Jak ZAiKS wydaje pieniądze?

2014-09-09 11:46
publikacja
2014-09-09 11:46
fot. theta / thetaXstock

Stowarzyszenie Autorów „ZAiKS” broni swojej działalności i neguje zarzuty o trwonienie pieniędzy. Sceptycy już od długiego czasu zarzucają organizacji rozrzutność w wydawaniu pieniędzy, które powinny trafiać do artystów.


Jak ZAiKS wydaje pieniądze?

Start odtwarzacza ...


Najwięcej kontrowersji w ostatnim czasie budził Pałac w Janowicach, który ZAiKS zakupił za ponad 4,5 mln złotych. Jak mówi dyrektor generalny stowarzyszenia Krzysztof Lewandowski, to nie ZAiKS zakupił obiekt, a twórcy. – Prywatni ludzie wyjmują pieniądze ze swojej kieszeni, żeby zrobić coś dla polskiej kultury. Tym bardziej jest to cenne, że robią to sami ludzie kultury. Widzą oni konieczność wsparcia czegoś, bo być może nie oceniają dobrze opieki nad kulturą sprawowanej przez tych, którzy powinni to robić.

Pałac ma pełnić funkcję kopalni talentów, gdzie spotykać się będą młodzi twórcy z mistrzami i gdzie planowane jest nowoczesne studio nagraniowe. Na ten cel, stowarzyszenie planuje jednak pozyskać środki z Unii Europejskiej. – Jest to obiekt zabytkowy i chcemy, aby jego renowacja była profesjonalna. Grzechem byłoby nie skorzystać z funduszy unijnych, by doprowadzić go do pierwotnego stanu, a jednocześnie stworzyć zaplecze, w tym pracownie i studia nagrań – dodaje Lewandowski.

W ramach stowarzyszenia działa także Fundusz Popierania Twórczości.  Według danych, w latach 2011-2013 organizacja przeznaczyła 10,5 mln zł na stypendia i dotacje dla twórców i instytucji kultury.

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~ABo
Ktos wie jaki maja przychod? I jakie wydatki?
~lala
no właśnie artykuł o niczym skoro nie ma się do czego odnieść...

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki