REKLAMA
NIE PRZEGAP

Indie wycofują część banknotów. Chaos na ulicach

2016-11-10 08:18
publikacja
2016-11-10 08:18

Od dzisiaj obywatele Indii mogą wymieniać w bankach banknoty o nominałach 500 i 1000 rupii indyjskich. Władze w trybie ekspresowym wprowadziły nakaz wycofania ich z rynku ze względu na zbyt duże ryzyko korupcyjne. Szybkie zarządzenie mocno utrudniło Hindusom życie.

fot. REUTERS/Cathal McNaughton / / FORUM

Wszystkie banknoty o wskazanych nominałach mają znaleźć się w kasach banków do końca roku. Korzystać z nich nie można oficjalnie od dziś. Mieszkańcy kraju już informują o pierwszych bolączkach związanych z niezapowiedzianą demonetyzacją nominału 500 i 1000 rupii. O utrudnieniach informowało także polska ambasada w Indiach.

- Miałem problem z wyjechaniem samochodem z parkingu, ponieważ stróż nie chciał przyjąć już ode mnie 500-rupiowego banknotu – mówił jeden z delhijskich przedsiębiorców w rozmowie z serwisem Bloomberg.

Ambasada Polski w Nowym Delhi ostrzega także o kolejkach przy bankomatach i w placówkach bankowych, z których wczorajszej nocy usuwano banknoty. Mieszkańcy kraju mają czas na wymianę banknotów do końca roku.

Władze Indii uznały za cel akcji walkę z korupcją. Rynki finansowe spodziewają się także wzrostu depozytów w bankach i wzrostu płynności systemu finansowego. 

Mateusz Gawin

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~gość
Do końca roku niewiele zostało. A korupcyjnych pieniędzy nie można wymienić ze względu na limity. Tak się właśnie oczyszcza kraj z korupcji. Kto ma za dużo ten straci. Chyba że da w łapę pracownikowi banku. I to w małych nominałach che,che. Tylko skąd je wziąć jak ich nie ma.
~aa
A może pismaki źle przetłumaczyły/zinterpretowały teks/intencje i nie chodzi o korupcje ino o fałszowanie najopłacalniejszych nominałów, odkryli ogromną lewą produkcje, moment zablokowali obrót, ale dali możliwość wymiany u fachowców -w banku.
~savras
polskie kantory które handlowały rupią chyba trochę przez to wdupiły sądząc po tym, że spread z 10% wzrósł do co najmniej 90%.
~podroznik
Nie ma się co dziwić bo w Indiach i tak był i będzie syf i chaos
~008873u376
pzredsiebiorca??? 500 rupi to 30 zł !!! .... co za przedsiębiorstwo, które ma problem z 30 złotymi ...penie jakiś indyjski AmberGold lub inna HGWz KODu???
~aaaaa
Głupiś? Nie! Bardzo głupiś, czyli pisiś!
~as
Ni cholery nie rozumiem jak to ma zwalczyć korupcję. Innych banknotów nie da się wręczyć?
~gloos_rozsadku
tam pewnie jest tak waluta zdealuowana, ze jak chcialbys dac urzędasowi 500zł łapówki to bys musiał worek pieniedzy przynieść i by zauważyły organy ścigania, a tak dawałeś tylko 2 koperty z bankontami 500zł.
~zez
Ta walka z korupcją to ściema, bo akcja była zupełnie niezapowiedziana. Prawdziwy cel - usunąć "nawis inflacyjny", czyli wycofać z obiegu część pieniędzy aby podnieść wartość tych, które w obiegu pozostaną. Ucierpią najbiedniejsi (jak zwykle), bo bogaci bogactwa nie trzymają w bankotach o niskich nominałach przecież!
~silvio_gesell
Wprost odwrotnie, to banknoty nie są w obiegu. Gdy będą na kontach bankowych to będą mogły być pożyczone i będą mogli obniżyć stopy procentowe.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki