REKLAMA
WEBINAR

Hotele podnoszą ceny noclegów, mimo to nie mogą narzekać na brak klilentów

2023-06-04 16:00
publikacja
2023-06-04 16:00

Dla 1/3 hoteli wskaźnik obłożenia pogorszył się w stosunku do kwietnia ub.r., z kolei 56 proc. obiektów poprawiło swoje obłożenie – wynika z ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Jak dodano, 84 proc. hoteli odnotowało wzrost cen w stosunku do kwietnia ub.r.

Hotele podnoszą ceny noclegów, mimo to nie mogą narzekać na brak klilentów
Hotele podnoszą ceny noclegów, mimo to nie mogą narzekać na brak klilentów
fot. Dmitry Kalinovsky / / Shutterstock

Jak wynika z ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, systematycznie maleje liczba hoteli z frekwencją mniejszą niż 30 proc. i jednocześnie zwiększa się tych z obłożeniem powyżej 50 proc., na co wpływ miały przede wszystkim hotele biznesowe/miejskie. Zaznaczono jednak, że hotele wypoczynkowe/pozamiejskie po słabszych wynikach w marcu również poprawiły wyniki w kwietniu, jeśli chodzi o wskaźniki obłożenia. Miał na to wpływ weekend majowy, który w tym roku rozpoczynał się już 28 kwietnia - wyjaśniono.

Wśród wszystkich hoteli uczestniczących w ankiecie 10 proc. (spadek o 5 pp. względem marca) nie przekroczyło w kwietniu frekwencji 30 proc., a satysfakcjonujący poziom obłożenia powyżej 50 proc. uzyskało 60 proc. hoteli (o 10 pp. lepiej niż w marcu), w tym 21 proc. obiektów powyżej 70 proc. W hotelach miejskich 75 proc. (13 pp. więcej niż w marcu) uzyskało frekwencję powyżej 50 proc., a w hotelach pozamiejskich 27 proc. (o 9 pp. więcej niż w marcu) obiektów zanotowało frekwencję powyżej 50 proc. i 24 proc. (4 pp. więcej niż w marcu) stanowiła grupa, która uzyskała obłożenie poniżej 30 proc. – poinformowano.

"Dla 1/3 hoteli wskaźnik obłożenia pogorszył się w stosunku do kwietnia ubiegłego roku, w tym 21 proc. obiektów zanotowało obniżenie frekwencji do 10 pp. Z kolei 56 proc. obiektów poprawiło obłożenie w stosunku do kwietnia ubiegłego roku, z najliczniejszą grupą 1/4 hoteli z frekwencją wyższą do 10 pp. Również liczną grupę, stanowiącą 18 proc., były obiekty, których obłożenie wzrosło w przedziale 11-20 pp. 11 proc. hoteli uzyskało frekwencję na tych samych poziomach" – wynika z ankiety Izby.

Jak wskazano, 84 proc. hoteli zanotowało wzrost cen w stosunku do kwietnia ub.r., przy czym dwie najliczniejsze grupy zanotowały wzrosty do 10 proc. i w przedziale 11-20 proc. – odpowiednio 32 proc. i 33 proc. hoteli. Jak wyjaśniono, konieczność podnoszenia cen wynika z wysokich kosztów towarów i usług, w tym przede wszystkim żywności, wynagrodzeń oraz gazu i energii elektrycznej.

W maju tylko 16 proc. hoteli wskazuje aktualną frekwencję poniżej 30 proc. (wobec 30 proc. w kwietniu), a obłożenie powyżej 50 proc. posiada 49 proc. obiektów (poprawa o 22 pp. w stosunku do kwietnia) – przekazano.

Spośród wszystkich ankietowanych hoteli 10 proc. (poprawa o 25 pp. w stosunku do prognozowanych danych z ankiety sprzed miesiąca) nie przekroczyło w czasie majówki obłożenia 30 proc. – stwierdzono. Zwrócono uwagę, że należy do tego dodać 14 proc. obiektów (tyle samo, co w prognozach sprzed miesiąca), które w ogóle nie sprzedawały oferty na ten czas. Obiektów, które uzyskały frekwencję powyżej 50 proc., było 65 proc., tj. o 33 pp. więcej niż przed miesiącem, w tym blisko połowa, bo 47 proc. hoteli wypełniło się więcej niż w 70 proc.

Jak zaznaczono, 91 proc. obiektów wypoczynkowych na majówkę było zapełnionych w ponad 50 proc., w tym z 65 proc. z frekwencją powyżej 70 proc. "Można więc podsumować, że majówka była bardzo udana w tym segmencie hoteli" – przekazano.

Stan rezerwacji na tzw. czerwcówkę w dniach 8-11 czerwca – zgodnie z danymi Izby – na razie jest na umiarkowanym poziomie. Dla całej grupy hoteli uczestniczących w ankiecie 24 proc. posiada aktualnie obłożenie poniżej 30 proc. Do tego należy dodać grupę 14 proc. obiektów, które nie sprzedają oferty specjalnej w tym okresie. Hoteli wypełnionych więcej niż w 50 proc. jest 36 proc., przy czym hotele biznesowe, podobnie jak w czasie majówki, wypadają wyraźnie gorzej niż wypoczynkowe.

W ankiecie przeprowadzonej w dniach 11-17 kwietnia wzięły udział 132 hotele zlokalizowane we wszystkich województwach. Większość ankietowanych (83 proc.) to hotele liczące do 150 pokoi, 61 proc. hoteli ma mniej niż 100 pokoi, a średnia wielkość obiektu wyniosła 92 pokoje.

ra/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
forfun
trzeba im będzie sfinansować dopłaty za potencjalną utratę zysków z powodu niemożliwości przyjęcia wszystkich chętnych pomimo podwyżek co oznacza że mieli zaniżone ceny.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki