REKLAMA

Oszczędzasz na emeryturę na własną rękę? Na IKE i IKZE można wpłacić więcej od 2021 roku

Wojciech Boczoń2021-01-15 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-01-15 06:00
fot. Khongtham / Shutterstock

Osoby decydujące się oszczędzać na emeryturę na własną rękę mają do dyspozycji między innymi takie instrumenty jak IKE i IKZE. Jak co roku limit wpłat na tego rodzaju konta jest jednak odgórnie ograniczony. Od 2021 roku więcej środków na IKZE mogą wpłacać osoby samozatrudnione.

Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) wchodzą w skład tzw. trzeciego, dobrowolnego filaru emerytalnego. Pozwalają na własną rękę oszczędzać środki z myślą o emeryturze. Ich zasadniczą zaletą są ulgi podatkowe. Oba produkty to w zasadzie nic innego jak swoiste „opakowania” dla dobrze znanych instrumentów, takich jak rachunki bankowe, ubezpieczenia na życie czy rachunki maklerskie.

Limity wpłat na IKE i IKZE

Co roku ustalany jest górny limit wpłat na IKE i IKZE. Jest on uzależniony od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce. Zgodnie z obwieszczeniem ministra rodziny i polityki społecznej z dnia 18 listopada 2020 r. w 2021 r. wynagrodzenie to wyniesie 5 259 zł. Na IKE można wpłacić co roku nie więcej niż trzykrotność tego wynagrodzenia, a na IKZE nie więcej niż 1,2-krotność. Od tego roku więcej na IKZE mogą wpłacić osoby samozatrudnione – 1,8-krotność przeciętnego wynagrodzenia brutto.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w 2021 limit dla IKE wynosi więc 15 777 zł, a dla IKZE 6 310,80 zł. Osoby samozatrudnione mogą na IKZE wpłacić 9 466,20 zł. Wpłat można dokonywać jednorazowo lub systematycznie, np. co miesiąc wpłacając na rachunek część tej kwoty.

Ulgi podatkowe w IKE i IKZE

Zaletą IKE jest możliwość uniknięcia podatku od zysków kapitałowych (potocznie zwanego podatkiem Belki – 19 proc.) w momencie dokonywania wypłaty po przejściu na emeryturę. Precyzyjniej rzecz ujmując, z ulgi podatkowej mogą skorzystać osoby, które dokonają wypłaty zgromadzonych oszczędności dopiero po 60. roku życia. Osoby, które nabędą przed tym wiekiem uprawnienia emerytalne, będą mogły dokonać wypłaty, jeżeli ukończyły 55 lat. Dodatkowo wymagane jest, by wypłat na IKE dokonać co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych. Należy też dokonać ponad połowy wartości wpłat na IKE co najmniej 5 lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty.

Z kolei w przypadku IKZE zastosowano mechanizm pozwalający odliczyć wpłaty od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednak w momencie wycofywania oszczędności po przejściu na emeryturę oszczędzający zapłaci zryczałtowany podatek od przychodu w stawce 10 proc. Wypłata środków zgromadzonych na IKZE następuje po osiągnięciu przez oszczędzającego wieku 65 lat oraz pod warunkiem dokonywania wpłat na IKZE co najmniej w 5 latach kalendarzowych. Oszczędzający może w umowie o prowadzenie IKZE wskazać osobę uprawnioną do zgromadzonych środków w przypadku jego śmierci.

Warto oszczędzać na emeryturę

Z danych KNF za I półrocze 2020 roku wynika, że Polacy mieli otwartych 861 tys. Indywidualnych Kont Emerytalnych i ponad pół miliona IKZE. Największą popularnością cieszyły się IKE i IKZE prowadzone w zakładach ubezpieczeń i przez fundusze inwestycyjne, najmniejszą – prowadzone w formie rachunków bankowych.

Z raportu „Życie na emeryturze - wyobrażenia i postawy Polaków”, zrealizowanego przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami, wynika że ponad 3/4 Polaków spodziewa się, iż ich dochody po przejściu na emeryturę ulegną obniżeniu, jednocześnie emerytura i oszczędności będą źródłem finansowania dla 35 proc. Polaków. Z tego względu warto zainteresować się w miarę wcześnie produktami pozwalającymi oszczędzać na emeryturę. Ulgi podatkowe w IKE i IKZE mogą stanowić dodatkowy motywator do odkładania pieniędzy na później.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (17)

dodaj komentarz
beti1194
Czy jeśli mąż nie pracuje ( wychowuje dzieci), a rozliczamy się wspólnie i mój dochód i tak wrzuca nasz w próg podatkowy 32%, to czy możemy założyć IKZE też dla męża?, czy wtedy mamy podwójne odliczenie od dochodu?
wojciech61
Mam pytanie o wysokość limitu wpłaty na IKZE: jestem zarówno zatrudniony na umowie o pracę (niższy limit) ale też prowadzę działalność gospodarczą, a w 2021 jest możliwość wpłaty wg wyższego limitu.Który limit jest dla mnie obowiązujący?
Będę zobowiązany za odpowiedź-dziękuję.
franekxy
Wyższy, w oświadczeniu jest tylko, że prowadzisz działalność gospodarczą, nie ma wyłączenia poprzez bycie na etacie
czytacz
Niech mnie ktoś oświeci,bo nic nie rozumiem.Mam 61 lat czy już mogę wypłacić pieniądze z IKE bez utraty 19 procent?Czy muszę czekać aż sam przejdę na emeryturę?Czy muszę w ciągu ostatnich lat wpłacić ponad połowę ,aby móc wypłacić?I czy muszę to wypłacać w pięciu razach co rok?
mjwhite
Tak, po ukończeniu 60 lat możesz swobodnie zlikwidować IKE i otrzymać pieniądze bez podatku i nie musisz mieć przy tym żadnych praw emerytalnych.
Prawa emerytalne trzeba mieć wypłacając w wieku 55-59lat, żeby nie płacić podatku.

PS. Wypłata częściowa BEZ PODATKU jest możliwa w każdym wieku, ja tak zrobiłem
Tak, po ukończeniu 60 lat możesz swobodnie zlikwidować IKE i otrzymać pieniądze bez podatku i nie musisz mieć przy tym żadnych praw emerytalnych.
Prawa emerytalne trzeba mieć wypłacając w wieku 55-59lat, żeby nie płacić podatku.

PS. Wypłata częściowa BEZ PODATKU jest możliwa w każdym wieku, ja tak zrobiłem (37lat) i żadnego podatku nie było.
konjoo
Jeśli nic nie zmienili, to po 60 roku życia możesz wypłacić całość jednorazowo, lub rozłożyć na raty. Pełna dowolność. Oczywiście nie płacisz już podatku.
artur_j odpowiada mjwhite
Wypłata częściowa bez podatku - tak się da?
Z PKO IKE OBLIGACJE też?
franekxy
Zastanawiam się, skąd się bierze to poróżnienie pomiędzy etatowcami i samozatrudnionymi. Rządzący chcą pokazać, że tak troszczą się o tych drugich?
kkrzyy
Nie rozumiem co ludzie widza w tym IKE i IKZE i dlaczego jest to tak zachwalane. Ktoś będzie decydował kiedy będę mógł skorzystać ze swoich pieniędzy w zamian za 19%? Dla mnie to produkty przeznaczone dla osób bez dyscypliny, które boja się za jak im ktoś tych pieniędzy nie przechwa to je wydadzą. Czy czegoś nie dostrzegam?Nie rozumiem co ludzie widza w tym IKE i IKZE i dlaczego jest to tak zachwalane. Ktoś będzie decydował kiedy będę mógł skorzystać ze swoich pieniędzy w zamian za 19%? Dla mnie to produkty przeznaczone dla osób bez dyscypliny, które boja się za jak im ktoś tych pieniędzy nie przechwa to je wydadzą. Czy czegoś nie dostrzegam? Proszę znawców o wyjaśnienie, dziękuje z góry.
franekxy
Jeżeli decydujesz się na odkładanie na emeryturę i metody inwestowania są takie, jak dostępne w IKE czy IKZE, to w przypadku IKE unikasz tych 19% od zysku, które dodatkowo reinwestujesz. W IKZE nie płacisz podatku dochodowego od tej kwoty, którą wpłacasz i podobnie reinwestujesz zyski a podatek płacisz dopiero przy wypłacie.Jeżeli decydujesz się na odkładanie na emeryturę i metody inwestowania są takie, jak dostępne w IKE czy IKZE, to w przypadku IKE unikasz tych 19% od zysku, które dodatkowo reinwestujesz. W IKZE nie płacisz podatku dochodowego od tej kwoty, którą wpłacasz i podobnie reinwestujesz zyski a podatek płacisz dopiero przy wypłacie. To Ty decydujesz kiedy możesz wypłacić te pieniądze, nie ktoś, tyle tylko że wtedy tracisz te ulgi. To nie jest OFE.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki