Idą wybory samorządowe. Ile będą zarabiali radni?

Niemal ćwierć miliona kandydatów ubiega się o posadę radnego w tegorocznych wyborach samorządowych. Kampania wyborcza nabiera rozpędu, a zainteresowani ścigają się w pomysłach na skuteczne przekonanie do siebie wyborców. Jest o co walczyć. Przyszli radni zabiegają nie tylko o prestiż, ale również o dietę, która w Polsce może przekroczyć nawet 2,5 tys. zł miesięcznie. W ciągu całej 4-letniej kadencji to aż 120 tys. zł dodatkowych wpływów.

Dla radnego wartością nadrzędną powinno być dobro wspólnoty samorządowej i mieszkańców. Oczekuje się, że będzie reprezentował potrzeby lokalnej społeczności i działał na rzecz ich zaspokojenia. Zadanie odpowiedzialne i wymagające dużego zaangażowania. Co otrzyma w zamian? Na startujących w wyborach kandydatów na radnego czeka nie tylko perspektywa wdzięczności czy szacunku wyborców, ale również korzyści finansowe. Za swoją działalność otrzymają oni diety, dzięki którym mogą sobie sporo dorobić. Czy taka „praca” się opłaca?

Plakaty i banery wyborcze zaczynają opanowywać miejski krajobraz
Plakaty i banery wyborcze zaczynają opanowywać miejski krajobraz (fot. Łukasz Solski / EastNews)

Niby nie wynagrodzenie, ale jednak zarobek

Radny pełni swoją funkcję społecznie. Oznacza to, że nie jest pracownikiem urzędu miasta, gminy czy powiatu i nie otrzymuje typowego wynagrodzenia z tytułu pracy. Mimo pełnionej funkcji może też kontynuować swoją pracę zawodową. Jednak za czas poświęcony na realizację obowiązków radnego otrzymuje miesięczną dietę. Zasady przyznawania diet radnym są podobne na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego. Regulują je stosowne przepisy prawne, w przypadku diet dla radnych gmin jest to Ustawa o samorządzie gminnym. Zgodnie z tym dokumentem wysokość diety przysługującej radnemu nie może przekroczyć w ciągu miesiąca półtorakrotności kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, która jest co roku określana w ustawie budżetowej.  W 2014 roku kwota ta kształtuje się na poziomie 1766,46 zł,  a więc dieta radnego może wynieść maksymalnie 2649,69 zł.

Maksymalna wysokość diety nie jest jednak jednakowa dla wszystkich radnych. Zależy ona od liczby mieszkańców miasta, gminy czy powiatu, w których rajcowie pełnią swoją funkcję i jest określana w drodze rozporządzenia przez Radę Ministrów. Najmniej zarabiają radni w gminach liczących poniżej 15 tys. mieszkańców - 1324,85 zł i w powiatach liczących mniej niż 60 tys. mieszkańców – 1854,78 zł. Radni z największych gmin i powiatów mogą liczyć na maksymalną wysokość diety, czyli 2649,69 zł.

Maksymalne wysokości diet radnych w zależności od liczby mieszkańców

Liczba mieszkańców

Procent maksymalnej ustawowej wysokości diety

Maksymalna wysokość diety

GMINA

Poniżej 15 tys.

50%

1324,85 zł

15-100 tys.

75%

1987,27 zł

Powyżej 100 tys.

100%

2649,69 zł

POWIAT

Poniżej 60 tys.

70%

1854,78 zł

60-120 tys.

85%

2252,24 zł

Powyżej 120 tys.

100%

2649,69 zł

Źródło: Bankier.pl na podstawie przepisów prawnych

 Wysokość diety radnego zależy m.in. od funkcji, jaką pełni i liczby komisji, w których pracuje. Maksymalne kwoty są zazwyczaj przyznawane przewodniczącym rad, a niżsi w hierarchii radni otrzymują odpowiednio niższe uposażenie. O jej wysokości decydują oni sami w podejmowanych uchwałach.

Z diet radych nie są odprowadzane żadne składki, są one także zwolnione z podatku do kwoty 2280 zł.

Oprócz diety, radni mają także zagwarantowane ustawowo prawo do zwrotu kosztów podróży służbowej.

Obowiązki radnych

Radny ma za zadnie działać na rzecz lokalnej społeczności. Do czego sprowadza się jego praca w praktyce? Podstawowym obowiązkiem rajców jest aktywne uczestniczenie w sesjach rady miasta, gminy czy powiatu. Zgodnie z prawem nie mogą być one zwoływane rzadziej niż raz na kwartał. Z ewentualnej nieobecności na obradach każdy radny ma prawo się wytłumaczyć, np. chorobą. Przewodniczący rady może zadecydować, czy w przypadku nieobecności nieusprawiedliwionej dokonać uszczuplenia diety podwładnego, ale nie jest to koniecznością. Poza tym radni pracują także w komisjach, w których pochylają się nad konkretnymi rozwiązaniami usprawniającymi funkcjonowanie gminy czy powiatu. Do ich obowiązków należą również spotkania z mieszkańcami i reprezentowanie gminy czy powiatu na oficjalnych uroczystościach.

Prawa i zakazy dotyczące radnych

Radny w związku z wykonywaniem mandatu korzysta z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Rada, w której zasiada musi wyrazić zgodę na rozwiązanie z nim stosunku pracy. Dodatkowo pracodawca ma obowiązek zwolnić go z konieczności wykonywania pracy zawodowej w celu umożliwienia mu udziału w spotkaniach rady czy innych pracach na rzecz organów samorządu terytorialnego.

Radny nie może być zatrudniony przez urząd, w którym uzyskał mandat. Szczególne obostrzenia obowiązują radnych w kwestii prowadzonej przez nich działalności gospodarczej – nie mogą oni prowadzić takowej działalności z wykorzystaniem mienia komunalnego. Ponadto zakazane jest zasiadanie radnych w spółkach i innych podmiotach kontrolowanych przez organy samorządu terytorialnego.

Jagoda Klonowska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 15 ~krys

Gdyby diety radnych nie były zadawalajace to nie było by tylu chętnych. W mojej gminie sąsiad, który jest radnym-przed wyborami stawiał tym "biedniejszym" po flaszecce, obiecał im pracę, a po wyborach śmiał im się w twarz- to jest oblicze polskiej władzy, władzy "bezinteresownej",władzy patrzącej na ręce innych tylko nie swoje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 13 ~KASA

a u nas w gminie to radni mieli pomysł jak zaoszczedzic i zaproponowali żeby Wójt nie zatrudniał bezrobotnych do prac interwencyjnych sobie niech od dzioba odejmą a nie na biednych oszczedzają.

! Odpowiedz
0 3 ~agi

Niezrozumiała ta Twoja tresc

! Odpowiedz
4 3 ~Radny

W mojej gminie wynagrodzenie radnego to 10% minimalnego wynagrodzenia czyli 168zł za sesje lub spotkanie komisji. Jestem członkiem dwóch komisji które zbierają się raz w miesiącu plus w każdym miesiącu jest jedna sesja co daje 3x168 zł = 504. Nie wiem skąd te "tysiące". Zawsze gdy jest sesja muszę wziąć urlop bezpłatny co obniża moją pensję. Myślę że radni w porównaniu to "wyżej siedzących" kokosów nie dostają.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 22 ~Radny

Jestem radnym drugą kadencję. Moje dieta to 200zł za komisję 200zl za sesję. W poprzedniej kadencji tak samo. Nie wiem skąd te dane że radni zarabiają po 2500? Nawet w sąsiednich gminach diety są podobne. Średnio jest po jednej sesji i komisji w miesiącu.

! Odpowiedz
7 10 ~Polak

to po jaki uj startowales 2 kadencje jak tak ujowo panie radny

! Odpowiedz
4 5 ~lulek

Radni są potrzebni do ustalenia wynagrodzenia ,burmistrza prezydenta itp,

! Odpowiedz
10 19 ~olo

Ta fucha powinna być społeczna, spełniająca określone warunki tj. wykształcenie, wiek , papier o niekaralności i od psychiatry !!!!! Nie dość że debatują - obradują w czasie pracy na etacie to mają odskocznię - rozrywkę. - przerw na małą czarną. Powinni otrzymywać dietę na obiad i przejazd tj. po około 400 zł na m-c. i FINITO. Wówczas wiadomo by było kto jest tym społecznikiem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 11 ~Radny

Niektórzy z nich są społecznikami bo zarabiaja tyle ze 1000 zl miesiecznie to dla nich tyle co nic ale zapewne gdy widza takie glupie komentarze jak Twoje to nawet za takie pieniadze nie chce im sie tego robić. Taki jesteś społecznik ? To dlaczego nie startowałeś ? ??

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.