REKLAMA

Kierownicy, robotnicy, rolnicy. Jak długo pracują na mieszkanie? Sprawdzamy

2020-01-18 08:00
publikacja
2020-01-18 08:00

Skrócił się szacunkowy czas oszczędzania na mieszkanie przez Polaków z różnych grup zawodowych. Wyniki dotyczące większości pracowników nadal nie wyglądają jednak dobrze. 

/ fot. Who is Danny / Shutterstock

Dość rzadko mamy okazję do sprawdzenia, jak różnią się pensje naszych rodaków należących do poszczególnych grup zawodowych. Właśnie dlatego informacje niedawno podane przez GUS zasługują na uwagę. Wspomniana instytucja poinformowała bowiem, jak w październiku 2018 r. wyglądał przeciętny poziom płac Polaków należących do tzw. wielkich grup zawodów. Na podstawie gusowskich  danych eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzili, czy przedstawiciele różnych profesji musieli pracować na typowe mieszkanie krócej niż w 2016 roku.

Niewykwalifikowani pracownicy nadal są w złej sytuacji

Przed prezentacją wyników analizy przeprowadzonej przez ekspertów RynekPierwotny.pl warto podkreślić, że opiera się ona na dość specyficznych założeniach. Analitycy wspomnianego portalu obliczyli, jak długo trzeba by pracować na mieszkanie o powierzchni 55 mkw. i średnim koszcie zakupu 1 mkw. z całej Polski. Dalsze założenia mówią, że przeciętny pracownik co miesiąc oszczędza na cele mieszkaniowe 20% swojego dochodu netto i wpłaca środki na rachunek oszczędnościowy z oprocentowaniem wynoszącym średnio 1,00 punkt procentowy powyżej inflacji. Analiza RynekPierwotny.pl zakłada również, że długoterminowy wzrost ceny przykładowego mieszkania jest równy inflacji.

Poniższy wykres przedstawia wyniki bazujące na powyższych założeniach oraz na danych GUS o przeciętnym poziomie wynagrodzeń i cen mieszkań. Informacje z wykresu mówią, że w październiku 2018 r. czas pracy na mieszkanie w zależności od grupy zawodowej wyglądał następująco:

  • przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy - 15,4 roku

  • specjaliści - 23,4 roku

  • technicy i inny średni personel - 28,3 roku

  • robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy - 33,0 roku

  • operatorzy i monterzy maszyn oraz urządzeń - 33,3 roku

  • pracownicy biurowi - 33,7 roku

  • rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy - 39,3 roku

  • pracownicy usług i sprzedawcy - 42,1 roku

  • pracownicy wykonujący prace proste - 43,6 roku

Prawie wszystkie powyższe wyniki przedstawiają się kiepsko. Zaniepokojenie budzi między innymi bardzo długi czas pracy na przeciętne „M” dotyczący niewykwalifikowanych pracowników i osób zatrudnionych w handlu oraz usługach.

/ RynekPierwotny.pl

Najbardziej poprawiły się wyniki dotyczące robotników

Porównanie wyników z października 2016 roku oraz października 2018 roku wprowadza bardziej optymistyczny akcent do analizy przeprowadzonej przez portal RynekPierwotny.pl. Okazuje się bowiem, że przez dwa lata spadł szacunkowy czas pracy na przeciętne mieszkanie (mimo wzrostu ceny takiego „M”). Największa poprawa (skrócenie czasu pracy na lokal o 11%) dotyczyła robotników przemysłowych oraz rzemieślników. W ujęciu statystycznym, najmniejszy wzrost dostępności mieszkań mogły odczuć dobrze wynagradzane osoby z grupy przedstawicieli władz publicznych, wyższych urzędników oraz kierowników.

/ RynekPierwotny.pl

W przypadku lokali z metropolii sytuacja wygląda gorzej

Niestety nie mamy informacji o tym, jak wyglądały i zmieniały się przeciętne wynagrodzenia przedstawicieli różnych grup zawodowych w największych miastach Polski. Można jednak przypuszczać, że na terenie takich metropolii jak Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań i Gdańsk pozytywne zmiany dostępności mieszkań były o wiele mniejsze albo nawet niewidoczne. Wynika to z faktu, że w analizowanym okresie (IV kw. 2016 r. - IV kw. 2018 r.) mieszkania z sześciu największych rynków drożały w tempie dwa razy szybszym od krajowej średniej.

Andrzej Prajsnar

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (27)

dodaj komentarz
emilia_grabowka
Mieszkania drogie są to tzreba na nie długo pracować. Z mężem wzięliśmy kredyt i uwiliśmy swoje gniazdko na Wawrze w stolicy. Od wwwconstruction dostaliśmy dobrą cenę za mieszkanie z poddaszem, więc trzeba było się decydować. Za gotówkę w zyciu byśmy nie odłożyli na własny kąt.
rad77
Dane na 2018 r., a w ciągu 2019 ta dostępność już się zmniejszyła
and-owc
Dziwny podział na zawody-dochody. Uważm że Rodzice powinni pracować na mieszkanie dla dzieci, a dzieci na utrzymanie Rodziców na starość. Różnie to wygląda.
zygi44
Pisałem o tym wiele razy. Przyczyną jest BRAK DOBREJ KOMUNIKACJI w dużych miastach. Nikomu u władzy w radach się nie chce zaczynać projektów na 10-20 lat. Bo po co? By kto inny za kilka lat u władzy przecinał wstęgi i zbierał oklaski? A ch*j z tym. Na świecie są milionowe miasta, w których da się kupić mieszkanie Pisałem o tym wiele razy. Przyczyną jest BRAK DOBREJ KOMUNIKACJI w dużych miastach. Nikomu u władzy w radach się nie chce zaczynać projektów na 10-20 lat. Bo po co? By kto inny za kilka lat u władzy przecinał wstęgi i zbierał oklaski? A ch*j z tym. Na świecie są milionowe miasta, w których da się kupić mieszkanie 30 kilometrów od centrum i mieć dojazd do środka miasta w lekko ponad godzine, zwykle metrem. Ale u nas? Nieeee.... zapomnij. Tramwaje i autobusy - to wszystko co nam oferują. Kup mieszkanie 20 km od centrum i 2 godziny dojazdu z rana i to samo wieczorem masz gwarantowane. Więc i deweloperzy tam nie budują bo mało kto tam kupuje, tzn. chętni by może się znaleźli, ale deweloper za mało zarobi. I tak się kotłujemy w tych centrach, że mieszkania po 5 krajowych za metr niedługo będą.
degrengolada
natomiast każdego ciężko pracującego Polaka powinno być stać żeby spłacać kredyt hipoteczny na to mieszkanie i zapewnić godne życie dla swojej rodziny. Pracodawcy nadal tego nie rozumieją skoro proponują głodowe stawki rzędu 17zł brutto za godzinę pracy. Wstyd.
igła
A nauczycielki w której kategorii są ?
karbinadel
A w ogóle skąd pomysł, że każdy musi mieć mieszkanie na własność? Pokażcie mi kraj, w którym pracownik najemny może sobie kupić mieszkanie po kilku latach pracy. Nie ma takich, bo większość od pokoleń mieszka w wynajętych lokalach, np. w Niemczech, Austrii, Francji, Holandii.
hfjdj
To nie jest zaden opomhsł tylko strach. Ljdzie kierują się strachem i wydaje im sie że we własnym będzie bezpieczniej.
karbinadel odpowiada hfjdj
Tak, a potem siedzą uwiązani jak chłop do pańszczyzny, nie mogąc się np. przeprowadzić za lepszą pracą do innej miejscowości
grzegorzkubik
Projekt „mieszkania plus” jest bardzo dobry i mądry. Trzeba go tylko skutecznie realizować. Polska potrzebuje przynajmniej 2 mln takich mieszkań.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki