi". GPW już podjęła decyzję co do zmiany indeksów i jedyne co zamierza zrobić przez tzw. konsultacje to jest uzyskanie akceptacji inwestorów dla takich zmian.

Pani Zaleska Prezes
Bankier pl. - nie rozumiem dlaczego dajecie się podprowadzać i robicie coś co nie ma nic wspólnego z "konsultacjami społecznymi". GPW już podjęła decyzję co do zmiany indeksów i jedyne co zamierza zrobić przez tzw. konsultacje to jest uzyskanie akceptacji inwestorów dla takich zmian.

Pani Zaleska Prezes GPW na przyglądaniu się GPW uzyskała tytuł Profesora.
Powinna więc rozumieć, że od mieszania herbaty oraz tworzenia i poprawy indeksów branżowych GPW odzyska zaufanie inwestorów jak się ma za plecami takich specjalistów od inżynierii finansowej jak Prof. Sebastian Buczek - jeden z pierwszych doradców inwestycyjnych oraz V-ce Premiera Morawieckiego, Tchórzewskiego oraz 95% posłów, którzy nie inwestują na GPW, ale kombinują jak zwiększyć wpływy podatkowe do budżetu (ostatni przykład to mieszanie w pojęciach TFI, FIZ i FIZAN).
~keks
może tak zrobic WIG polityczny i WIG apolityczny, do pierwszego włączamy firmy w których udział ma Skarb Państwa a do drugiego, te spółki które takiego udziału Skarbu Państwa nie notują... i tym samym mamy wskaźnik jak zachowują się spółki, które są pod pieczą, kuratelą i wpływem państwa (czytaj politykierów).może tak zrobic WIG polityczny i WIG apolityczny, do pierwszego włączamy firmy w których udział ma Skarb Państwa a do drugiego, te spółki które takiego udziału Skarbu Państwa nie notują... i tym samym mamy wskaźnik jak zachowują się spółki, które są pod pieczą, kuratelą i wpływem państwa (czytaj politykierów).... mogą być ciekawe wskazania...
~wydymany
...a, bedzie WIG patrowicz ?
~dependziak
wprowadzic kontrakt na WIG ...indeks bez odliczania dywidend !!!
czemu tego nie ma tyle lat :(
~Gospodarka_Głupcze
To ja poproszę o indeks grupujący spółki:
1) BEZ udziału Skarbu Państwa
2) Wypłacające od co najmniej 5 lat dywidendę na poziomie min. 50% zysku netto
Nazwijmy go "Indeks WIG-BCŁP" czyli Bez Chciwych Łap Państwa" i obserwujmy jak szybuje w górę.
~mms
Proponuję indeks WIG_PRL obejmujący spółki skarbu państwa.
~polo
Niech ludzie z GPW się trochę może zainteresują tematem "jak działa konkurencja", otworzą jakieś normalne konto np w Interactive Brokers i kupią sobie akcje Googla (nie kontrakty CFD, tak ostatnio u nas popularne, ale klasyczne akcje, tak powiedzmy za 20 000 dolarów) na otwarciu NYSE, potrzymają z 30 minut i sprzedają,Niech ludzie z GPW się trochę może zainteresują tematem "jak działa konkurencja", otworzą jakieś normalne konto np w Interactive Brokers i kupią sobie akcje Googla (nie kontrakty CFD, tak ostatnio u nas popularne, ale klasyczne akcje, tak powiedzmy za 20 000 dolarów) na otwarciu NYSE, potrzymają z 30 minut i sprzedają, a następnie spojrzą jaką prowizję zapłacili, jak płynny był rynek etc. Znaczna większość moich znajomych już od dawna traduje na zagranicznych rynkach i to po prostu trzeba przeżyć żeby zrozumieć dlaczego nikt z nas nie chce wracać na warszawski parkiet. I to wszystko w sytuacji gdy tam "szaleją" HFT, trzeba czytać raporty spółek na angielsku. No i z uwagi na mnogość darkpooli i giełd oraz coraz bardziej rosnący udział kontraktów terminowych i opcji w porównaniu do rynku akcji - pojęcie wolumenu powoli staje się naprawdę względne, a czytanie taśmy ma więcej wspólnego z zastanawianiem się 'hmm, to pewnie fake, czy oni na serio chcą to zrobić', niż z jakąś realną daną.
Ale i tak nie znam nikogo kto by chciał wrócić.
~iza
To rozrywka dla cfaniakow i looserow. Jak jestes idiota to pakuj kase w gielde. Ale ciesze sie ze widze ostatni duzo artykulow ze katastrofa, ze nie idzie. Oznacza to ze ludzie sa coraz madrzejsi i nie daja sie robic w frajera.
~seth
3 minuty na 2 pytania? Wystarczyło by 10 sekund

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki