REKLAMA
WAŻNE

Inteligentny dom to niższe rachunki

2014-10-03 06:15
publikacja
2014-10-03 06:15
fot. Archeton /

Inteligentne rozwiązania w domu to gwarancja oszczędność finansowej i bezpieczeństwa mieszkańców. Zintegrowany system sterowania ogrzewaniem pozwala na zmniejszenie zużycia energii, a tym samym obniżenie rachunków. System czujników alarmowych i domofon połączony ze smartfonem lub komputerem osobistym chronią natomiast przed włamaniem. Instalacja tego typu technologii możliwa jest zarówno na etapie budowy nowego domu, jak i w gotowym już mieszkaniu.

Inteligentny dom to technologia oparta na sieci czujników i jednym, centralnym systemie zarządzania zintegrowanymi instalacjami. Dzięki systemowi możliwa jest regulacja wielu instalacji, np. rolet okiennych, oświetlenia i ogrzewania, za pomocą jednego przycisku. Inteligentny budynek dostosowuje się do czynników wewnętrznych i zewnętrznych, takich jak temperatura, nasłonecznienie czy wilgotność powietrza. Przy dużym słońcu system sam zasuwa rolety w oknach, a przy spadku temperatury włącza ogrzewanie. Inteligentny dom to także automatyka budynku, czyli urządzenia domowe, elektryczne i elektroniczne, zaprogramowane tak, aby samodzielnie wykonywały określone czynności.

- Systemy domu inteligentnego integrują się dzisiaj z wieloma urządzeniami działającymi w domu, np. z pompą ciepła, która staje się coraz popularniejsza. Pod hasłem dom inteligentny kryje się również hasło dom energooszczędny, ekonomiczny czy pasywny - czyli taki, który praktycznie sam wytwarza energię na własne potrzeby, a nawet jest w stanie produkować i oddawać ją dalej. Jest to cały zakres urządzeń służących do pozyskiwania energii, np. wiatrowej, fotowoltaicznej czy słonecznej, i dbających o nasze bezpieczeństwo - mówi Arkadiusz Walus, przedstawiciel Dominteligentny.pl, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria.

Najpopularniejszym elementem domu inteligentnego jest system sterowania oświetleniem. Dzięki inteligentnej instalacji możliwe jest wykreowanie w domu pożądanego nastroju, uruchomienie kilku źródeł światła jednym przyciskiem, rezygnacja z włącznika na rzecz detektora ruchu, który sam uruchamia źródło światła, np. w momencie, gdy domownik wchodzi do pomieszczenia. Inteligentny dom pozwala na sterowanie temperaturą, dzięki niemu możliwe jest ustawienie mniejszej temperatury, gdy domowników nie ma w mieszkaniu. System sam podniesie temperaturę na ustawioną wcześniej godzinę, np. czas powrotu dzieci ze szkoły.

Inteligentny dom zadba także o bezpieczeństwo mieszkańców.

- Nie tylko możemy monitorować, czy ktoś wszedł na naszą posesję, lecz także  może sprawdzać podstawowe funkcje, jak chociażby czujnik dymu, czujnik pożarowy czy zalania, o którym system może nas powiadomić przez telefon komórkowy - mówi Arkadiusz Walus. - Bardzo ciekawą funkcją jest domofon. Kiedyś, żeby rozmawiać z osobą stojącą przed furtką czy przed klatka schodową, musieliśmy być w domu. Dzisiaj ta osoba nawet nie wie, że nie ma nas w domu, ponieważ kiedy przyciska przycisk i dzwoni do nas, widzimy ją na ekranie naszego smartfona i rozmawiamy, będąc w zupełnie innym miejscu, nawet w innej strefie czasowej.

Domem można sterować z dowolnego miejsca na świecie poprzez smartfon lub urządzenie z dostępem do internetu. Wystarczy zainstalować w telefonie lub na komputerze specjalną aplikację. Dzięki temu można otworzyć drzwi lub bramę wejściową przed domownikiem, który zapomniał kluczy, wpuścić gości, którzy czekają na powrót właściciela, włączyć centralne ogrzewanie lub opuścić rolety w oknach.

- Istnieje obawa, że ktoś dostanie się do naszego domu, przez kamery będzie zaglądał do naszej sypialni. Ale uspokajam: poziom szyfrowania tego dostępu jest dokładnie taki sam, jak w systemach bankowych. Jedynym słabym ogniwem jest człowiek, który przy wbijaniu PIN-u do karty może pokazać go innym osobom, tak samo logując się do domu w miejscu publicznym, może komuś ujawnić PIN i wtedy takie włamanie faktycznie jest możliwe. Dopóki chronimy swoje hasło i dopóki nie jest to 1234, możemy nie myśleć o jakimkolwiek zagrożeniu - mówi Arkadiusz Walus.

Polacy uważają, że system inteligentnego domu jest bardzo kosztowny. Specjaliści przekonują jednak, że technologia ta jest o wiele tańsza, niż była jeszcze kilka lat temu. Ponadto jest to jednorazowa inwestycja, która pozwala na późniejsze, znaczne oszczędności, np. sterowanie ogrzewaniem pozwala na zmniejszenie zużycia energii, a tym samym obniżenie rachunków. Niezbędną instalację można zamontować także w istniejącym domu lub mieszkaniu, bez konieczności dużego remontu.

Osoby zainteresowane zintegrowanym systemem zarządzania domem mogą wybrać się na organizowane od 3 do 5 października Targi Dom Inteligentny 2014. Targi odbędą się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Obecni na nich będą zarówno producenci, jak i wykonawcy, instalatorzy i architekci, którzy pomogą dobrać odpowiednią technologię do konkretnych oczekiwań klientów.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Kubaek
Niestety, systemy inteligentnego domu nie są tanie ale inwestycja 20-30 tys nie ma prawa się zwrócić niższymi kosztami utrzymania domu - ten sprzęt ma też swoją żywotność.Na szczęście za 4-5 tys można zrobić już sterowanie które przekłada się na realne oszczędności np w sezonie zimowym.https://www.youtube.com/watch?Niestety, systemy inteligentnego domu nie są tanie ale inwestycja 20-30 tys nie ma prawa się zwrócić niższymi kosztami utrzymania domu - ten sprzęt ma też swoją żywotność.Na szczęście za 4-5 tys można zrobić już sterowanie które przekłada się na realne oszczędności np w sezonie zimowym.https://www.youtube.com/watch?v=9K3JD_JeEesZ drugiej strony nawet proste systemy automatyki do podłogówki, sterowania ogrzewaniem grzejnikowym to wydatki 2-3 tys. złotych dla typowego domu.http://www.tanie-ogrzewanie.pl/sterowanie-ogrzewaniem
~Azor
Tego systemu nie da się zaprogramować tak, by sterował wszystkim równie płynnie co gospodarz mieszkania. Nie mówiąc już o tym, że żeby wystąpiła oszczędność, najpierw musiałby się zwrócić koszt placementowanego tutaj natarczywie PRODUKTU... Poza tym produkty się psują, skomplikowane produkty psują sie jeszcze Tego systemu nie da się zaprogramować tak, by sterował wszystkim równie płynnie co gospodarz mieszkania. Nie mówiąc już o tym, że żeby wystąpiła oszczędność, najpierw musiałby się zwrócić koszt placementowanego tutaj natarczywie PRODUKTU... Poza tym produkty się psują, skomplikowane produkty psują sie jeszcze bardziej. Po co brac sobie na glowę kosztowny i drogi w utrzymaniu kłopot? Przecież po przemyśleniu za i przeciw większość ludzi by tego za darmo nie wzięła.
~dex
bzdury bzdury jeszcze raz bzdury. ja rozumie nachalna reklame i ze artykul sponsorowany ale durni z ludzi nie musicie robic. zakladajac ze zainwestuje sie w te bajery lekka reka trzeba wydac dodatkowe ok 200 tysiecy. po drugie urzadzenia te pracuja caly czas (czuwanie) czyli zuzywaja energie.. niedawno skonczylem budowe domu 3 lata bzdury bzdury jeszcze raz bzdury. ja rozumie nachalna reklame i ze artykul sponsorowany ale durni z ludzi nie musicie robic. zakladajac ze zainwestuje sie w te bajery lekka reka trzeba wydac dodatkowe ok 200 tysiecy. po drugie urzadzenia te pracuja caly czas (czuwanie) czyli zuzywaja energie.. niedawno skonczylem budowe domu 3 lata eksploatuje i bez zadnych udziwniej a tylko kilka podstawowych rzeczy ktore mocno obniza ci rachuniki, mianowicie - calosc 100% domu podlogowka, niskotemperaturowe grzanie z kotlem kondensacyjnym ( w sezonie zurzycie gazu ok 400 m szesc. od listopada do pazdziernika - rachunki ok 110 pln na miesiac. rekuperator, okna trzyszybowe z wycieplana ramka. dobry styro 15 cm na elewacje. w posadzkach zamiast betonu anhydryt. oswietlenie ledowe ewentualnie halogenowo-ledowe. oswietleniem zewnetrzym steruje automat zmierzchowy za 30 zeta system alarmowy z powiadamianiem na telefon ewentualnie do agencji ochrony. na posesji wielkie szczeki z ogonem na czterech lapach. za te dodatki zaplacilem ok 15 tysiecy a rachunki miesieczne za wszystkie media to ok 200 pln. wiec ja sie pytam po ilu latach zwroci mi sie te 200 tysiecy? no oczywiscie kto ma kase i chce miec takie bajerki jego snobistyczna sprawa ale napewno nie jest to ekonomiczne.
~Akurat
Inteligentny dom to przyszłość ale przy obecnych cenach projektu + wykonania + podzespołów do sytemu to z oszczędnościami nie ma to nic wspólnego. Na początek trzeba wyłożyć 100-200 tys. ,a potem trzeba mieć jeszcze na uwadze ,że system trzeba konserwować. Fajny bajer dla ludzi ,którzy chcą mieć coś wyjątkowego Inteligentny dom to przyszłość ale przy obecnych cenach projektu + wykonania + podzespołów do sytemu to z oszczędnościami nie ma to nic wspólnego. Na początek trzeba wyłożyć 100-200 tys. ,a potem trzeba mieć jeszcze na uwadze ,że system trzeba konserwować. Fajny bajer dla ludzi ,którzy chcą mieć coś wyjątkowego lub mają za dużo pieniędzy ;).

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki