Sejm uchwalił ustawę o zniesienia limitu składek na ZUS

Sejm uchwalił w piątek rządową ustawę o zniesieniu limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający obecnie nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Za ustawą głosowało 226 posłów, 209 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.

(fot. Jerzy Dudek / FORUM)

Ustawa została uchwalona wraz z poprawkami PiS. Posłanka PiS Barbara Bartuś, która jest sejmowym sprawozdawcą projektu zapewniła w czwartek w rozmowie z PAP, że poprawki nie zmieniają istoty projektu i wynikają tylko z "poprawnej legislacji".

MRPiPS szacuje, że na skutek zmian w 2018 r. sektor finansów publicznych zyskałby ok. 5,4 mld zł. Zniesienie górnego limitu składek dotyczy ok. 350 tys. osób., czyli ok. 2 proc.

Strona społeczna m.in.: NSZZ "Solidarność", Konfederacja Lewiatan, BCC, Pracodawcy RP skrytykowała tempo prac nad proponowanymi rozwiązaniami. Związki zawodowe oraz przedstawiciele pracodawców zaapelowały o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia RDS w tej sprawie. Ponadto strona społeczna uważa, że zmiany w przyszłości negatywnie wpłyną na kondycję finansową FUS oraz rynek pracy. Proponowane zmiany popiera OPZZ.

Obecnie przepisy mówią, że roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce na dany rok. W 2017 roku kwota ta wynosi 127 tys. 890 zł. Przyjęty przez rząd projekt przewiduje zniesienie tego limitu.

Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości przychodu, tak jak w przypadku ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Zasada ta zostanie również wprowadzona przy składkach odprowadzanych przez płatnika za pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych na Fundusz Emerytur Pomostowych.(PAP)

autor: Paweł Żebrowski

pż/ malk/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 woocashk

Jako ze wiem jak to wyglada z autopsji, to troche sie mylisz, zanim osiagne ten limit, place skladki tak samo jak wszyscy, dopiero przestaje po osiagneiciu tego limitu. W kwestii sprawiedliwosci - kto zaplaci wiecej skladek, ten kto zarabia 127tys rocznie i wiecej, czy ktos kto zarabia 40 tys? Sprawiedliwosc po raz drugi, II prog podatkowy zaczyna obowiazywac powyzej 95 tys, takze nawet z limtem 30 krotnosci, w kieszeni zostaje mniej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 3 etaurus1747

Brawo PiS !!!

! Odpowiedz
3 21 tomitomi

zus do likwidacji ! natychmiast i nieodwołalnie !! dla dobra Polski i Polaków !!!

===============

......ja nie chcę i nie mogę utrzymywać 46 000 nierobów ,którzy kosztują mnie rocznie ok.4 MILIARDY złotych !!!!!!!
W tej postaci ; forma przerosła treść !

! Odpowiedz
0 3 sztos1

hmmm a możesz utrzymywać 300000 młodych emerytów mundurowych z emeryturka ca 4000 , czy nawet 20000 pln .

! Odpowiedz
2 19 samsza

Dziwne, nikt nie twierdzi, że te zmiany są "dla ludzi", raczej narracja jest jak przy SB-emeryturach, czyli "atakujemy" element społecznie wątpliwy...

! Odpowiedz
4 17 rekin1986

Jaki system emerytalny by w Polsce nie był KAŻDY PADNIE powód każdy pieniądz którym obracają obywatele jest tak naprawdę zadrukowanym kawałkiem papieru lub elektroniczną cyferką

Przy ujemnym przyroście naturalnym , ujemnym saldzie migracji oraz ujemnym rachunku przepływu dewiz nie sposób finansować emerytury ludzi którzy zaczynali pracę 40 lat temu gdy ich siła nabywcza spadła o 99 procent

By bawić się w tego typu rozwiązania trzeba by było opierać system na pieniądzu kruszcowym czyli wartość obiegowa monety równa wartości metalu z którego powstała np grosze z miedzi drobne złotówki z cyny monety dwucyfrowe ze srebra a trzycyfrowe ze złota wtedy wraz z inflacją rośnie wartość kruszcu więc praca obywatela jest zawsze tyle samo warta

Piramida wieku ludzi to jedno ale współczynnik dzietności to drugie bez zastępowalności pokoleń nie ma mowy o systemie reppatriacyjnym obywatelskim czy składkowym jaki by nie był zawsze chlaśnie na łeb na szyje

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 59 pomorzaninm

to sa skutki polityki nakazowo-rozdzielczej. Liczby Cie nie klamia w przeciwienstwie do ludzi.
Janosiku w Bereciku ... Polske juz zostaw.!
Ja juz sie modle zeby temu czlowiekowi uniemozliwiono wplyw na rzadzenie...
Boże juz dość ! Błagam Cie !

! Odpowiedz
68 9 kapitaneo

Zastanawiał się ktoś jaki był cel wprowadzenia takich ulg lata temu i czy ten cel został osiągnięty?
Dlaczego ktoś kto ma 29 krotność średniej już takiego przywileju nie miał?

Po tych zmianach wszyscy mają takie same obowiązki (płacenie składek) i takie same prawa (emerytura w zależności od wpłaconych składek).
Cóż, strata przywilejów zawsze jest bolesna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 79 xemir

Moge się mylić, ale moim zdaniem celem było stworzenie "szklanego sufitu" dla emerytur. Teraz będzie to wyglądać tak, że w teorii wyliczą emeryturę 10 tyś dla tych, którzy zarabiają powiedzmy 30 tyś. W praktyce nie będzie dla nich pieniędzy, w związku z tym ich pieniądze otrzymają Ci biedniejsi. Tak działali komuniści, bogaty = zły, trzeba mu wszystko zabrać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
54 10 sztos1

pisanie takich komentarzy jest niepopularne , ponieważ tu siedzą sami krezusi zarabiający sporo powyżej 11000 pln na miech i ich " straty " będą kolosalne .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.