REKLAMA

Jak będą działać ustawowe wakacje kredytowe?

Michał Kisiel2020-06-10 07:39analityk Bankier.pl
publikacja
2020-06-10 07:39

Kredytobiorcy, którzy stracili główne źródło dochodu, będą mogli zawiesić spłatę zobowiązania na maksymalnie 3 miesiące. Projekt ustawy zakłada, że wystarczy oświadczenie klienta. Bank będzie tylko potwierdzał otrzymanie wniosku.

W marcu 2020 r. Związek Banków Polskich przygotował wytyczne dla banków, w których przewidziano, że kredytobiorcy będą mogli zawiesić spłatę zobowiązań w związku z pandemią koronawirusa. Wakacje kredytowe w tej wersji nie były regulowane żadną ustawą, a banki w różny sposób określały zasady korzystania z zawieszenia spłat.

W kolejnej odsłonie regulacji antykryzysowych, których projekt trafia właśnie do Senatu, pojawia się kilka artykułów określających zasady odroczenia spłat kredytów konsumenckich i hipotecznych. „Ustawowe” wakacje kredytowe będą działać na innych zasadach niż te proponowane do tej pory przez banki.

fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Wystarczy oświadczenie

Zawieszeniu spłaty kredytów poświęcono w projekcie niewiele miejsca – zasady są stosunkowo proste. Po pierwsze, o odroczenie będą mogły się starać osoby, które po 13 marca 2020 r. utraciły pracę lub inne główne źródło dochodu. Jeśli zobowiązanie zaciągało kilku współkredytobiorców, to wystarczy, że warunek ten spełnia jedna osoba.

Do skorzystania z wakacji kredytowych wystarczy złożenie wniosku o zawieszenie wykonywania umowy kredytowej. W treści takiej aplikacji trzeba będzie wskazać, kto jest kredytodawcą, oznaczyć kredyt, który ma zostać zawieszony, i podać wnioskowany okres przerwy w spłacie. Nie będzie konieczne udowodnienie utraty pracy. Projekt zakłada, że we wniosku kredytobiorca składać będzie tylko odpowiednie oświadczenie.

Jeśli klient spłaca kilka kredytów w jednej instytucji, to zawieszenie umowy będzie mogło dotyczyć tylko jednego kontraktu. Maksymalny okres odroczenia spłat wyniesie 3 miesiące.

Bank lub firma pożyczkowa tylko potwierdzą otrzymanie wniosku

Procedura starania się o wakacje kredytowe nie przewiduje rozpatrywania wniosku przez kredytodawcę. „Wykonanie umowy zostaje zawieszone z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku” – czytamy w projekcie. Obowiązkiem instytucji będzie w terminie 14 dni od doręczenia aplikacji potwierdzenie klientowi otrzymania dokumentu. Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia wykonania umowy.

W trakcie korzystania z wakacji kredytowych nie będą naliczane odsetki ani pobierane opłaty. Jedynym obciążeniem dla klienta mogą być składki ubezpieczeniowe. O ich wysokości kredytodawca będzie musiał poinformować kredytobiorcę w potwierdzeniu otrzymania wniosku. Projekt ustawy nie wskazuje wprost, czy okres kredytowania zostanie wydłużony o czas zawieszenia spłaty. Być może odpowiednie doprecyzowanie warunków pojawi się wraz z poprawkami.

Klienci, którzy wcześniej skorzystali z „bankowych” wakacji kredytowych, będą mogli ponownie wykorzystać taką opcję w wersji ustawowej. Jeśli jednak okresy zawieszeń spłat się nakładają, ustawowe wakacje skracają poprzednie odroczenie. W takiej sytuacji kredytodawca będzie musiał przekazać klientowi wraz z potwierdzeniem uruchomienia zawieszenia umowy informację o sposobie rozliczenia poprzedniego odroczenia.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
xiven
dzisiejsze wakacje kredytowe dawniej nazywało się bankructwem
trialman
Z doświadczenia wiem że oczywistą oczywistością będzie że bank będzie pobierał opłaty od wniosków, przedłużenia kredytowania nieruchomości i jakichkolwiek zmian w umowie. Powinno dla nich pokryć koszty wakacji kredytowych konsumenta.
marik1
Jak nie macie kasy to lepiej od razu ogłaszajcie upadłość bo jak skorzystacie z tak zwanych "wakacji kredytowych":) to na pewno już sie nie wypłacicie . bank wam już to wszystko dopisze i będziecie musieli płacić dwa razy więcej , odsetki od odsetek..
robinx
Wakacje kredytowe darmowe ! Czyli bez odsetek, proszę czytać ze zrozumieniem.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki