REKLAMA

Igrzyska w Rio de Janeiro 2016 – nowe monety okolicznościowe NBP

2016-07-26 12:41
publikacja
2016-07-26 12:41

Dziś Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną i złotą monetę okolicznościową upamiętniającą historyczne występy polskiej reprezentacji na letnich olimpiadach.

fot. / / NBP

Debiut Polski na letnich igrzyskach olimpijskich miał miejsce w Paryżu, w 1924 roku. Reprezentanci naszego kraju uczestniczyli odtąd we wszystkich edycjach tego wydarzenia, z wyjątkiem rozgrywanej w Los Angeles w 1984 roku. - Na igrzyskach letnich nasi sportowcy zdobyli łącznie 271 medali - przypomina Henryk Urbaś z Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Na awersie monety złotej umieszczony został układ gwiazd widniejący na fladze Brazylii – organizatora igrzysk w 2016 roku, a na rewersie symbol Polskiego Symbolu Olimpijskiego - postać kolarza górskiego podczas wyścigu oraz nawiązania do brazylijskiej fauny i flory. Awers monety srebrnej przedstawia zarys toru, na którym obraca się zawodnik rzucający młotem oraz układ gwiazd, zaprezentowany już na monecie złotej. Na rewersie widoczny jest wizerunek zawodniczki rzucającej młotem, Polski Symbol Olimpijski oraz odwołania do brazylijskiej przyrody. Projektantem monet „Polska Reprezentacja Olimpijska Rio de Janeiro 2016” jest Robert Kotowicz. Więcej informacji na ich temat można znaleźć w folderze numizmatycznym na stronie NBP.
„Polska Reprezentacja Olimpijska Rio de Janeiro 2016” jest kolejną już monetą upamiętniającą występ polskich sportowców. W 2014 roku NBP wyemitował srebrną i złotą monetę „Polska Reprezentacja Olimpijska Soczi 2014”. Przy tej okazji wprowadzona do obiegu została również moneta o nominale 2 zł.

Monety znajdą się w sprzedaży od 26 lipca. Cena srebrnej dziesięciozłotówki wyniesie 115 zł, a złotej dwustuzłotówki 3100 zł. Dla kolekcjonerów przygotowano do 30 tys. sztuk monet srebrnych i do 2 tys. złotych – dostępnych w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP.

Kolejna emisja wartości kolekcjonerskich planowana jest na 14 września. Do obiegu zostanie wprowadzona kolejna moneta z serii „Polscy Malarze XIX/XX w.” z wizerunkiem Olgi Boznańskiej - malarki i portrecistki.
Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Więcej informacji na temat emisji wartości kolekcjonerskich NBP znajduje się na stronie internetowej NBP oraz w zakładce „Monety okolicznościowe NBP”.

Źródło:Narodowy Bank Polski
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~autor
Ten artykuł powinien być oznaczony jako reklama. Napisany na zamówienie. W tv trzeba podać, że program zawierał lokowanie produktu, w gazecie oznaczyć że reklamowy. Na bankierze nic nie trzeba.
~6102
115 zł za 10zł, 3100 zł za 200zł pół uncji Au900
Prawny środek płatniczy?
Paskarstwo, spekulanctwo, zdzierstwo, szkodliwy element społeczny?

Kto to kupi, inwigilacja, zakaz handlu.
~Stop_zamordyzmowi
Na pewno tłumy pobiegną kupić te 'złotka kolekcjonerskie', aby poczuć 'ten klimat, jak za komuny', czyli dać się spisać z dowodu osobistego przy zakupie. Tylko patrzeć, jak w ramach tzw. wolności gospodarczej i tzw. troski o nasze bezpieczeństwo ustawodawca do spółki z NBP wymyślą spisywanie obywateli, którzy mają Na pewno tłumy pobiegną kupić te 'złotka kolekcjonerskie', aby poczuć 'ten klimat, jak za komuny', czyli dać się spisać z dowodu osobistego przy zakupie. Tylko patrzeć, jak w ramach tzw. wolności gospodarczej i tzw. troski o nasze bezpieczeństwo ustawodawca do spółki z NBP wymyślą spisywanie obywateli, którzy mają tzw. dewizy, bo to też pewnie podejrzane, że obywatel/obywatelka woli trzymać waluty obce aniżeli bilety emitowane przez Narodowy (?) Bank Polski. Po prostu kpina z ludzi i tyle.
~Nowy
Te monety są bardzo brzydkie i pisze to z przykrością bo temat bardzo fajny jeżeli dodamy do tego chorą cene i fakt że zostane spisany z danych osobowych ( zlota) to nie wróżę sukcesu tej monecie
~seth
jak na taki nakład to cena jest całkiem znośna

Powiązane: Rio 2016

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki