Huawei nie będzie dyskryminowany przy budowie 5G w Polsce

2019-07-15 11:41, akt.2019-07-16 07:52
publikacja
2019-07-15 11:41
aktualizacja
2019-07-16 07:52

Warszawa nie zamierza wprowadzać własnych regulacji dyskryminujących Huawei na polskim rynku 5G - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Krajowe rozwiązania mają się wpisywać w ramy, które zostaną opracowane przez Komisję Europejską.

Prezydent Andrzej Duda i szef MSZ ChRL Wang Yi / fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum

W ubiegłym tygodniu do Warszawy przyjechał szef chińskiej dyplomacji Wang Yi. Spotkał się on m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Jak dowiedział się "DGP", rozmowy dotyczyły m.in. rozwoju sieci 5G w Polsce.

Huawei jest globalnym liderem rozwoju technologii 5G. Jednak Zachód obawia się, że chiński gigant może działać nie tylko we własnym interesie gospodarczym, ale także w interesie politycznym władz komunistycznych w Pekinie. Huawei znalazł się choćby na celowniku Białego Domu. Administracja Donalda Trumpa w maju wpisała koncern na "czarną listę" podmiotów, którym nie można sprzedawać produktów i usług z przynajmniej 25-proc. amerykańskim wkładem własnym. "Egzekucja" została jednak zawieszona na 3 miesiące, by w tym czasie podjąć próbę wynegocjowania porozumienia. Kwestia została omówiona na najwyższym szczeblu podczas szczytu G20 w Osace. Prezydent Trump poinformował po rozmowie z przewodniczącym Xi, że firmy będą mogły handlować z Huawei.

"DGP" donosi, że wynik spotkania został odnotowany w Warszawie. W tym momencie polskim władzom ma się wydawać, że furtka do współpracy z Huawei jest znów otwarta.

Analizą kwestii bezpieczeństwa związanych z rozwojem technologii 5G zajmuje się polskie Ministerstwo Cyfryzacji. Jeszcze w tym miesiącu mają się zakończyć prace, a stanowisko - zostać wysłane do Brukseli. "DGP" dowiedział się, że MC "nie będzie rekomendować dyskryminacyjnych działań wobec poszczególnych podmiotów czy krajów, lecz zaproponuje sformułowanie ogólnych kryteriów zaangażowania firm zagranicznych na polskim rynku 5G”. W dokumencie przekazanym prezydentowi Dudzie przez spotkaniem z chińskim dyplomatą napisano również, że "polskie rozwiązania dotyczące 5G będą wpisywać się w ramy KE". Jaka decyzja zostanie podjęta w Brukseli? Tego na razie nie wiadomo, jednak wiele państw UE prezentuje dużo bardziej pozytywne stanowisko wobec Huawei niż sojusznik Polski zza oceanu.

Przed tygodniem areszt opuścił podejrzany o szpiegostwo na rzecz Chin Piotr D. To były wysoki rangą funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a następnie kluczowy pracownik firm telekomunikacyjnych, doradzający rządowi, który w styczniu został zatrzymany wz. z podejrzeniem o szpiegostwo razem z Weijingiem W., dyrektorem w polskim oddziale Huawei. W. wciąż znajduje się w areszcie.

Z kolei w ubiegłym tygodniu wysocy przedstawiciele amerykańskich władz informowali, że Biały Dom nie zamierza wykreślić Huaweia z "czarnej listy", ale zakaz współpracy z chińskim gigantem będzie dotyczył tylko kwestii zagrażających bezpieczeństwu narodowemu USA. Waszyngton będzie stosował zwykłą dla takich sytuacji procedurę, tzn. będzie udzielał indywidualnych licencji na handel z chińskim gigantem. Departament Handlu rozpatrzy wniosek o taką licencję pozytywnie, jeśli uzna, że współpraca danej firmy z Chińczykami w określonym obszarze nie zagraża bezpieczeństwu narodowemu USA.

MKa

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
fakpejsy
Depopulacja przyspieszy dzieki 5g !
tristans
"zaproponuje sformułowanie ogólnych kryteriów zaangażowania firm zagranicznych na polskim rynku 5G" - jeszcze chwileczkę, kowboje już skończyły tworzenie dokumentu, ale Mosbacher jeszcze to tłumaczy na język polski.
sel
To komu sprzeda USA swoją produkcję? jeżeli nie Chinom?

Powiązane: Polska i Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki