Igrzyska paraolimpijskie: Białorusini wystąpili z rosyjską flagą

Agnieszka Ślęzak2016-09-08 13:06redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-09-08 13:06

Mimo, że na igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro zabraknie sportowców z Rosji, flaga kraju została zaprezentowana podczas pochodu na wczorajszej ceremonii otwarcia imprezy. Nieśli ją reprezentanci Białorusi, którzy w ten sposób chcieli okazać solidarność z wykluczonymi z rywalizacji wschodnimi sąsiadami.

Podczas ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janerio reprezentacja Białorusi wystąpiła z rosyjską flagą / fot. Sergio Moraes / FORUM

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski 7 sierpnia postanowił o niedopuszczeniu liczącej 267 reprezentacji Rosji do udziału w igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro z powodu afery dopingowej. Decyzji tej sprzeciwili się startujący w zawodach Białorusini, czemu wyraz dali podczas środowej ceremonii otwarcia. Jak informuje „The Guardian”, flaga została natychmiast skonfiskowana, a komitet zastanawia się nad zawieszeniem reprezentacji kraju.

- Zachowanie paraolimpijczyków z Białorusi zasługuje na uznanie – powiedział agencji TASS rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. – Wysoko cenimy ten gest solidarności z naszymi reprezentantami, którzy zostali niesłusznie i niesprawiedliwie pozbawieni szansy na udział w igrzyskach – dodał. Rima Batalova, wiceprzewodnicząca Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego zaproponowała nawet, by reprezentant delegacji Białorusi, który niósł rosyjską flagę, został odznaczony Orderem Przyjaźni.

Wcześniej Rosja została wykluczona z udziału w igrzyskach olimpijskich. MKOl był jednak łaskawszy i oddał decyzję w ręce poszczególnych federacji. Do Rio pojechało więc, zamiast planowanych początkowo 387 reprezentantów, 250 sportowców. Najbardziej dotkliwie ukaraną grupę stanowili lekkoatleci. Ze zgłoszonych pierwotnie 68 reprezentantów królowej sportu, w brazylijskich igrzyskach uczestniczyła tylko jedna osoba.

W zainaugurowanych w środę igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro powalczy ponad 4300 sportowców ze 175 krajów. Wśród nich jest 90 Polaków. Zawody potrwają do 18 września.

Źródło:
Agnieszka Ślęzak
Agnieszka Ślęzak
redaktor Bankier.pl

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim, redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Z uwagą śledzi bieżące wydarzenia z społeczno-polityczne oraz ekonomiczne w kraju i za granicą. Poza pracą wydawcy do jej obowiązków należy śledzenie aktualnych trendów i tworzenie na ich podstawie tekstów SEO. Tel.: 71 748 95 08

Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Mag
a co się dziwić i czego oczekiwać po narodzie bez tożsamości.

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki