REKLAMA

Jackiewicz: W niektórych spółkach państwowych nie będzie konkursów na prezesa

2016-01-07 13:42
publikacja
2016-01-07 13:42

W niektórych spółkach państwowych nie będą organizowane konkursy na stanowisko prezesa - poinformował w czwartek dziennikarzy minister skarbu Dawid Jackiewicz. W spółkach o szczególnym znaczeniu dla gospodarki wiele decyzji będzie moim wskazaniem - przyznał.

/ fot. BARTLOMIEJ KUDOWICZ / FORUM

"W niektórych przypadkach będziemy odstępowali od procedury konkursowej" - powiedział minister. Wyjaśnił, że w określonych przypadkach warunkiem wyboru szefa spółki będzie gotowość do realizacji strategicznych interesów gospodarczych wyznaczonych przez rząd.

"W spółkach, które mają szczególne znaczenie dla gospodarki, a zwłaszcza dla bezpieczeństwa państwa, bezpieczeństwa energetycznego, finansowego, wielu innych obszarów, nie będę ukrywał, że wiele decyzji będzie moim wskazaniem. Tam gdzie chodzi o rady nadzorcze, czy tam gdzie będę miał wpływ na to, jak kształtowany jest zarząd, będzie moim wskazaniem, bo też moja jest później odpowiedzialność za to, kogo na tym stanowisku członka rady nadzorczej czy też zarządu postawiono" - mówił Jackiewicz.

"Chcę brać na siebie odpowiedzialność za dobór osób, za personalny dobór do rad nadzorczych i zarządów, ponieważ uważam, że w spółkach kluczowych, w spółkach strategicznych potrzebujemy ludzi rozumiejących sytuację gospodarczą naszego kraju i gotowych do realizacji interesów gospodarczych rządu, wyznaczanych przez rząd" - dodał.

Zapytany, czy taki scenariusz dotyczy również LOT-u, powiedział, że informacja na ten temat będzie ogłoszona w najbliższych dniach. "Mamy ambitny plan, aby Polskie Linie Lotnicze LOT nie stały się obiektem zainteresowania opinii publicznej, mówię oczywiście o zaniepokojeniu opinii publicznej. Chcemy w najbliższych miesiącach wyprowadzić na prostą linie lotnicze LOT" - zaznaczył minister Jackiewicz.

Małgorzata Zaleska kandydatką na prezesa GPW

Małgorzata Zaleska kandydatką na prezesa GPW

Małgorzata Zaleska została wskazana przez Ministerstwo Skarbu Państwa na funkcję prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Nie sprawdziły się medialne spekulacje, według których faworytem był Stanisław Kluza.

Szef MSP powiedział ponadto, że ciężko byłoby zdecydować się na niepobieranie dywidend ze spółek energetycznych.

"Musimy wyważyć potrzeby budżetowe oraz potrzeby inwestycyjne spółek. Mamy świadomość dużych potrzeb z ich strony, ale dywidendy spółek energetycznych stanowią 36 proc. ogólnego planu kwot dochodów z dywidend, więc ciężko byłoby z nich zrezygnować" - dodał.

Wcześniej minister Jackiewicz w siedzibie GPW przedstawił kandydatkę MSP na prezes warszawskiej giełdy. Została nią prof. Małgorzata Zaleska. (PAP)

zab/ jzi/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (44)

dodaj komentarz
~all
W niektórych. We wszystkich, buhahahahahahahaha.
~bartek
Przecież wszyscy wiedzą że te konkursy to była fikcja to teraz przynajmniej nie ma obłudy.
~Zbyszek
"Tato go zmiksował..." Coś Panu Minister mam nadzieję pamięta słowa Syna dotyczące wydarzeń z dnia 27 grudnia 2007 roku... Jeszcze na temat tego wydarzenia można poczytać w internecie...
~Antypis
Urzędnicy na takich stanowiskach powinni ubezpieczać się od odpowiedzialności zawodowej. Dlaczego niektóre grupy zawodowe muszą płacić kupę kasy za takie ubezpieczenie. Dotyczy to wszystkich z rządu. Bez wyjątku
~Antypis
Podobno ten Pan chce brać na siebie odpowiedzialność za dobór osób na ważne stanowiska. Trzeba będzie to sobie zapisać (zapamiętać) i przypomnieć w odpowiednim momencie (czytać rozliczyć!!!)
~nowotwórpeło
za PO i LSD konkursy były fikcją - pamiętacie np. konkurs na kumpla Tuska niejakiego Kiliana, który to konkurs oczywiście wygrał Kilian, o czym było wiadomo już trzy miesiące wcześniej.
~fgf
sprywatyzować to całe dziadostwo i dopiero wtedy będzie spokój
~lisienko odpowiada ~fgf
sam się sprzedaj dziadu , tylko kto cie kupi
~autor
To już pis przebiło psl. Przynajmniej nie będzie się musiał tłumaczyć dlaczego zatrudnia partyjnego/rodzinę/znajomego bez kwalifikacji.
~ZwolnionyprzezPO
Za platformy kurvva nawet sprzątaczka była z układu PO

Zobaczcie sobie kghm

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki