REKLAMA
RPP

Jacek Kurski reprezentuje Polskę w Banku Światowym

2022-12-07 10:20, akt.2022-12-08 16:57
publikacja
2022-12-07 10:20
aktualizacja
2022-12-08 16:57

Były prezes TVP i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Kurski od grudnia reprezentuje Polskę w Banku Światowym - poinformował NBP.

Jacek Kurski reprezentuje Polskę w Banku Światowym
Jacek Kurski reprezentuje Polskę w Banku Światowym
fot. Wojciech Tomaszek / / FotoNews

"W grudniu br. Pan Jacek Kurski rozpoczął pracę jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie" - głosi komunikat Narodowego Banku Polskiego.

Na początku września Jacek Kurski został niespodziewanie odwołany z funkcji prezesa TVP. 5 grudnia po raz pierwszy wziął udział w posiedzeniu polsko-szwajcarskiej konstytuanty Banku Światowego.

Kandydaturę Kurskiego na stanowisko zastępcy dyrektora wykonawczego zgłosił prezes NBP Adam Glapiński, który jest jednocześnie gubernatorem reprezentującym Polskę w Banku Światowym.

Z raportu Banku Światowego wynika, że roczna płaca netto zastępcy dyrektora wykonawczego wynosi ponad 226 tys. dolarów, czyli milion złotych. Ponadto, składki emerytalne opiewają na ponad 42 tys. dolarów.

Bank Światowy zajmuje się wspieraniem długofalowego wzrostu gospodarczego i zmniejszaniem ubóstwa w krajach rozwijających się. Pomoc ta jest realizowana poprzez dotacje, niskooprocentowane lub nieoprocentowane pożyczki, a także pomoc techniczną, które to instrumenty są wykorzystywane w walce z ubóstwem, wspierają rozwój edukacji, ochronę środowiska, rozbudowę infrastruktury czy ochronę zdrowia.

Udziałowcami banku jest 189 państw członkowskich. Kraje stowarzyszone są reprezentowane przez radę nadzorczą składającą się z gubernatorów z poszczególnych państw. W skład zarządu banku wchodzi 25 dyrektorów wykonawczych. Każdy z nich ma zastępcę, który "ma pełne uprawnienia do działania w jego imieniu pod jego nieobecność". Na czele Banku Światowego stoi prezes David R. Malpass.

W 2018 r. media obiegła informacja, że posadę doradcy zastępcy dyrektora wykonawczego BŚ dostał na wniosek prezesa NBP syn Mariusza Kamińskiego, ministra w rządzie Prawa i Sprawiedliwości.

Stanowisko zastępcy dyrektora wykonawczego zajmowała wówczas Katarzyna Zajdel-Kurowska, która od listopada 2020 r. objęła fotel dyrektor wykonawczej z ramienia polsko-szwajcarskiej konstytuanty. W ramach standardowej rotacji teraz stanowisko zajął Szwajcar - Dominique Favre. Obok Polski i Szwajcarii w skład konstytuanty wchodzą: Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan.

Glapiński komentuje nominację Kurskiego

Jacek Kurski spełnia z ogromną nadwyżką wszystkie wymagania wobec osób reprezentujących Polskę w międzynarodowych instytucjach finansowych - powiedział w czwartek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Jego zdaniem Kurski mógłby zajmować o wiele wyższe stanowiska.

Glapiński został zapytany w czwartek na konferencji prasowej o nową pracę Kurskiego.

"Wszystko napisaliśmy na naszej stronie internetowej. Ale na pewno pan Jacek Kurski spełnia z ogromną nadwyżką wszystkie wymagania wobec osób reprezentujących Polskę, polski świat finansów, w międzynarodowych instytucjach finansowych i innych. Mógłby zajmować o wiele wyższe stanowiska; spełnia wszystkie kryteria" - powiedział Glapiński.

Jak dodał, życiorys Kurskiego można porównać z życiorysami innych pracowników Banku Światowego na tym poziomie.

"Ma najwyższe kwalifikacje. Ja znam pana Kurskiego od wielu lat (...). Na wysokim poziomie zna się na finansach i na ekonomii, lepiej niż niektórzy eksperci, co się (...) wypowiadają często na ten temat i rzucają różne gromy" - tłumaczył Glapiński. (PAP)

aop/ ewes/ mmu/

RM

Źródło:
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (109)

dodaj komentarz
interstellar
Przekręty i Szabrowanie - "bo inni też kradli".
bgiem
Jacuś dostał fuchę z klucza politycznego i stwierdził, że...istnieje życie poza polityką.
kubmix
Niezależny (według konstytucji) bank centralny mianuje osobę związaną z polityką obecnie panującego rządu. Ciekawe czy w ogóle brali pod uwagę innych kandydatów?
jendreka
Macie tu całokształt świata politycznego. Korupcja w rządach, bankach, dosłownie wszędzie. A wyborcy dają się królować na każdą stronę. Jak ma być dobrze na tym świecie.
fakt2
Biedactwo,
1) emerytura europosła bez podatku i potrąceń,
2) teraz wygnanie z nędznym wynagrodzeniem do tej wstrętnej Hameryki.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jan888
Sasin - z wykształcenia historyk. Morawiecki - z wykształcenia historyk. Glapiński - ekonomista specjalizujący się w "historii myśli ekonomicznej". W rządzie Morawieckiego nie ma ekonomistów.
jan888
W rządzie Morawieckiego nie ma ani jednego ekonomisty - wywiad z Bogusławem Grabowskim, ekonomistą, byłym członkiem RPP:
https://i1.kwejk.pl/k/videos/RoOvH9PBKthyEKxp8rkqVCS2NrNOfp2u.mp4
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jkl777
No... Marcinkiewicz przecierał szlak. Kurskiemu będzie łatwiej...

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki