REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Ile zarabia prezydent Polski?

2015-05-12 13:03
publikacja
2015-05-12 13:03
Ile zarabia prezydent Polski?
Ile zarabia prezydent Polski?
/ FORUM

Zasady naliczania pensji dla głowy państwa określa ustawa z 31 lipca 1981 roku „O wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe”. Zgodnie z tym dokumentem obecny prezydent otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 12 365 PLN brutto miesięcznie, dodatek funkcyjny – 5 299 PLN oraz dodatek za wysługę lat. W sumie jest to 20 138 PLN brutto.

Ponadto prezydent ma do dyspozycji prywatne apartamenty w Belwederze, garnitury, kreacje dla Pierwszej Damy, limuzyny, prywatny samolot i helikopter.

Po zakończeniu kadencji, obecnie według ustawy o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP, byli przywódcy państwa pobierają po 6 183 PLN brutto miesięcznie. Kwoty takie otrzymują comiesięcznie Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. To stosunkowo niewielka kwota, zważywszy na to, że średnia płaca w gospodarce narodowej w 2014 roku wyniosła 3 783 PLN brutto. 

Ewelina Jurczak
Wynagrodzenia.pl

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi.

Źródło:
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (44)

dodaj komentarz
~BrianTracy
A ja po 10 latach pracy w UK i powrocie do naszego pięknego kraju zarabiam 24 000 zł brutto miesięcznie / około 16 000 na rękę. W tym roku zrobiłem maturę. Język i doświadczenie jako elektryk, specjalista HVAC w branży FM i sporo kursów pomogło! Za 5 lat idę na emeryturę jak już spłacę kredyt. Tak ustaliłem = emerytura w wieku 40lat A ja po 10 latach pracy w UK i powrocie do naszego pięknego kraju zarabiam 24 000 zł brutto miesięcznie / około 16 000 na rękę. W tym roku zrobiłem maturę. Język i doświadczenie jako elektryk, specjalista HVAC w branży FM i sporo kursów pomogło! Za 5 lat idę na emeryturę jak już spłacę kredyt. Tak ustaliłem = emerytura w wieku 40lat i relax w ogrodzie :)
~kormo
I dlatego właśnie nie startowalem.
~biedak
to dlaczego było 11kandydatów na urząd prezydenta, skoro tak mało płacą? ja za moją biedną pensję muszę kupić jedzenie, opłacić rachunki, dojechać i wrócić do pracy, kupić ciuchy sobie i rodzinie! Nikt się nade mną nie użala, a zarabiam na pełen etat 1700, zł na rękę ( po 35 latach nieprzerwanej pracy ) Nie mam żadnych pożyczek to dlaczego było 11kandydatów na urząd prezydenta, skoro tak mało płacą? ja za moją biedną pensję muszę kupić jedzenie, opłacić rachunki, dojechać i wrócić do pracy, kupić ciuchy sobie i rodzinie! Nikt się nade mną nie użala, a zarabiam na pełen etat 1700, zł na rękę ( po 35 latach nieprzerwanej pracy ) Nie mam żadnych pożyczek w z-dzie, płacę tylko zaliczkę na podatek dochodowy i skł. zdr.
Proponuje zlikwidować urząd prezydenta , jego świtę i Senat!!!!!!!!!
~zaqu
cytuję: " byli przywódcy państwa pobierają po 6 183 PLN brutto miesięcznie.
To stosunkowo niewielka kwota, zważywszy na to, że średnia płaca w gospodarce narodowej w 2014 roku wyniosła 3 783 PLN brutto. "
- i to ma być rzetelne dziennikarstwo??
To manipulacja służąca "biednej" władzy!
- Ta średnia
cytuję: " byli przywódcy państwa pobierają po 6 183 PLN brutto miesięcznie.
To stosunkowo niewielka kwota, zważywszy na to, że średnia płaca w gospodarce narodowej w 2014 roku wyniosła 3 783 PLN brutto. "
- i to ma być rzetelne dziennikarstwo??
To manipulacja służąca "biednej" władzy!
- Ta średnia arytmetyczna to jest wyliczenie GUS, dlatego tak wysokie, by przedsiębiorcy płacili wysoki podatek. Natomiast większość Polaków (80 procent) zarabia do 2000 tys!!!
~zaqu
Ups, oczywiście miało być:
Natomiast większość Polaków (80 procent) zarabia do 2 tys zł!!!
~6773kll
jaki biedny jest ten komo-ruski ... aboslwent Akdemii Sowy i Przyjaciól co to bez matury napisał prace magisterska w 11 dni .... żenada !!! paszedł won!!!
~dociekliwy
Pani Ewelino Jurczak, dlaczego porównuje Pani to dożywotnie uposażenie do średniej arytmetycznej płac? Przecież przy tak dużym zróżnicowaniu populacji wartości płac w Naszym Kraju nie ma sensu podawać średniej arytmetycznej. Moim zdaniem klarowniejszym pokazaniem sytuacji płacowej w III RP byłoby napisanie ile wynosi mediana płac,Pani Ewelino Jurczak, dlaczego porównuje Pani to dożywotnie uposażenie do średniej arytmetycznej płac? Przecież przy tak dużym zróżnicowaniu populacji wartości płac w Naszym Kraju nie ma sensu podawać średniej arytmetycznej. Moim zdaniem klarowniejszym pokazaniem sytuacji płacowej w III RP byłoby napisanie ile wynosi mediana płac, dominanta i zróżnicowanie całej populacji. A na końcu może średnia arytmetyczna, ale przy tak dużym zróżnicowaniu ta miara mało wnosi. Równie dobrze mogłaby Pani napisać, że razem ze swoim psem / kotem ma Pani średnio po 3 nogi. Matematycznie i statystycznie prawda. Ale jaki to ma sens?
~dociekliwy
Doczekam się odpowiedzi, albo zmiany treści artykułu? Apeluję o rzetelne dziennikarstwo. Proszę zauważyć, że Pani jest jedna, ale czyta Panią tu sporo ludzi. Cześć z nich bierze Pani zdanie i informacje pod uwagę i na tej podstawie kreuje swoje poglądy. Duża odpowiedzialność ciąży więc na Pani, jak i na każdym dziennikarzu. Czy wyjaśni Doczekam się odpowiedzi, albo zmiany treści artykułu? Apeluję o rzetelne dziennikarstwo. Proszę zauważyć, że Pani jest jedna, ale czyta Panią tu sporo ludzi. Cześć z nich bierze Pani zdanie i informacje pod uwagę i na tej podstawie kreuje swoje poglądy. Duża odpowiedzialność ciąży więc na Pani, jak i na każdym dziennikarzu. Czy wyjaśni Pani zatem, dlaczego przy tak dużym zróżnicowaniu populacji posługuje się Pani jedynie średnią arytmetyczną, jako wskaźnikiem? Wg mnie, podaje Pani bardzo niepełną informację i na podstawie tylko tej jednej miary nie da się scharakteryzować populacji wartości płac w III RP. Jeszcze raz apeluję o rzetelne dziennikarstwo!
~justynak111
wykurzyc rezydenta!!!
~KrajPolskaCelForsa
Po zakończeniu kadencji, obecnie według ustawy o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP, byli przywódcy państwa pobierają po 6 183 PLN brutto miesięcznie ....... "To stosunkowo niewielka kwota" ??? WTF. Nic nie robią przez 5 lat i dostają kasę, stracą posadę i tak dostają kasę .... i kto na nich płaci ? Do boju Panie Po zakończeniu kadencji, obecnie według ustawy o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP, byli przywódcy państwa pobierają po 6 183 PLN brutto miesięcznie ....... "To stosunkowo niewielka kwota" ??? WTF. Nic nie robią przez 5 lat i dostają kasę, stracą posadę i tak dostają kasę .... i kto na nich płaci ? Do boju Panie Kukiz, rozwal ten złodziejski system.

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki