Indonezja: stracono czterech spośród czternastu handlarzy narkotyków

Pierwsza grupa spośród 14 skazanych na karę śmierci za handel narkotykami w Indonezji została stracona po północy z czwartku na piątek (czasu lokalnego). Czwórkę skazanych - w tym 3 Nigeryjczyków - i Indonezyjczyka, rozstrzelano mimo apeli o ułaskawienie.

Egzekucja odbyła się na zlokalizowanej w pobliżu Jawy wyspie Nusakambangan, gdzie od czasów kolonialnych znajduje się dziewięć państwowych więzień.

Prokurator generalny Indonezji zapowiedział w środę, że egzekucja wszystkich czternastu więźniów, wśród których są obywatele Indii, Pakistanu i Zimbabwe będzie przeprowadzona etapami i zakończy się w niedzielę.

Egzekucję przeprowadzono mimo gwałtownych protestów ulicznych w stolicy Nigerii Abudży, jakie miały miejsce w czwartek przed Ambasadą Indonezji w tym kraju oraz protestów dyplomatycznych ze strony ONZ, Unii Europejskiej, a także organizacji pozarządowych w samej Indonezji i na świecie.

Służby dyplomatyczne Indii oraz Pakistanu, które nie ustają w wysiłkach, aby wpłynąć na decyzję Dżakarty ws. swych obywateli, zapowiedziały w czwartek zwiększenie presji na Dżakartę.

Prezydent i szef rządu Joko Widodo pozostaje jednak głuchy na apele o zniesienie kary śmierci w republice. Nie przyjął też próśb o ułaskawienie skazanych.

Jak ocenił w niedawnym wystąpieniu "narkotyki są równie poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Indonezji co terroryzm". Ocenia się, że Indonezja jest jednym z największych rynków w Azji Południowo-Wschodniej, jeśli chodzi o nielegalny obrót środkami odurzającymi.

Jak ocenia agencja Reutera ogólna liczba skazanych na śmierć w Indonezji wynosi obecnie 152. Wśród skazanych są m.in. Filipińczycy, Francuzi i Brytyjczycy. Władze zaplanowały 16 egzekucji do końca 2016 r. i ponad 30 w roku następnym.

Reuters przypomina, że w kwietniu 2015 r. w Indonezji stracono osiem osób skazanych za handel narkotykami, w tym siedmiu cudzoziemców oraz Indonezyjczyka, mimo licznych apeli o ułaskawienie. Czterej obywatele Nigerii, dwaj Australijczycy, Brazylijczyk i obywatel Indonezji zostali rozstrzelani przez pluton egzekucyjny również na terenie zakładu karnego na Nusakambangan. (PAP)

mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil