REKLAMA
Tour de spółki

Ile warta jest praca polskich więźniów?

2015-08-07 04:06
publikacja
2015-08-07 04:06
fot. Lukasz Szelemej / EastNews

Poza więzieniami pracuje nieodpłatnie ponad 4 tys. osadzonych - informuje "Rzeczpospolita".

(fot. Lukasz Szelemej / EastNews)

W 2014 roku wartość społecznych prac wykonanych przez skazanych wyniosła blisko 67 mln zł - wynika z danych Centralnego Zarządu Służby Więziennej (CZSW). Od stycznia do maja tego roku więźniowie wykonali prace za blisko 23,5 mln zł.

Najwięcej pracy dla skazanych jest w wakacje. "Jest to okres wzmożonych prac w placówkach oświatowych, gdzie w bardzo dużym zakresie prace społeczne wykonują więźniowie" - wyjaśnia Elżbieta Krakowska z CZSW. Skazani zatrudniani są przy remontach szkół czy budowie boisk, ale także do sprzątania parków narodowych.

Ppłk Leszek Rzepka, starszy specjalista ds. zatrudnienia w biurze penitencjarnym, dodaje, że obecnie popyt przewyższa podaż. "Mamy bardzo dużo zleceń dla skazanych i właściwie brakuje rąk do pracy, bo nie każdy więzień może pracować poza zakładem. To zmiana, na jaką pracowaliśmy wiele lat" - przyznaje ppłk Rzepka.

Skazanego, choć pracuje nieodpłatnie, trzeba ubezpieczyć od następstw nieszczęśliwych wypadków i odpowiedzialności cywilnej, musi on też przejść badania lekarskie. Od pięciu lat koszty te pokrywa Skarb Państwa.

(PAP)

tpo/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~PATRYJOTA
chetnie we wiezieniu zobaczylbym naszych politykow na pracach np w kamieniolomach,kopalni czy przy zbieraniu smieci...za to jak zadluzyli kraj a sami jednoczesnie sie wzbogacili..
~Rachmistrz
Np. pana Rostowskiego (który niegdyś "przestrzelił" budżet)
~xyz
I tak powinno być. Trzeba na swoje utrzymanie zapracować.
bamboocza2
Dokładnie jak ukradli mi telewizor to mimo że złapali złodzieja telewizora ani kasy już nie miał. I tak już 3 rok bezkarnie żyje na wolności powinien odpracować wartość telewizora to by nie kradł już więcej,

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki