Islandia chce pozwać „Islandię”. Poszło o znak towarowy

Rząd Islandii zamierza pozwać brytyjską sieć supermarketów za używanie i zarejestrowanie nazwy jego kraju jako znaku towarowego. Wyspiarski biznes już wcześniej musiał borykać się z podobnymi pozwami składanymi przez islandzkie firmy.

Reykjavík, Islandia
Reykjavík, Islandia (YAY Foto)

Firma Iceland Foods już wcześniej zarejestrowała „Iceland” jako znak towarowy, co przyczyniło się do oddalania przez sądy zarzutów islandzkich firm, które nie były zadowolone z faktu, że ktoś spoza kraju przypisuje sobie ich tożsamość lokalną – pisze portal news.au.

Islandia próbowała negocjować z Brytyjczykami, ale bezskutecznie - jak tłumaczy islandzki rząd. Pole manewru dla władz zawęża się i parlament chce wystąpić do europejskiego biura własności intelektualnej o cofnięcie zgody na rejestrację marki Iceland Foods jako znaku towarowego.

Jedna z islandzkich prawniczek jest zaskoczona faktem, że urząd Unii Europejskiej w ogóle zgodził się na rejestrację takiego znaku. – Iceland Foods zyskując znak towarowy, zapewniła sobie prawa nie tylko do logo, ale także do nazwy naszego kraju – komentowała. To rodzi wśród jej rodaków obawy, że lokalne firmy nie będą mogły dłużej reklamować swoich produktów tym, skąd pochodzą.

MG

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~ja

A Finlandia "Finlandię"?

! Odpowiedz
0 4 ~Vman

Tutaj akurat nazwa zgadza się z krajem pochodzenia.

! Odpowiedz
0 0 ~mobiler odpowiada ~Vman

:)
W dzisiejszych czasach dość trudno jest ustalić "kraj pochodzenia". Miejsce zarejestrowania spółki? Miejsce produkcji? Jak butelkę wyprodukowano w Rumunii czy Chinach, zawartość np. w jakimś Polmosie...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
MARKA 0,00% 0,60
2020-05-28 11:00:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil