REKLAMA

Informatycy zapłacą niższy podatek. Jest wyrok sądu

Dominika Florek2023-06-23 09:55redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-06-23 09:55

Informatycy mogą płacić niższy podatek. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zanegował interpretację wydaną przez fiskusa w sprawie świadczenia usług niezwiązanych bezpośrednio z programowaniem. 

Informatycy zapłacą niższy podatek. Jest wyrok sądu
Informatycy zapłacą niższy podatek. Jest wyrok sądu
fot. Gorodenkoff / / Shutterstock

Przedsiębiorcy z branży IT mogą, zgodnie z polskimi przepisami, rozliczać się ze skarbówką ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dla sektora przewidziana jest stawka 12 proc. lub 8,5 proc. Wyższą stawką są opodatkowane usługi związane m.in. z oprogramowaniem oraz doradztwem w zakresie oprogramowania. 

Przełom w sprawie stawki ryczałtu dla informatyków

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku nie zgodził się z interpretacją indywidualną wskazującą, że 12-procentową stawką opodatkowane jest świadczenie usług informatycznych. Do sądu wystąpił przedsiębiorca, który zajmuje się optymalizacją stron internetowych. 

WSA w Gdańsku wskazał, iż z przedstawionego opisu wynika, że działalność mężczyzny polega na świadczeniu usług ukierunkowanych na wskazanie rozwiązań, które zoptymalizują, polepszą funkcjonowanie strony internetowej, a nie na samodzielnym wdrażaniu tych proponowanych rozwiązań przy pomocy oprogramowania komputerowego. Czynności związane z projektowaniem strony internetowej, jak wskazuje na to wnioskodawca, są bowiem wykonywane już przez samego klienta. Natomiast skarżący nie projektuje struktury i zawartości stron internetowych czy zapisu kodu komputerowego niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia stron internetowych. W związku z powyższym nie można uznać, że działalność podatnika mieści się w usługach związanych z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania. 

Praca w IT to nie tylko programowanie

Według Piotra Sekulskiego, doradcy podatkowego w kancelarii Outsourced.pl, cytowanego przez "Rzeczpospolitą", skarbówka długo wydawała pozytywne dla nich interpretacje. W lutym br. nagle zmieniła zdanie i teraz twierdzi, że zasadniczo wszystkie usługi w branży IT są związane z oprogramowaniem i należy do nich stosować 12-proc. ryczałt. Ten wyrok daje informatykom nadzieję na pozytywne zakończenie sporów z fiskusem. Do końcowego rozstrzygnięcia wątpliwości dotyczących stosowania odpowiedniej stawki ryczałtu dojdzie w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (9)

dodaj komentarz
dongonzales
Podatki powinny być dla wszystkich takie same, podobnie jak składki emerytalne. Jeśli czyjaś praca jest trudniejsza dostaje i tak większe wynagrodzenie. Nie rozumiem dlaczego niektóre grupy zawodowe są faworyzowane. Ja pracuję w IT, ale boli mnie że np. policjanci mogą isc w wieku 40 lat na emeryturę.
chmiels
Faworyzowane są te grupy, które są potrzebne. Np w XIX w potrzebni byli inżynierowie, dzięki którym lekarze dostali szpitale i narzędzia do nich, a teraz od 60 lat wszystko od stoczni po apteki jest zarządzane przez komputery i będzie w coraz większym stopniu. Kraj żeby był konkurencyjny potrzebuje zatem informatyków - programistów,Faworyzowane są te grupy, które są potrzebne. Np w XIX w potrzebni byli inżynierowie, dzięki którym lekarze dostali szpitale i narzędzia do nich, a teraz od 60 lat wszystko od stoczni po apteki jest zarządzane przez komputery i będzie w coraz większym stopniu. Kraj żeby był konkurencyjny potrzebuje zatem informatyków - programistów, testerów, wdrożeniowców. Jeśli o nich nie zawalczy to będą programować gdzie indziej, proste jak konstrukcja cepa a w naszych sklepach i aptekach będzie drogo i pusto....
chmiels
Nowy Ład wydupcył informatyków i teraz b2b u nas chcą urlopów no bo względem UoP nie mają praktycznie żadnych profitów a papierologii więcej.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Az sprawdziwlem...

Grudzien 2021 - ZUS 1400
Kwiecień 2023 - ZUS 2200

DANKE PIS!
MOJE 800 + (do płacenia) Dostałem na 2 lata przed resztą!
A inni jeszcze czekają XD
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Śpieszmy się płacić niższe Podatki. Tak szybko odchodzą..

Prawdziwe stawki to zobaczymy dopiero po wyborach
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Dał nam przykład Recep Erdogan jak naród otumaniać mamy! Obiecywali Budapeszt a będzie PIStambuł nad wisłą zobaczycie!
qart
Proszę nie dezinformować. Dopiero NSA zadecyduje, a kilkadziesiąt procent wyroków WSA jest uchylanych przez NSA.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki