Jak obliczyć wynagrodzenie w 2018 roku? Kalkulator płac bez górnych limitów składek do ZUS

W związku z zapowiadanymi zmianami w przepisach, jeszcze przed końcem 2017 roku testowo wyposażyliśmy kalkulator wynagrodzeń Bankier.pl w funkcję, która pozwalała obliczyć wynagrodzenie netto oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z umowy o pracę lub umowę cywilnoprawną bez zastosowania rocznych limitów składek na ubezpieczenia społeczne. Ostatecznie jednak zniesienie limitu składek odłożono w czasie.

Kalkulator płac - KLIKNIJ, aby przejść do narzędzia i obliczyć wysokość wynagrodzenia
Kalkulator płac - KLIKNIJ, aby przejść do narzędzia i obliczyć wysokość wynagrodzenia (Bankier.pl )

Zniesienie limitów później niż zapowiadano

Dostępny na Bankier.pl kalkulator wynagrodzeń (płac) brutto-netto przez pewien czas pod koniec roku 2017 wyposażony był w nową funkcję. Miało to związek z rządowymi planami zniesienia górnego limitu, powyżej którego dotychczas nie płaciło się składek na ubezpieczenia społeczne. Według pierwotnych założeń, zmiany miały zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku.

29 listopada wicepremier Mateusz Morawiecki wyraził jednak publicznie opinię, że dobrze byłoby, gdyby zniesienie limitu składek na ZUS weszło w życie 1 stycznia 2019 r.  "Wsłuchujemy się w głosy przedsiębiorców; ja też się przychylam do tego, by ustawa, którą zaproponowała pani minister Rafalska, miała zdecydowanie dłuższe vacatio legis. Przedsiębiorcy mają już pozamykane budżety i nie powinni być zaskakiwani. Rozmawiałem z wieloma z nich, w wielu miejscach, na wielu spotkaniach.(...) Chcemy, by przedsiębiorcy mieli czas na przystosowanie się, na przemyślenia i dyskusję" - powiedział  Morawiecki. Również szefowa resortu rodziny i pracy Elżbieta Rafalska wyraziła podobną opinię. "Wolelibyśmy, gdyby vacatio legis w przypadku ustawy o zniesieniu górnego limitu składek na ZUS było dłuższe" - powiedziała w środę. Jak zaznaczyła, wszystko jednak w rękach parlamentu.

Niedługo potem szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk potwierdził wątpliwości: - Prawdopodobne jest przesunięcie terminu wejścia w życie zniesienia limitu składek na ZUS. Z konieczności trzeba to będzie przesunąć - powiedział w Programie I Polskiego Radia.

W czwartek 7 grudnia pisaliśmy, że Senat wniósł poprawkę do ustawy, w związku z którą zniesienie górnego limitu składek miałoby nastąpić nie wcześniej niż w 2019 roku.

Co się zmieni?

Nowe przepisy zakładają, że wynagrodzenia osób, których podstawa ustalenia składek społecznych przekroczy 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, będą opłacały składki od nadwyżki ponad wskazany roczny limit. To oznacza, że płaca będzie pomniejszona o część opłacanych składek, dlatego też osoby, które przekroczą limit, będą dostawać niższe wynagrodzenie niż do tej pory.

Jak obliczyć wynagrodzenie w 2018 roku?

Gdy wiadomo już było, że plany zniesienia górnego limitu składek odsunięto w czasie o co najmniej rok, kalkulator powrócił do pierwotnego kształtu, pozwalając obliczyć wynagrodzenie zgodnie z obowiązującymi regulacjami.

Podstawą działania kalkulatora płac jest obliczenie wynagrodzenia netto i brutto, biorąc pod uwagę rodzaj umowy (o pracę, zlecenia czy o dzieło) na podstawie wprowadzonej pensji wyrażonej w kwocie netto lub brutto. Dzięki kalkulatorowi możemy w szybki sposób wyliczyć poszczególne składniki wynagrodzenia z podziałem na miesiące.

WSZ/MW

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.