REKLAMA

Izrael zablokował przystąpienie Palestyny do Interpolu

2016-11-08 18:22
publikacja
2016-11-08 18:22
Izrael zablokował przystąpienie Palestyny do Interpolu
Izrael zablokował przystąpienie Palestyny do Interpolu
fot. Edgar Su / / Reuters

Izrael poinformował we wtorek, że na trwającym w Indonezji kongresie udało mu się zablokować w głosowaniu próbę wstąpienia Palestyny do międzynarodowej organizacji policji, Interpolu. Palestyna dementuje i nadal liczy na członkostwo.

W komunikacie MSZ napisano, że izraelscy dyplomaci zdołali przekonać większość członków Interpolu, by sprzeciwili się dopisaniu do porządku obrad głosowania w sprawie wniosku Palestyny o przyjęcie do organizacji.

Ku zadowoleniu Izraela przeciwko zmianie porządku obrad były 62 kraje, 56 głosowało za, a 37 się wstrzymało.

"Po raz kolejny Palestyńczycy próbowali upolitycznić międzynarodową organizacje zawodową" - głosi komunikat izraelskiego MSZ.

Strona palestyńska inaczej przedstawia sprawę głosowania, twierdząc, że chodzi tylko o kwestie proceduralne, a Izrael przypisuje sobie wyimaginowane zwycięstwo. Delegat Palestyny Ammar Hedżazi powiedział w wywiadzie radiowym, że wniosek o przystąpienie do Interpolu nie był głosowany, bo komitet wykonawczy organizacji ma się zająć wnioskami o członkostwo nowych krajów w przyszłym roku. Poza Palestyną chodzi jeszcze o Kosowo i Wyspy Salomona.

Z kolei komitet wykonawczy Interpolu podał, że wyznaczył doradcę, który ma opracować transparentny proces przyjmowania nowych członków i jasne kryteria członkostwa. Zapowiedział, że żadne wnioski o członkostwo nie będą rozpatrywane od czasu kolejnego spotkania w Pekinie w 2017 roku. Komitet podkreślił, że na czas pracy doradcy wszystkie kandydatury są zawieszone.

Izrael uważa, że podejmując próby członkostwa w różnych organizacjach międzynarodowych, Palestyna usiłuje zyskać atrybuty podmiotu prawa międzynarodowego, czyli państwowości. Tymczasem Izrael stoi na stanowisku, że jedyną drogą prowadzącą do powstania palestyńskiego państwa są dwustronne negocjacje izraelsko-palestyńskie w ramach tzw. procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Ostatnia ich runda załamała się w 2014 roku. (PAP)

kot/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Konflikt Izrael-Palestyna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki