REKLAMA

Inflacja ostro w górę

2013-08-14 14:02
publikacja
2013-08-14 14:02

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły o 1,1 proc. rdr. Oznacza to, że inflacja gwałtownie odbiła od historycznego dna.

W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku ceny wzrosły o 1,1 proc., a porównując z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

W ubiegłym miesiącu inflacja wyniosła 0,2 proc. rdr. Był to najniższy poziom inflacji w historii III RP.

Inflacja w Polsce (rdr)
źródło: GUS

Lipiec był drugim z rzędu miesiącem, w którym obniżyły się ceny żywności (o 0,3 proc. wobec 0,2 proc. w czerwcu ). Najbardziej potaniały warzywa (4,1 proc) i cukier (o 3,7 proc).

Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,3 proc. więcej niż w czerwcu br. Ceny napojów alkoholowych pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem.

W związku z wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się 3,7 proc. a odzieży o 2,3 proc. W związku ze zmianą przepisów dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach, w lipcu zanotowano znaczny wzrost opłat w gospodarstwach domowych za wywóz śmieci (47,6 proc.). W górę poszły także ceny transportu (1,1 proc. mdm) w wyniku podwyżek cen paliw do prywatnych środków transportu (o 2 proc.)

Dzisiejszy odczyt znacznie różnił się od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się inflacji na poziomie 0,5 proc. rdr i -0,2 proc. mdm.

Komentuje Piotr Lonczak, analityk Bankier.pl
Piotr Lonczak

Inflacyjne ostrzeżenie dla Polski


Najświeższe dane o inflacji mogą pokrzyżować założenia polityki pieniężnej. Ostatnio z Rady Polityki Pieniężnej płynęły sygnały, że rekordowo niskie stopy procentowe są do utrzymania nawet przez cały 2014 rok. Tymczasem jeżeli inflacja będzie rosła równie szybko, to podwyżki stóp procentowych będą konieczne zdecydowanie wcześniej.

Z perspektywy gospodarstw domowych rosnąca inflacja oznacza nie tylko wyższe koszty życia, lecz także niebezpieczeństwo, że raty kredytów mieszkaniowych powędrują do góry znacznie szybciej, niż sądzono do tej pory.

/mz

Do pobrania

inflacja222png
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
barany

Ta niedouczona Rada Polityki Pieniężnej wszystko robi za późno i potem musi gonić króliczka. Żal aż bierze, że tylko szkodzą polskiej gospodarce.
~lot
Wicenty znow sie POmylil ,lub nie dopilnowal ,a mowil ze nam recesja nie grozi , Tych co POdali do opini publicznej te dane o inflacji j to eszcze przed strajkiem generalnych POwiesic za jaja, Kasandra Rybinski mial racje,

http://www.wprost.pl/ar/395435,1/Rybinski-grozi-nam-recesja/
~ND
Ceny wzrosły 1,1% rok do roku, a PKB wzrósł o 0,8%. A więc mamy recesję. Czy się mylę?
~Not
Wzrosły ceny paliw i za wywóz śmieci, gospodarka dalej się sypie.
~citizen
PL - genialny komentarz, pełen błyskotliwych uwag i zaskakujących wniosków. To praca w charakterze wolontariatu, że jej jakość stoi na tak dalece nieokreślonym poziomie?
~spoko
Komentarz na zamówienie pod podwyżkę stóp procentowych. Ceny na rynku nadal spadają, rosną jedynie ceny paliw regulowane akcyzą. Taka jest polityka rządu, zamiast nałożyć akcyzę na towary importowane z Azji nakłada się podatki na paliwa. To w sposób oczywisty pogłębi kryzys.
~lot
Co by nie mowic ale w rolnictwie cieniutko nawet ogorki szybciutko szlak trafil w tego roku , Ogolnie Plony beda nizsze okolo 30 procent niz w ubieglym roku ,wiec zapowiadany wzrost eksportu to wiadro POmyj na glowy oglupialego narodu,
~oko
dajcie żydom rządzić dalej to sami się wykończa
~ktoś tam
opłaty za śmieci zrobiły swoje
~kartoflana polska
ludzie rzucili się ostro do sklepów na wieść że PiS dojdzie do władzy.
PiS należy zdelegalizować.
Tyle w temacie :)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki