REKLAMA

Ważą się losy transportu ukraińskiego zboża. Rosną akcje spółek spożywczych

2022-07-13 13:04, akt.2022-07-13 15:41
publikacja
2022-07-13 13:04
aktualizacja
2022-07-13 15:41
Ważą się losy transportu ukraińskiego zboża. Rosną akcje spółek spożywczych
Ważą się losy transportu ukraińskiego zboża. Rosną akcje spółek spożywczych
fot. STAFF / / FORUM

Rosną akcje spółek z WIG-Ukraina po komunikacie ukraińskiego wiceministra infrastruktury o tempie przeprawy statków towarowych przez rzeczne porty na Dunaju. W Stambule odbywają się rozmowy w sprawie odblokowania eksportu zboża przez Morze Czarne.

Przez ujście Bystre na Dunaju przepłynęło już 16 statków towarowych, aby z tamtejszych ukraińskich portów rzecznych odebrać zboże przeznaczone na eksport - poinformował w nocy z wtorku na środę ukraiński wiceminister infrastruktury Jurij Waszkow.

Tymczasem środa jest dniem rozmów delegacji z Turcji, Ukrainy i Rosji w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne. W negocjacjach weźmie udział przedstawiciel ONZ – informuje PAP.

Podnosi to do góry kursy akcji ukraińskich spółek notowanych na GPW. Narodowy indeks WIG-Ukraina kwotowany był po godz. 15.30 wyżej o 16,6 proc. Wzrosty napędzały rosnące kursy Kernela (15,4 proc.), Astarty (26,4 proc.), Agrototnu (17 proc.), KSGAgro (12,2 proc.). Zwyżka rozpoczęła się już we wtorek kiedy pierwsze informacje o przepustowości portów rzecznych i tureckim naciskom na rozwiązanie problemu eksportu zboża przez morze zaczęły podawać media. W tym tygodniu indeks ukraińskich spółek zyskał już ponad 23,3 proc.

Bankier.pl

"W ciągu ostatnich czterech dni przez ujście Bystre przepłynęło 16 statków, planujemy utrzymać to tempo" - napisał w komunikacie Waszkow.

Resort wyjaśnił, że 16 statków czeka teraz na załadunek ukraińskiego zboża w portach rzecznych na Dunaju w miastach Izmaił i Reni, których wykorzystanie stało się możliwe dzięki odzyskaniu przez Ukraińców Wyspy Węży, leżącej naprzeciwko ujścia Bystre.

Jak pisze agencja Reuters, 90 kolejnych statków czeka na swoją kolej w rumuńskim kanale Sulina. Tamtędy do tej pory mogły przepływać cztery statki dziennie, ale Ukraina negocjuje z Rumunią możliwość zwiększenie tej przepustowości do ośmiu jednostek na dobę – informował PAP.

Jeśli ten warunek zostanie spełniony, Kijów spodziewa się, że kolejka statków zostanie rozładowana w ciągu tygodnia, a miesięczny eksport ukraińskiego zboża wzrośnie o 500 tys. ton. Ministerstwo podało, że przed rozpoczęciem wojny ukraińskie porty morskie obsługiwały około 80 procent eksportu produktów rolnych, ale obecnie, ze względu na rosyjską blokadę na Morzu Czarnym, eksport ten jest teraz ograniczony do portów na Dunaju, linii kolejowych i dróg lądowych – opisał PAP.

Szefowa francuskiej dyplomacji Catherine Colonna powiedziała we wtorek, że sceptycznie ocenia szanse na porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy, które ma być omawiane w środę w Turcji, ponieważ jak dotąd Rosja mnożyła przeszkody w tej sprawie. Według francuskiej minister należy zatem "ostrożnie" oceniać szanse na pozytywny wynik rozmów w Stambule – podała depesza PAP.

Resort obrony Turcji poinformował, że negocjacje w Stambule zostały poprzedzone wizytą przedstawicieli ministerstwa w Moskwie, a następnie rozmowami z ukraińską delegacją w Ankarze. Turecki minister obrony Hulusi Akar rozmawiał również ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy i Rosji, Ołeksijem Reznikowem i Siergiejem Szojgu.

Do podjęcia sprawy eksportu zboża przez Morze Czarne wezwał Władimira Putina w poniedziałkowej rozmowie telefonicznej prezydent Turcji Recip Tayyip Erdogan.

MKu

Źródło:
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (16)

dodaj komentarz
wizytator
Tymczasem pszenica z 1300 na 800$.
Dlaczego nie ma tu wykresu? Dlaczego nie ma krzykliwych nagłówków że leci na łeb?
samsza
premier Mateusz Morawiecki: "Poleciłem premierowi Kowalczykowi, aby zakup zboża z Ukrainy był zakupem interwencyjnym, nie wpływającym na cenę zboża w kraju".
Kowalczyk miesiąc temu mówił, że Polska to spichlerz Europy, wyżywi nas i inne kraje. Spichlerz kupuje obce zboże?, patrz pan i podziwiaj...
zops
Młody Płażyński, młody Wałęsa, młodzi i młodzi na wybrzeżu. Pójdę na siłownię bo trzeba ich wesprzeć.
andrettoni odpowiada samsza
Jest wiele rodzajów żywności, ale Polska w zbożach nie przoduje. Produkujemy ziemniaki, jabłka, pieczarki i sporo mięsa, szczególnie kurczaków. Jak ktoś promuje likwidację mięsa to powinien się zastanowić, bo to uderza w nasz przemysł. Polska produkuje słabe zboża, które nadają się bardziej na paszę, za to mamy rozwinięta hodowlę Jest wiele rodzajów żywności, ale Polska w zbożach nie przoduje. Produkujemy ziemniaki, jabłka, pieczarki i sporo mięsa, szczególnie kurczaków. Jak ktoś promuje likwidację mięsa to powinien się zastanowić, bo to uderza w nasz przemysł. Polska produkuje słabe zboża, które nadają się bardziej na paszę, za to mamy rozwinięta hodowlę - właśnie dlatego, że mamy dużo paszy. Mamy tez świetne wędliny. Sztuczne mięso uderza w ważną gałąź naszej gospodarki. Co więcej jako ważny producent drobiu i przetworów mamy sporo odpadów. Odpady zjadają norki, co powinno być uważane za ekologiczne i dochodowe, a jest atakowane, bo lepiej odpadowe mięso spalać niż karmić nim zwierzęta. Nikt nie zwraca uwagi na to, że zwierzęta hodowlane często jedzą po prostu odpadki...
zoomek
Nasi rolnicy bedą upadać - nawozy kupili drozej 200-300%, znacznie drożej paliwo, praktycznie wszystko po czym wleje się gigantyczna ilość zeszłorocznego zboża z Ukrainy i moga zapomnieć że im się rachunek zepnie. Przerąbane mają. Drogo zapłacimy za sorzedajną miłość naszych rzadzących do UPAdlińcòw.
pjoz
toćna tawariszcz, my wsio paniali, my wsie komsomolcy
bronek81
Bieda, i taki Kołodziejczak będzie musiał swoim lexusem do opieki społecznej po pomoc jechać. Jakoś nie zauważyłem aby porzucali nasi farmerzy swoje 'ałta' i przesiadali się na rowery ukraina. Dziwnie coś tu ruską onucą śmierdzi. Kiepski szpagat z ciebie.
HardMetal
zoomek nie chce mi się wierzyć ze ty takie bzdety wypisujesz za darmo.
langdon25 odpowiada HardMetal
Zoomek to nieoficjalny potomek kubika pisiora :-)))
zoomek odpowiada HardMetal
Widzisz - ja podaję jakieś konkrety w swoim wpisie - możesz merytorycznie się odnieść?
Na przykład nieprawda że nawozy i paliwo zdrożały - jakieś kłamstwo mi udowodnij.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki