REKLAMA

InPost planuje debiut na giełdzie w Amsterdamie

2021-01-13 08:35, akt.2021-01-13 11:19
publikacja
2021-01-13 08:35
aktualizacja
2021-01-13 11:19
fot. Gold Picture / Shutterstock

InPost planuje ofertę publiczną na giełdzie Euronext Amsterdam. Operator sieci paczkomatów przed laty notowany był na GPW.

"InPost S.A. ogłosił zamiar wprowadzenia oferty i notowania na giełdzie Euronext Amsterdam" - napisano. O planach związanych z debiutem media informowały już wcześniej, a obok Amsterdamu najczęściej wymieniano Londyn.

Fundusze zarządzane przez BlackRock oraz Capital World Investors i GIC Pte zawarły umowę dotyczącą nabycia akcji InPostu w ofercie za 1,03 mld euro. Z tego na BlackRock przypada 430,6 mln euro, a na Capital World i GIC po 300 mln euro.

Akcje InPostu sprzedawane są przez: AI Prime & Cy SCA (podmiot kontrolowany przez fundusze zarządzane przez Advent International, Templeton Strategic Emerging Markets Fund IV, LDC oraz PZU Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych BIS 2. Globalnymi koordynatorami oferty są Citigroup Global Markets Europe, Goldman Sachs Bank Europe SE i J.P.Morgan A.G.

Przychody InPostu po III kw. 2020 roku wzrosły do 1,67 mld zł z 832,5 mln zł rok wcześniej. Operacyjna EBITDA zwiększyła się do 635,6 mln zł z 230 mln zł przed rokiem.

InPost podał, że grupa zamierza kontynuować rozwój w Wielkiej Brytanii oraz rozważa ekspansję we Francji, Hiszpanii i we Włoszech. W Wielkiej Brytanii InPOst ma 1.134 paczkomaty, a we Włoszech 350 paczkomatów.

InPost ma sieć ponad 10.000 paczkomatów w Polsce i współpracuje m.in. z Allegro. Na koniec 2020 roku grupa miała łącznie 12.254 paczkomaty.

Agencja Bloomberg podała, że wiceprezes InPostu Adam Aleksandrowicz powiedział podczas telekonferencji dla analityków, że grupa chce sfinansować ekspansję zagraniczną z zysków generowanych w Polsce oraz długiem. Spółka nie planuje wypłacania dywidendy w przewidywalnej przyszłości.

InPost miał już przygodę z giełdą – w październiku 2015 r. zadebiutował na GPW. Operator paczkomatów wchodził wówczas w skład grupy Integera, który również notowany był na polskiej giełdzie. Przygoda z GPW zakończyła się w 2017 r., kiedy obie spółki zostały ściągnięte z parkietu w związku z wezwaniem przeprowadzonym przez fundusz Advent International. Proces delistingu nie obył się bez poważnych kontrowersji, o czym szeroko pisaliśmy w artykule "Integer przykłada akcjonariuszom nóż do gardła".

MZ/PAP

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
jaroslaw132
W Polsce już zrobili zrobili przekręt teraz kolej na Amsterdam.
slawko9999
Czemu inpostu nie kupila poczta polska.
Czy polacy nawet uslug pocztowych nie potrafia prowadzic.
Przciez z poczty pl za chwile nikt nie bedzie korzystal, tam chyba pracuja same buraczane managery.
jes
Dobrze, że nie kupili. Byłoby po firmie i po konkurencji a ceny poszłyby w kosmos, jak to u monopolisty.
blablak
Az tak zle zyczysz wszlkim alternatywom dla tego żartu jakim jest poczta polska?
demeryt_69
Pacziemu? Patamu szto ani kankurienty, panimajesz?
sel
Na GPW same wałki, co rusz wychodzi firma za 5% tego co zebrała od akcjonariuszy i KNF zadowolony..popiera takie akcje całym sercem...
demeryt_69
Hehe, dopiero co planowali 'debiut' na giełdzie w Londynie :)

https://www.youtube.com/watch?v=yCcU0D7j3tQ
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki