REKLAMA

Holowniki próbują przemieścić kontenerowiec blokujący Kanał Sueski

2021-03-25 08:45
publikacja
2021-03-25 08:45
Holowniki próbują przemieścić kontenerowiec blokujący Kanał Sueski
Holowniki próbują przemieścić kontenerowiec blokujący Kanał Sueski
fot. MartinLueke / / Shutterstock

Działania mające na celu przemieszczenie 400-metrowego kontenerowca, który zablokował ruch na Kanale Sueskim, zostały wznowione w czwartek podczas przypływu. Pięć holowników pracuje nad przeciągnięciem jednostki na głębszą wodę – wynika z danych z systemu śledzenia statków.

Kontenerowiec Ever Given firmy Evergreen osiadł na mieliźnie w poprzek jednopasmowego odcinka południowego kanału we wtorek rano po tym, jak stracił zdolność manewrowania przy silnym wietrze i burzy pyłowej - poinformowały w oświadczeniu władze zarządzające Kanałem Sueskim (SCA).

Statek blokuje ruch w obu kierunkach przez jeden z najbardziej zatłoczonych kanałów żeglugowych, którym transportowane są ropa, zboża i inne towary między Europą i Azją.

W nocy ze środy na czwartek firma usług morskich GAC wydała notę do klientów, iż kontynuowane są wysiłki w celu ściągnięcia jednostki z mielizny przy użyciu holowników. Dodano przy tym, że warunki pogodowe (wiatr) i sam rozmiar kontenerowca "utrudniają operację".

System do śledzenia statków pokazuje pięć holowników otaczających statek Ever Given i trzy kolejne zmierzające w jego kierunku. Sygnał GPS kontenerowca pokazuje jednak tylko niewielkie zmiany jego pozycji w ciągu ostatnich 24 godzin.

"Korek" na 150 jednostek

Kilkadziesiąt statków, w tym inne duże kontenerowce, a także tankowce z ropą i gazem oraz masowce przewożące zboże, zgromadziło się na obu końcach kanału, tworząc jeden z największych korków żeglugowych, jakie widziano od lat - zauważa Reuters. Agencja AP pisze o co najmniej 150 jednostkach, które czekają na przepłynięcie kanałem.

Przez liczący 193 km Kanał Sueski przepływa codziennie ok. 30 proc. światowego wolumenu kontenerów, a także około 12 proc. całego światowego handlu wszystkimi towarami.

Eksperci z branży żeglugowej twierdzą, że jeśli blokada nie zostanie usunięta w ciągu najbliższych 24-48 godzin, niektóre firmy żeglugowe mogą być zmuszone do zmiany trasy statków i rejsów wokół południowego krańca Afryki, co wydłużyłoby podróż o około tydzień.

Kierownictwo Kanału Sueskiego poinformowało, że mimo blokady część ładunków zdołano przemieścić na południe i że wysiłki zmierzające do udrożnienia Kanału będą kontynuowane. (PAP)

cyk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane

Komentarze (13)

dodaj komentarz
the_mind_renewed
Bank EBC do spółki z FED USA zapowiedziały że wydrukują drugi kanał.
the_mind_renewed
Nie martwcie się, mamy teraz bitcoin i blockchainz do wydajnego i bezpiecznego transportu towarów przez internet.
adrian76
Nie potrzeba tu żadnych teorii spiskowych żeby widzieć, że dzisiejszy świat jest zoptymalizowany do granic możliwości, a przez to kruchy. Co następne? Awarie megaserwerowni? Burza słoneczna niszczy satelity? System monetarny pada? Produkcja leków stoi?
the_mind_renewed
"kontenerowiec blokujący Kanał Sueski"
Co za nieszczęśliwy zbieg okoliczności, hmm czekamy na następne, bo wywalić globalnie system to nie taka łatwa sprawa, Covid to za mało.
vonmisses
"Kanał Suski" przeczytałem. Ależ ta polityka ryje beret...
lorelie
Europa sparaliżowana przez covid i brak dostaw kompletnie bezbronna.. szpitale pełne , a Ruscy nie atakują - chociaż mają idealny moment.. to jak to jest? podobno to taki agresywny kraj...
1as
Atakuje cały czas, ale już nie rakietami i piechotą się atakuje. To by było niepoprawne politycznie, obecnie wyłącznie walczy się o pokój.
nekroekonom
Atakują internetowymi trollami, takimi jak ty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki