REKLAMA

Irak: do ok. 100 ofiar śmiertelnych wzrósł bilans zamachu koło Bagdadu

2016-11-24 19:21
publikacja
2016-11-24 19:21

Już do ok. 100 ofiar śmiertelnych wzrósł bilans czwartkowego zamachu przeprowadzonego z użyciem samochodu pułapki na stacji benzynowej na południowy wschód od Bagdadu - podała policja i źródła medyczne. Wśród ofiar jest wielu Irańczyków.

fot. Alaa Al-Marjani / / Reuters

Wcześniej informowano o 80 ofiarach tego ataku, którego celem były grupy szyitów wracających z obchodów święta Arbain w Karbali. Do zorganizowania zamachu przyznali się dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS).

Eksplozja nastąpiła w miejscowości Szomali na drodze z Bagdadu do Karbali. Było tam zaparkowanych co najmniej siedem autokarów pełnych pielgrzymów. Irackie służby bezpieczeństwa podały, że zginęło wielu Irańczyków, a także obywateli Bahrajnu.

Na miejsce skierowano liczne radiowozy i karetki pogotowia.

W poniedziałek od 17 do 20 mln szyitów było w Karbali na święcie Arbain, które jest obchodzone na koniec 40-dniowego okresu żałoby po męczeńskiej śmierci imama Husajna, wnuka proroka Mahometa, w bitwie pod Karbalą stoczonej w 680 roku. Husajn, czczony przez szyitów jako ich duchowy protoplasta, jest pochowany w mauzoleum w centrum Karbali.

To jedna z najważniejszych dat w kalendarzu szyickim i jednocześnie dogodna okazja dla Państwa Islamskiego do zamachów na szyitów, których dżihadyści z IS uważają za odszczepieńców od prawdziwej wiary. W obawie przed atakami sunnickich ekstremistów w Karbali na czas obchodów wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. (PAP)

ulb/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Mexico
Gdyby to wydarzyło się w USA to cały świat by trąbił i roztrząsal o terroryzmie na ziemi amerykańskiej ale że stało w Iraku to jest tylko wzmianka. Jak widać na tym świecie są ludzie równi i rowniejsi, szkoda tych Irakijczyków że giną i nikt się tym specjalnie nie przejmuje.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki