REKLAMA

Izrael wprowadza "zielone paszporty" dla zaszczepionych

2021-01-13 17:51
publikacja
2021-01-13 17:51
Izrael wprowadza "zielone paszporty" dla zaszczepionych
Izrael wprowadza "zielone paszporty" dla zaszczepionych
fot. AMIR COHEN / / Reuters

Izrael rozpoczął w środę szczepienie przeciw Covid-19 osób od 50. roku życia. Ministerstwo zdrowia precyzuje plany wydawania tzw. zielonego paszportu obywatelom, którzy otrzymali drugą dawkę szczepionki, co umożliwi im udział w imprezach kulturalnych czy sportowych.

Rząd ma wydawać paszport, kiedy zacznie łagodzić obostrzenia trwającego od 27 grudnia lockdownu - podały izraelskie media.

Zgodnie z planem nakreślonym przez resort zdrowia paszport będzie ważny od tygodnia po podaniu drugiej dawki przez sześć miesięcy. Jego posiadacze będą zwolnieni z obowiązku kwarantanny i nie będą podlegać ograniczeniom ruchu podczas lockdownu. Paszport będzie można pobrać z internetu w języku hebrajskim i angielskim, do wykorzystania również za granicą.

Według ministerstwa celem dokumentu jest przyspieszenie otwarcia gospodarki i umożliwienie powrotu do życia sprzed pandemii, a także zachęcenie mieszkańców do poddania się szczepieniu.

Paszport nie ma być wykorzystywany w placówkach edukacyjnych, zakładach pracy, sklepach ulicznych, komunikacji miejskiej czy miejscach modlitwy. Na dalszym etapie może być używany jednak przy wejściu do restauracji, centrów handlowych, hoteli, siłowni i basenów.

Ministerstwo podało też, że osoby, które uzyskały negatywny wynik testu na Covid-19, będą mogły otrzymać tymczasowy zielony paszport ważny przez 72 godziny, który umożliwi np. udanie się do kina czy teatru.

Lockdown w Izraelu ma się zakończyć 21 stycznia, ale urzędnicy ostrzegają, że prawdopodobnie zostanie ponownie przedłużony, ponieważ w kraju odnotowano w ostatnich dniach nowe rekordy w liczbie dziennie potwierdzanych infekcji i pacjentów znajdujących się w ciężkim stanie.

Od 19 grudnia zaszczepiono w Izraelu ponad 20 proc. ludności (2 mln z 9,3 miliona mieszkańców) i jest to najwyższy wskaźnik szczepień na świecie. Zgodnie z prognozami ministerstwa w marcu liczba osób zaszczepionych oraz ozdrowieńców zbliży się do sześciu milionów.

Joanna Baczała (PAP)

baj/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
secundus
teoria spiskowa, tak jasne
tom440
Zielone paszporty dla zaszczepionych? Czyli jednak beda udogodnienia dla zaszczepionych a dyskryminowane beda osoby niezaszczepione. A co z osobami ktore nie chca sie zaszczepic w Izraelu? Cale 100% populacji jest na TAK? Ci co sie nie zaszczepia beda traktowani przez swoich bliznich jako podludzie, beda zepchnieci na margines spoleczny?Zielone paszporty dla zaszczepionych? Czyli jednak beda udogodnienia dla zaszczepionych a dyskryminowane beda osoby niezaszczepione. A co z osobami ktore nie chca sie zaszczepic w Izraelu? Cale 100% populacji jest na TAK? Ci co sie nie zaszczepia beda traktowani przez swoich bliznich jako podludzie, beda zepchnieci na margines spoleczny? Tak to wyglada...widac ze caly swiat schodzi na psy...
prs
Te plemie, diablu skore by sprzedalo..
Wlasne dzieci, cala rodzine na rzeź - bez mrugniecia okiem..
Legalnie!
Na okupowanych ziemiach gdzie obecnie przesiaduje takie prawo ma i tak w czasie 2WS z bracmi swymi postepowalo..

jes
Tak działa ewolucja. Ci co się dostosują to przeżyją, w tym przypadku zaszczepią. Twoje ciemne pisowskie plemię antyszczepionkowców i leczących się kapustą - wymrze.
prs odpowiada jes
Gmina zydowska, z przewodniczacym synagogi na czele, postanowia nagrodzic uzytkownika "jes"-a,
za "uwagi" - wysylajac zaszczepionego brata w wierze na 25-cio letnia wycieczkę do Wuhan w ramach eksperymentu doswiadczalnego, by "chronic" nasza, (przeciez nie jego - looool), e-wo-lu-cje!!!

Bedzie
Gmina zydowska, z przewodniczacym synagogi na czele, postanowia nagrodzic uzytkownika "jes"-a,
za "uwagi" - wysylajac zaszczepionego brata w wierze na 25-cio letnia wycieczkę do Wuhan w ramach eksperymentu doswiadczalnego, by "chronic" nasza, (przeciez nie jego - looool), e-wo-lu-cje!!!

Bedzie dobrze - nie pekaj! (R)e-wo-lu-cja!!!

Ps.
Aaa..jakby co..dostaniesz od leczacych sie kapusta AŻ 100 TYSIECY ZLOTYCH!!!
abcx
Mogą sobie zasadniczo już tą całą akcję w d wsadzić, na nowy wariant wirusa 501Y.V2 aktualne szczepionki będą mało skuteczne
https://www.focusnauka.pl/artykul/mutant-uciekinier-z-rpa-zwiastunem-mniejszej-skutecznosci-szczepionek-na-sars-cov-2
mararok
Dobrze, że chociaż po jedzenie będzie można iść... chyba
specjalnie_zarejestrowany2
Morawiecki zaszczepił się w ojczyźnie czy w okupowanym kraju?
ptokbentoniczny
A pan Netanjahu się zaszczepił? Czy tylko mi się wydawało, że coś z tą igłą jest nie tak.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki