REKLAMA

ING: Brexit mocno uderzy w Polskę, Czechy i Węgry

2018-11-15 15:30
publikacja
2018-11-15 15:30

Brexit może wywołać poważne tąpnięcia w gospodarkach Polski, Czech i Węgier – donosi Reuters, powołując się na raport autorstwa ING.

/ fot. Reuters / FORUM

Z prognoz niderlandzkich bankierów wynika, że w rzeczonych krajach brexit najmocniej mogą odczuć sektory: motoryzacyjny, rolniczy i tekstylny. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przy przewidywaniach założono najgorszy możliwy scenariusz gospodarczy dla Wspólnoty, która w marcu 2019 r. nie będzie już miała w swoich szeregach 5. największej gospodarki świata.

Istotną kwestią pozostaje również fakt, że kraje Europy Środkowej są głównymi beneficjentami funduszy unijnych. Nie jest to sprawa jedynie mniejszej puli, ustalanej na lata 2021-27, ale również statystycznego „wzbogacenia się” obywateli krajów korzystających najwięcej ze wspólnotowych środków. Wielka Brytania zawyża obecnie PKB na mieszkańca w Unii Europejskiej, gdy więc przestanie być uwzględniana w badaniach wiele państw, które przystąpiły do Wspólnoty w 2004 r., znajdzie się powyżej średniej unijnej. Taki stan rzeczy będzie miał wpływ na rozdysponowanie pieniędzy. 

Według danych GUS, w 2017 r. Wielka Brytania była drugim największym odbiorcą polskiego eksportu - eksport osiągnął wartość prawie 57 mld zł. Po opuszczeniu struktur unijnych przez Brytyjczyków wymiana handlowa będzie utrudniona. Już w 2017 r. na Wyspy trafiło mniej towarów znad Wisły, co można łączyć z wyraźnym osłabieniem funta.

Kraje:

Eksport Polski do najważniejszych krajów:

w mld zł (2017):

Struktura w % (2016)

Struktura w % (2017)

Niemcy

242,6

27,4

27,5

Wielka Brytania

56,8

6,7

6,4

Czechy

56,8

6,6

6,4

Francja

49,7

5,5

5,6

Włochy

43,2

4,8

4,9

Holandia

38,8

4,5

4,4

Rosja

26,4

2,8

3,0

Szwecja

24,8

2,9

2,8

Hiszpania

24,0

2,7

2,7

Stany Zjednoczone

23,4

2,4

2,6

Źródło: GUS

Istotną kwestią, która może znacząco wpłynąć na zmiany w gospodarkach Europy Środkowej, jest powrót emigrantów zarobkowych z Wielkiej Brytanii. Polska jest niekwestionowanym liderem wśród odbiorców brytyjskich pieniędzy. Po brexicie zapewne wielu naszych rodaków wróci do kraju, choć znaczna część z nich nie będzie miała problemów z pozostaniem na Wyspach ze względu na ponad 10-letni staż pracy, który czyni ich pełnoprawnymi beneficjentami brytyjskiego systemu emerytalnego. Dużo większy problem będą mieli pracownicy z Bułgarii i Rumunii, dla których Wielka Brytania otworzyła swój rynek pracy dopiero w 2014 roku.

Prognozy ING mogą jednak ulec zmianie po ostatecznym ustaleniu warunków, na których brytyjski parlament zdecyduje się wyprowadzić kraj ze Wspólnoty. Przed miesiącem premier Wielkiej Brytanii została upomniana przez Bank Anglii, że proces brexitu powinien być przeprowadzony delikatnie, bowiem może spowodować znaczne szkody w gospodarce krajów Zjednoczonego Królestwa. 

W środę, 14 listopada, późnym wieczorem premier May poinformowała, że jej rząd przyjął tekst umowy dotyczącej wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W związku z tym przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk, podjął decyzję o zwołaniu nadzwyczajnego szczytu UE27, który zaplanował na 25 listopada bieżącego roku. Wypracowana umowa nie ma jednak parlamentarnej większości w brytyjskim parlamencie.

KS

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
dawid1007
Dobra ajwaj skończ wiemy, że wszyscy są źli, a Putin to człowiek wspaniały.
Europa jest tolerancyjna, więc możecie z Włodkiem wziąść ślub;)
ajwaj
Widze ciemnosc :)

""najmocniej mogą odczuć sektory: motoryzacyjny, rolniczy"" (BREXIT)
A wlasnie sektor motoryzacyjny w Niemczech TEZ doluje.
jes
Ty zawsze widzisz czerwoną gwiazdę, sierp i młot.
ajwaj odpowiada jes
To pokojowe narzedzia :)

Lepsze niz topory, pily, wodly itd. na Wolyniu 44
jangcy
No tak. polski przemysł motoryzacyjny brexit pogrązy jak nic. Juz to widać na przykładzie Ursusa. Ursus tonie.
I tekstylny tez będzie miał się źle. A juz wydawało się że Łódź wstaje z kolan, nowy dworzec i nawet pani Jadzia otworzyła niedawno butik z ekskluzywnymi ubraniami na wage, a tu masz brexit!
Tylko rolniczy
No tak. polski przemysł motoryzacyjny brexit pogrązy jak nic. Juz to widać na przykładzie Ursusa. Ursus tonie.
I tekstylny tez będzie miał się źle. A juz wydawało się że Łódź wstaje z kolan, nowy dworzec i nawet pani Jadzia otworzyła niedawno butik z ekskluzywnymi ubraniami na wage, a tu masz brexit!
Tylko rolniczy sie trzyma swietnie nawet przy brexicie. Polskie buraki rzondzą w UK!

BTW uwielbiam to poczucioe humoru nederlandzkich bankierow.
kaczka-po-smolensku
Chociaż jedno państwo uwolni się tej komuny a Polacy niestety są genetycznie przystosowani do socjalizmu i tego ze ktoś obcy nimi rządzi byle dawał zasiłki i nie odciął ciepłej wody w kranie .Z drugiej strony nie było by tego rozwoju jak się w PL poczynił od 2004 gdyby nie pieniądze z Uni bylibyśmy trochę Chociaż jedno państwo uwolni się tej komuny a Polacy niestety są genetycznie przystosowani do socjalizmu i tego ze ktoś obcy nimi rządzi byle dawał zasiłki i nie odciął ciepłej wody w kranie .Z drugiej strony nie było by tego rozwoju jak się w PL poczynił od 2004 gdyby nie pieniądze z Uni bylibyśmy trochę bogatszą Ukrainą :/
kaczka-po-smolensku
sam nie wiem co jest gorsze być biednym czy być bogatszym na smyczy i w kagańcu ciężka sprawa
pomorzaninm odpowiada kaczka-po-smolensku
obrośniemy w tłuszczyk finansowy to sami sobie zerwiemy łańcuch a jeszcze pogonimy goscią ktory nam go załozył...
piterro1980
Ja tam się nie boję odcięcia cieplej wody w kranie bo mam ..centralne'' gorzej że tobie ktoś odciął rozum i to chyba już bezpowrotnie.

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki