Najbliższa rewizja roczna indeksów na GPW przyniesie kilka istotnych roszad - oceniają analitycy Trigona. Za tę najważniejszą należy uznać powrót Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) do indeksu WIG20.


GPW stworzy listę rankingową na najbliższą rewizję indeksów według struktury akcjonariatu na dzień 17 lutego, jednak dzień ustalania kapitalizacji w wolnym obrocie jest nieznany i będzie losowo wybrany przez giełdę spośród pięciu dni poprzedzających dzień rankingu (od 13 do 17 lutego).
Bez względu na wylosowany dzień JSW powinna jednak zastąpić Eneę w składzie indeksu WIG20. Wejdzie ona tam najprawdopodobniej z wagą 1,8%, podczas gdy waga Enei wynosi obecnie ledwie 1,2%. Warto dostrzec symbolikę tego wydarzenia. JSW, które wraz z całym państwowym sektorem węglowym, znalazło się na krawędzi bankructwa, odbiło od dna, gdy w górę poszły ceny węgla. Spółki energetyczne (w tym Enea), które do ratowania kopalń zaprzęgli politycy, tymczasem wciąż nie mogą się pozbierać po silnych spadkach z lat 2015-16.
Roszada ta ma także drugi podtekst. JSW wypadła z indeksu WIG20 podczas rewizji rocznej w 2015 roku. Wówczas wraz z jastrzębską spółką indeks opuściły także dwie inne spółki - Kernel i Lotos. Ich miejsce zajęte zostało przez Polsat, Energę i właśnie Eneę. Historia w pewnym sensie zatoczyła więc koło.
Polimex także w górę
Na rewizji skorzysta także inna politycznie reanimowana przez energetykę spółka - Polimex-Mostostal. Z obliczeń analityków Trigona wynika, że dołączy ona do indeksu mWIG40. Warto przypomnieć, że na początku roku Enea, Energa, PGE i PGNiG dofinansowały Polimex kwotą 300 mln zł (po 75 mln zł każdy). Państwowa interwencja wywołała entuzjazm wśród inwestorów, którzy mogli mieć nadzieję, że Polimex powtórzy rajd JSW. Spółka w mWIG-u ma zastąpić Bioton.
Analitycy Trigona widzą także szansę na trzecią roszadę. Tym razem chodzi o indeks WIG30. - Oczekujemy z 60% prawdopodobieństwem, że Kruk zastąpi Bogdankę. Taki scenariusz występuje w przypadku wylosowania 13, 14 lub 15 lutego. Jeżeli dojdzie do tej zmiany, to Kruk wejdzie do WIG30 z wagą 1,8%, zastępując Bogdankę, która ma obecnie 0,4% udziału. Oprócz tego będą miały miejsce dostosowania największych spółek do limitu 10%. W wyniku tego, spadnie waga PKO (o 68 bps), natomiast wzrośnie udział Pekao (o 38 bps) - czytamy w raporcie.
GPW powinna oficjalnie opublikować zmiany na najbliższą rewizję warszawskich indeksów 2 marca 2017 roku. Marcowa rewizja indeksów będzie miała miejsce na zamknięciu sesji w dniu 17 marca.
Adam Torchała