REKLAMA

Inflacja w UE najwyższa od ponad 20 lat. Tylko w dwóch krajach ceny rosły szybciej niż w Polsce

2022-01-20 12:00
publikacja
2022-01-20 12:00

Inflacja w Unii Europejskiej przyspieszyła w grudniu i była najwyższa od ponad dwóch dekad - wynika z danych Eurostatu. Większe tempo wzrostu cen niż w Polsce zanotowano wyłącznie w Estonii i na Litwie.

Inflacja w UE najwyższa od ponad 20 lat. Tylko w dwóch krajach ceny rosły szybciej niż w Polsce
Inflacja w UE najwyższa od ponad 20 lat. Tylko w dwóch krajach ceny rosły szybciej niż w Polsce
fot. eldar nurkovic / / Shutterstock

Jak poinformował Eurostat, inflacja HICP w UE wyniosła w grudniu 5,3 proc. wobec 5,2 proc. w listopadzie. Tak wysokich odczytów inflacji nie odnotowano w UE co najmniej od 1997 r., od kiedy istnieją porównywalne dane. Jeszcze rok temu statystycy donosili, że ceny konsumenckie zwiększyły się o raptem 0,3 proc.

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

Rekordowa była w grudniu 2021 r. również inflacja w strefie euro. Zgodnie z wcześniejszymi szacunkami sięgnęła 5 proc. po tym, jak w listopadzie wynosiła 4,9 proc. Wzrost wskaźnika inflacji nadal napędzała drożejąca energia, choć tempo wzrostu cen w tej kategorii nieco zwolniło w stosunku do listopada (+25,9 proc. rdr wobec +27,5 proc. w XI). Szybciej niż przed miesiącem rosły za to ceny żywności, alkoholu i papierosów (+3,2 proc. wobec 2,2 proc.) oraz dóbr przemysłowych (2,9 proc. wobec 2,4 proc.). Nieco wolniej drożały usługi (2,4 proc. wobec 2,7 proc. w XI) - podał Eurostat.

Tempo wzrostu cen w krajach Unii Europejskiej pozostało zróżnicowane. Najwyższą inflację zanotowano w krajach bałtyckich: Estonii (12 proc.) i Litwie (10,7 proc.). Po drugiej stronie znalazły się Malta (2,6 proc.), Portugalia (2,8 proc.) i Finlandia (3,2 proc.). W siedmiu państwach odczyt dynamiki rocznej wzrostu cen był niższy niż w listopadzie (Belgia, Dania, Niemcy, Luksemburg, Węgry, Austria i Finlandia).

Inflacja HICP w Polsce wyniosła 8 proc. i była trzecia największa w Unii Europejskiej. Miesiąc wcześniej sięgała 7,4 proc.

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

W ostatnim miesiącu ubiegłego roku w Polsce przyspieszyły wzrosty cen energii (do 14,4 proc. w skali roku z 13,5 proc. w listopadzie), żywności i napojów bezalkoholowych (do 8,4 proc. z 6,1 proc.) oraz usług (do 7,5 proc. z 7,1 proc.). Analitycy BNP Paribas zwracają szczególną uwagę na wyższe dynamiki w kategoriach: usługi pracochłonne (8,4 proc. wobec 8 proc. w listopadzie) oraz żywność nieprzetworzona (11,9 proc. wobec 6,4 proc. miesiąc wcześniej).

"Dane HICP wskazują na to, że procesy inflacyjne ani nie wyhamowały w grudniu, ani się nie zawęziły. 80% koszyka drożeje o 3% r/r lub więcej" - komentują ekonomiści Banku Pekao.

Należy zaznaczyć, że inflacja HICP jest odmienną miarą wzrostu cen od najpopularniejszego i stosowanego przez GUS wskaźnika CPI. O różnicach między wskaźnikami pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”. W skrócie: obie miary stosują nieco odmienny system wag i uwzględniają nieco inny zakres wydatków. Z wyliczeń polskich polskich statystyków wynika, że inflacja CPI wyniosła w grudniu 8,6 proc.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (64)

dodaj komentarz
osiemgwiazd
@marok
Fit for 55 wynegocjował i podpisał Matwiej Moradziecki z Kartoflem. Tusk nie był wtedy już od lat premierem.
Tusk z Pawlakiem odpowiadają za to za korzystne dla Polski kontrakty na tani gaz z Rosją, które Moradziecki z Kartofelem pozmieniali, decydując się na zakup gazu na tzw. spocie. Już tak tanio jak za Tuska ciepłej
@marok
Fit for 55 wynegocjował i podpisał Matwiej Moradziecki z Kartoflem. Tusk nie był wtedy już od lat premierem.
Tusk z Pawlakiem odpowiadają za to za korzystne dla Polski kontrakty na tani gaz z Rosją, które Moradziecki z Kartofelem pozmieniali, decydując się na zakup gazu na tzw. spocie. Już tak tanio jak za Tuska ciepłej wody w kranie nie będzie.
marok
Za Tuska mieliśmy najdroższy gaz w Europie, a za PIS-u dotychczas płaciliśmy mniej niż inni. Teraz drogi gaz mają wszyscy w Europie, to jest własnie ten gaz rosyjski.
Fit for 55 jest strategią europejskiej partii Tuska. To nie Morawiecki , ani Kaczyński ani PIS to wymyślili. Co więcej PIS chce to zablokować, a oPOzycja nie chce .
men24a odpowiada marok

Były premier i wicepremier Waldemar Pawlak udzielił wywiadu Rzeczpospolitej, w którym mówił m. in. o projekcie Baltic Pipe. „Moim zdaniem dodatkowy gazociąg do Polski nie jest potrzebny. W 2010 roku podpisaliśmy aneks do umowy z Rosjanami, który pozwolił na rewers wirtualny na gazociągu jamalskim. Następnie zaczął działać także

Były premier i wicepremier Waldemar Pawlak udzielił wywiadu Rzeczpospolitej, w którym mówił m. in. o projekcie Baltic Pipe. „Moim zdaniem dodatkowy gazociąg do Polski nie jest potrzebny. W 2010 roku podpisaliśmy aneks do umowy z Rosjanami, który pozwolił na rewers wirtualny na gazociągu jamalskim. Następnie zaczął działać także rewers fizyczny. Mamy możliwość importu gazu z kierunku zachodniego. Budowa nowego gazociągu jest bezzasadna” - twierdził


W rozmowie z Rzeczpospolitą Pawlak bronił również starej formuły gazowej, którą negocjował w ramach umów z Rosją z 2010 roku. „Gdyby nie zmiana formuły cenowej, gaz mógłby kosztować ok. 100 zł/MWh, a nie tak jak jest obecnie - 400 zł/MWh” - powiedział Pawlak.

Formuła cenowa w tzw. kontrakcie jamalskim została zmieniona orzeczeniem Trybunały Arbitrażowego w Sztokholmie w 2020 roku. TA zmienił jej indeksację z cen ropy na ceny gazu na rynkach europejskich
szprotkafinansjery odpowiada marok
Te, propagandzista, tylko dlaczego w Europie ceny są 2-3x wyższe, a u nas PGNiG - bankrut państwowy - goli przedsiębiorców cenami wyższymi 8x?
Dajcie już spokój, coraz mniej osób wierzy w wasz kłamliwy bełkot
marok
Tusk ma już receptę na szalejącą inflację, fit for 55 z gigantycznym podatkiem od CO2 , zamrożenie pensji budżetówce , wyższy wiek emerytalny i podniesieni podatku VAT.
Ale nie martwcie się, jak mu pokażecie gdzie jest ukryty czarodziejski guzik do zbijania inflacji, to będzie ją zbijał ręcznie.
iluminata
Najważniejsze, że jesteśmy na podium :)
A tak swoją drogą ile mieszkańców Polski stara się swoją żywność zacząć produkować widząc co się dzieje?
kiwixix
W "apartamentach 60m2, czy na działce 1000 m2 z domeczkiem150 m2, gdzie mieszka 4-5 "człowieka" będą produkować? :)
kiwixix
Na Litwie dużo jest Polaków i Rosjan, w Estonii jest dużo Rosjan, w Polsce to wiadomo, dlaczego mnie nie dziwi ta sytuacja w tych krajach? Ech Słowianie, nie potrafią myśleć racjonalnie, gdyby nie Anglosasi, Słowianie nadal mieszkaliby w lepiankach i płodziliby 15 - 20 dzieci i chodziliby boso.
demeryt_69
Pudło. Dużo Rosjan jest na Ukrainie, w Marbelli oraz Long Island i na Florydzie.

osiemgwiazd
A czemu Kaczyński z Morawieckim zmienili kontrakt gazowy z Rosją z pawlakowo-tuskowego, korzystnego dla nas (ceny m3 w oparciu o średnia wieloletnią cen ropy) na niekorzystny (ceny m3 rynkowe, paliwo kupowane na tzw. spocie)? Dlaczego musimy marznąć i płacić za ich decyzje?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki