Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad projektem mDokumentów, czyli dokumentów dostępnych z poziomu telefonu komórkowego. Podczas zaplanowanej na dziś konferencji prasowej pokaże, jak ma działać dowód osobisty przez komórkę. Na stronach resortu znajdziemy już teraz dokumenty opisujące wdrożenie.
Z opublikowanych dokumentów wynika, że dowody osobiste w komórce nie będą wykorzystywać najnowszych technologii dostępnych w smartfonach, a tradycyjne SMS-y. Mają być bowiem dostępne dla wszystkich obywateli, a nie tylko tych, którzy mają nowoczesne urządzenia. W założeniu, w kontaktach obywatela z urzędnikiem lub funkcjonariuszem służb mundurowych nie będzie już trzeba okazywać tradycyjnych dokumentów. Wystarczą dane z telefonu.
Jak system ma działać w praktyce? Kiedy urzędnik lub przedstawiciel służby mundurowej poprosi nas o wylegitymowanie się, będziemy mogli to zrobić, podając mu numer telefonu komórkowego. Urzędnik wpisze ten numer do Aplikacji Dostępowej. W projekcie nie napisano, na jakim urządzeniu ta aplikacja będzie zainstalowana.


System zweryfikuje podany numer i wyśle nam kod jednorazowy w postaci SMS-a. Ten kod będziemy musieli podyktować urzędnikowi, a urzędnik wprowadzi go do aplikacji dostępowej. Wówczas program wyświetli mu dane z dowodu widniejące w rejestrach państwowych, włącznie ze zdjęciem.
Tak ma wyglądać pierwsza faza projektu, której wdrożenie zostało zaplanowane na pierwsze półrocze 2017 roku. W dokumencie czytamy, że dowód w komórce ma być fundamentem, na którym zostaną zbudowane w kolejnych fazach e-usługi umożliwiające obywatelowi okazanie innych mDokumentów. Mechanizm jest bowiem uniwersalny i będzie ponownie użyty w realizacji następnych e-usług.
Życie #TylkoMobile – czy przyszłość jest już tutaj?

Większość z nas nie rozstaje się z telefonem przez niemal całą dobę. Mieszczące się w kieszeni urządzenie pomaga nam przede wszystkim komunikować się z innymi, ale w ciągu ostatnich lat zyskało mnóstwo innych funkcji. W ramach eksperymentu #TylkoMobile sprawdzimy, czy smartfon może być jedynym towarzyszem w codziennym życiu, zastępując portfel, komputer, notatnik i inne niezbędne narzędzia.
W drugiej fazie, która została przewidziana na II połowę 2017 roku, zostaną przygotowane mPrawo Jazdy, mDowód Rejestracyjny oraz mUbezpieczenie. Trzecia faza projektu została zaplanowana na początek 2018 roku. Wtedy zostaną uruchomione nowe lub wykorzystane dotychczasowe e-usługi umożliwiające wyświetlenie danych dokumentów potrzebnych obywatelowi, takich jak akt małżeństwa czy akt urodzenia dziecka.
Ograniczeniem mDokumentów może być jednak brak możliwości ich wykorzystania poza sektorem e-administracji publicznej. Żeby uzyskać wgląd w taki dokument, konieczne jest posiadanie wyżej wymienionej Aplikacji Dostępowej. Taki program będą najprawdopodobniej mieli wyłącznie urzędnicy lub służby mundurowe. W kontaktach z innymi podmiotami – na przykład przy podpisywaniu różnych umów – nadal konieczny będzie tradycyjny dowód.