Hongkong: wezwania do niepodległości w rocznicę powstania ChRL

Pokazem fajerwerków uczczono w Hongkongu rocznicę proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej. Tymczasem na budynkach większości hongkońskich uniwersytetów zawisły banery z napisami nawołującymi do niepodległości byłej brytyjskiej kolonii.

W rocznicę najważniejszego wydarzenia we współczesnej historii Chin, z punktu widzenia władz w Pekinie, na hongkońskich uniwersytetach pojawiły się banery z napisem Niepodległość Hongkongu. Jednolite banery zawisły na budynkach większości uczelni wyższych. Proniepodległościowa Hongkońska Partia Narodowa przyznała, że to jej działacze udostępnili banery. Akcja ich rozwieszania miała być jednak wyłącznie dziełem studentów poszczególnych uczelni. Kilka dni temu działacze nawoływali do bojkotu oficjalnych uroczystości związanych z rocznicą proklamowania ChRL.

Proniepodległościowe nastroje w Hongkongu nasilają się. Rząd centralny w Pekinie stara się temu przeciwdziałać. Przed niedawnymi wyborami do lokalnego parlamentu odmówiono rejestracji kandydatów, którzy kwestionowali przynależność Hongkongu do Chińskiej Republiki Ludowej.

IAR/ Tomasz Sajewicz / Pekin /magos

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil