ING: Nowy program wsparcia oznacza, że NBP będzie musiał skupić do 185 mld obligacji

Nowy program wsparcia oznacza, że Narodowy Bank Polski będzie musiał skupić do 185 mld obligacji - szacuje główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki. Jego zdaniem, podjęte działania będą zdecydowanie bardziej agresywne niż w innych państwach regionu, co oznacza, że umocnienie PLN do CZK, czy HUF dobiega końca.

(fot. Jaap Arriens / ZUMA Press)

"Według naszych szacunków oznacza to (nowy program przedstawiony w środę przez premiera i prezesa NBP - PAP), że NBP będzie musiał skupić do 185 mld obligacji (8,4 proc. PKB), zarówno rządowych (80-90 mld zł tj. 3,9 proc. PKB), jak i emitowanych przez PFR (do 100 mld zł tj. 4,6 proc. PKB). To już duża kwota jak na polskie warunki. Pierwsze QE w USA wyniosło 9 proc. PKB. Dolar to waluta rezerwowa, ale nie zapobiegło to jego osłabieniu" - napisał w komentarzu ekonomista.

"Podjęte działania będą więc zdecydowanie bardziej agresywne niż w innych państwach regionu. W naszej ocenie oznacza to, że trwające od początku wybuchu epidemii w Europie umocnienie PLN do CZK, czy HUF dobiega końca" - dodał.

W środę rząd zapowiedział nowy program pomocy dla firm o wartości co najmniej 100 mld, z czego 60 mld to pomoc bezzwrotna. Do mikrofirm ma trafić 25 mld, do małych i średnich firm 50 mld, a do dużych przedsiębiorstw 25 mld.

W ocenie Beneckiego, skala skupu obligacji przez NBP będzie zależeć od wielkości emisji przez PFR, a te od popularności programu.

"Skala skupu obligacji przez NBP będzie zależeć od wielkości emisji przez PFR, a te od popularności programu. Warunek utrzymania zatrudnienia wydaje się tutaj kluczowy i trudny do spełnienia w niektórych przypadkach firma nie ma pewności, czy nie upadnie jej kontrahent z zagranicy. Doprecyzowanie tego warunku może przesądzić, jaka będzie popularność programu, a w efekcie skala emisji przez PFR a także skupu obligacji przez NBP" - napisał ekonomista.

"Podobnie nie znamy warunków funkcjonowania programu w przypadku większych firm, czy państwo będzie przejmować udziały w tych firmach. W czasie kryzysu w Eurolandzie funkcjonowały takie programy w Niemczech i innych krajach, ale była określona jasna ścieżka wyjścia państwa z firmy – spłaty przez przedsiębiorstwo pomocy i wyjścia przedstawiciela rządu albo banku centralnego z zarządu/rady nadzorczej. Podobny program uruchomiono w Niemczech w czasie obecnego kryzysu i jest on skierowany tym razem do przedsiębiorstw, a nie banków. Ma zapobiec przejmowaniu niemieckich championów w kłopotach przez zagranicznych kapitał. Istotne jest tutaj określenie ceny i warunków po jakich będzie możliwa spłata pomocy państwa" - dodał. (PAP Biznes)

pat/ gor/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 alex_brzezinski

Heheheheheheh :-))))))

! Odpowiedz
1 10 fermax

To frank po 5 taku czy wiecej?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,72% 3,9247
2020-06-02 23:59:00
EUR/PLN -0,35% 4,3838
2020-06-02 23:55:00
EUR/USD 0,35% 1,1170
2020-06-02 23:59:00
CHF/PLN -0,86% 4,0761
2020-06-02 23:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil