REKLAMA

Istotny krok naprzód ws. eksportu zboża. Euforia na WIG-Ukraina

2022-07-14 10:45
publikacja
2022-07-14 10:45
Istotny krok naprzód ws. eksportu zboża. Euforia na WIG-Ukraina
Istotny krok naprzód ws. eksportu zboża. Euforia na WIG-Ukraina
fot. Elena Larina / / Shutterstock

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w środę po spotkaniu delegacji wojskowych Turcji, Ukrainy i Rosji w Stambule, że udało się zrobić "istotny krok naprzód" w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne. Rozmowy będą kontynuowane w przyszłym tygodniu - informował PAP. 

Te wiadomości dalej napędzają wzrost czołowych ukraińskich producentów rolno-spożywczych notowanych na GPW. Już same oczekiwania co do dojścia do skutku rozmów ws. odblokowania eksportu zboża podniosły notowania WIG-Ukraina o 21,8 proc. tylko w tym tygodniu. Wsparciem były też informacje o alternatywach transportowych opartych o porty rzeczne na Dunaju.

W czwartek w pierwszej godzinie handlu akcje Kernela, największej ukraińskiej spółki, rosły nawet o ok. 15 proc. po wzroście dzień wcześniej o 20,6 proc. Także obroty robiły wrażenie, a ich licznik po 60 minutach pokazywał już 5 mln zł. Podobnie rosły inne spółki z indeksu WIG-Ukraina. Astarta zyskiwała 11,8 proc., Milkiland 11,5 proc., kurs KSG Agro zyskiwał 6 proc. 

Bankier.pl

"Mamy nadzieję, że kolejne kroki pozwolą nam osiągnąć formalne porozumienie" - dodał Guterres, ale zastrzegł, że konieczne są jeszcze "prace techniczne, by zmaterializować postępy" osiągnięte podczas środowych negocjacji - doniósł PAP. 

Turecki minister obrony Hulusi Akar wyjaśnił w komunikacie, że porozumienie, jakie udało się osiągnąć w Stambule, to zgoda na utworzenie centrum koordynacji, które zagwarantuje bezpieczne szlaki transportu zboża.

Strony porozumienia zgodziły się wspólnie patrolować zatoki i kontrolować zboże, a formalna umowa zostanie podpisana w przyszłym tygodniu, gdy delegacje spotkają się ponownie - głosi komunikat Akara.

Z obecnego kryzysu spółki mogą wyjść silniejsze.

"Porozumienie w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne jest przełomem - dla spółek agro notowanych na GPW jest to +game changer+. Wcześniej z Ukrainy można było eksportować ok. 50 mln ton zboża, a dzisiaj – gdy nie ma dostępu do eksportu drogą morską - jest to ok. 1 mln ton miesięcznie. Gdyby udało się zrealizować porozumienie, potencjał eksportowy mógłby wzrosnąć do 5 mln ton miesięcznie. Wzrosty kursów spółek agro w ostatnich dniach wynikają z dyskontowania przez rynek tego, co może mieć miejsce za kilka miesięcy" - ocenił analityk Erste Securities.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) blokada eksportu z Ukrainy zagraża dostawom żywności do wielu krajów rozwijających się i może doprowadzić do pogłębienia klęski głodu wśród nawet 181 mln ludzi na świecie.

Wcześniej "The Wall Street Journal" informował, że proceder systematycznego wywozu setek tysięcy ton ukraińskiego zboża przez Rosjan trwa co najmniej od marca, a statki ze skradzionymi plonami były rozładowywane w portach w Turcji i Syrii. 

Wydarzenia dot. blokady eksportu zboża ściągają uwagę na największych producentów rolno-spożywczych z Ukrainy, których akcje są notowane na GPW. Kernel prowadzi działalność w zakresie handlu zbożem i produkcji oleju słonecznikowego. Astarta specjalizuje się w produkcji cukru, uprawie zbóż, roślin oleistych, bydła i produkcji mleka. Agroton zajmuje się głównie produkcją rolną, głównie nasion słonecznika i pszenicy. KSGAgro działa w niemal wszystkich segmentach rynku rolniczego. Milkiland to czołowy producent eksportowych wyrobów mlecznych. 

Temat zbożowy jest ważny też dla polskich producentów. Po tym, jak przez Polskę rozpoczął się transport ukraińskiego zboża, w mediach pojawiły się doniesienia, że rolnicy są zaniepokojeni jego napływem, gdyż wypełniają się polskie magazyny. Zdaniem rolników, może to spowodować, że w czasie żniw nie będzie w silosach miejsca na polskie zboże. Premier Morawiecki polecił ministrowi rolnictwa, aby zakup ukraińskiego zboża miał charakter tylko interwencyjny i nie wpływał na jego cenę w kraju. 

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża przewożonego głównie drogą morską. Przed wojną 2/3 rocznego eksportu dokonywane było przez porty na Morzu Czarnym. Miliony ton ziarna są obecnie składowane w portach blokowanych przez rosyjskie okręty. 

MKu

Źródło:
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
zbyszek_
Kasjanow jeszcze zaczoł produkowac olej z rzapaku w KSG AGRO, i beda miec prosiaki na rynek krajowy i olej na eksport do EU o standardzie EU.

Astarta tez gruba firma ma fabryki w centr, kraju zdala od frontu, smierdzace kacapy juz tam nie dojda. Dostana Himarsami - gwałciciele dzieci.

Niech zyje nowoczesna Ukraina!
Kasjanow jeszcze zaczoł produkowac olej z rzapaku w KSG AGRO, i beda miec prosiaki na rynek krajowy i olej na eksport do EU o standardzie EU.

Astarta tez gruba firma ma fabryki w centr, kraju zdala od frontu, smierdzace kacapy juz tam nie dojda. Dostana Himarsami - gwałciciele dzieci.

Niech zyje nowoczesna Ukraina! Niech sie demorkatyzuje i rozwija.
mark2050
Pięknie my im paliwo, czołgi itd. za darmo a oni nam nawet zboże sprzedają. Dodatkowo nasz karmi tą swołocz w kraju za ukradzione nam nasze pieniądze.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki