REKLAMA

Huawei zbuduje sieć 5G w Polsce? "Zdajemy się na ekspertów"

2021-09-13 06:54
publikacja
2021-09-13 06:54

Moja idea jest taka, żeby każdy Polak mógł mieć dostęp do sieci w cenie nie wyższej niż 1 proc. minimalnego wynagrodzenia - mówi w wywiadzie dla poniedziałkowego "Dziennika Gazety Prawnej" Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM odpowiedzialny za cyfryzację.

Huawei zbuduje sieć 5G w Polsce? "Zdajemy się na ekspertów"
Huawei zbuduje sieć 5G w Polsce? "Zdajemy się na ekspertów"
fot. VideoFlow / / Shutterstock


"Jak idą prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC), od której zależy start aukcji częstotliwości na 5G?" - pyta ministra Cieszyńskiego "DGP". "Przedstawimy finalny projekt w ciągu kilku tygodni. Byłbym bardzo szczęśliwy, gdyby stało się to jeszcze we wrześniu" - odpowiedział minister.

"Jaką polski rząd ma dzisiaj politykę wobec dostawców sprzętu do budowy sieci?" - dopytuje dziennik. "W tym zakresie nic się nie zmieniło. Do oceny ryzyka dostawców wykorzystamy wiedzę i doświadczenie ekspertów, nie ma mowy o arbitralnych rozstrzygnięciach, zapewniona jest ścieżka odwoławcza. Są kraje, takie jak Litwa, gdzie parlament wprost wskazał, że podmioty spoza krajów UE, NATO i OECD nie mogą brać udziału w rozwoju sieci 5G. My prowadzimy bardziej zniuansowaną politykę, zdajemy się na ekspertów i chcemy, by każdy miał równe szanse. Oczywiście z zastrzeżeniem, że zależy nam na tym, by ta sieć była budowana w sposób bezpieczny" - poinformował Cieszyński.

Pytany, czy chiński Huawei będzie mógł budować polskie sieci czy nie, minister odpowiedział: "Pozostawiamy to ocenie ekspertów". Przyznał, że to on będzie wydawał decyzje o wykluczeniu dostawcy, ale w oparciu o stanowisko kolegium ds. cyberbezpieczeństwa i opinię ekspertów.

"Możliwy jest scenariusz, w którym Huawei nie zostanie oficjalnie wykluczony z polskiego rynku, ale operatorzy dostaną zakulisową wskazówkę od polskiego rządu, że nie należy z tą firmą współpracować?" - pyta dziennik. "To byłaby chyba pierwsza zakulisowa wskazówka, o której by powiedziano w wywiadzie. A tak na poważnie, to trudno mi się odnosić do takich sugestii" - tłumaczy rozmówca "DGP".

Minister odniósł się też do pytań o fundusz szerokopasmowy. Gazeta zauważyła, że jak pieniądze z niego pójdą na odzwyczajanie dzieci i młodzieży od korzystania ze smartfonów, to wynikom operatorów nie pomoże. "Myślę, że mamy w Polsce więcej rodziców niż udziałowców wielkich telekomów i interes młodzieży rząd zawsze będzie stawiał ponad zyskami firm. Istotnym bodźcem dla firm telekomunikacyjnych będzie też kryterium, jakie chcemy dodać prezesowi UKE, który analizuje rynek pod kątem tego, czy należy wprowadzić usługę powszechną. Chodzi tu o mobilny dostęp do internetu. Są kraje, gdzie funkcjonuje taki regulowany dostęp do internetu, o trochę niższych parametrach, ale jednak pozwalający na dostęp do podstawowych usług w przystępnej cenie. Żyjemy w takich czasach, gdy dostęp do internetu to jest to samo co energia elektryczna, woda czy gaz. Dlatego chcemy, żeby prezes UKE w tej analizie brał pod uwagę wysokość minimalnego wynagrodzenia" - powiedział minister.

"Moja idea jest taka, żeby każdy Polak mógł mieć dostęp do internetu w cenie nie wyższej niż 1 proc. minimalnego wynagrodzenia netto. To zdemokratyzuje też dostęp do takich usług publicznych, jak zdrowie i edukacja, które – jak pokazały ostatnie miesiące – w coraz większym stopniu opierają się na sieci" - wyjaśnił. (PAP)

mmu/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (16)

dodaj komentarz
kenn
Rządowi "eksperci", jeśli otrzymali od swoich sponsorów kasę, to zdają się na siebie. A jeśli dopiero mają otrzymać, to mówią:

"Zdajemy się na ekspertów"

;)
talmud
przykre ze tak ważne decyzje dla kraju będą podejmowane za granica - polska stała się republika bananowa - najważniejszy jest interes obcy - lokalni zarządcy wypelniaja tylko rozkazy
cala machina propagandy "urabia opinie publiczna" ......wystarczy poczytać komentarze 1 na 10 jest polski.....:):)
w polsce nie ma
przykre ze tak ważne decyzje dla kraju będą podejmowane za granica - polska stała się republika bananowa - najważniejszy jest interes obcy - lokalni zarządcy wypelniaja tylko rozkazy
cala machina propagandy "urabia opinie publiczna" ......wystarczy poczytać komentarze 1 na 10 jest polski.....:):)
w polsce nie ma partii która reprezentuje rdzennych Polaków
jas2
Według mojej wiedzy Huawei ma najlepszą i w dodatku najtańszą technologię 5G.
W Polityce jednak często obowiązują inne kryteria.
anty12
Raczej najwiecej hakow n apis. caryca katarzyna dostala tel od tej firmy walsnie i jeszcze sie tym chwali :)
ekwador15
nowy kierunek pis, nie UE, nie USA tylko chiny xD
taki-ktos-jak-ja
5G to g. Kiedy światłowód w każdym domu???
jas2
Jak nie masz to sobie załóż.
5G jest potrzebne na spacerze czy w samochodzie. Światłowodu nie będziesz za sobą ciągnął.
taki-ktos-jak-ja odpowiada jas2
Nie zamierzam w kiblu filmów w 4K oglądać. Po co innego jest to 5G? Technologia bezprzewodowa jest zawodna, zależna o d kaprysów pogody i łatwa do hakowania. Już nie wspomnę że szkodliwa zdrowotnie. Światłowód jest najszybszy, najstabilniejszy i najlepszy ale jakoś nie ma chęci rządu by zwiększać jego zasięg. W wielu miejsca sieci Nie zamierzam w kiblu filmów w 4K oglądać. Po co innego jest to 5G? Technologia bezprzewodowa jest zawodna, zależna o d kaprysów pogody i łatwa do hakowania. Już nie wspomnę że szkodliwa zdrowotnie. Światłowód jest najszybszy, najstabilniejszy i najlepszy ale jakoś nie ma chęci rządu by zwiększać jego zasięg. W wielu miejsca sieci światłowodowych po prostu nie ma. Pcha się za to jakieś trefne 5G, które już wiadomo, ze nie będzie miało takich osiągów jak firmy wcześniej zapowiadały. Do dzwonienia wystarczy stare 3G lub LTE.
jas2 odpowiada taki-ktos-jak-ja
"Już nie wspomnę że szkodliwa zdrowotnie."
Podobno aluminiowa czapka pomaga.
prawdziwynierobot odpowiada jas2
promieniowanie rentgena tez jest bezpieczne. tak mówią

Powiązane: Budowa sieci 5G

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki