Hołownia: Nie ma powodu, by wydłużać kadencję prezydenta o dwa lata

Nie wiem, dlaczego mielibyśmy wydłużać kadencję prezydenta o dwa lata; nie ma po co kombinować nad zmianą konstytucji; wystarczy oprzeć się o konstytucję, która jest - mówił w piątek kandydat na prezydenta Szymon Hołownia, odnosząc się do propozycji wicepremiera Jarosława Gowina.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

Lider Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin poinformował w piątek, że jego ugrupowanie złoży projekt, który przedłuży kadencję prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata. "To jest projekt przewidujący systemową zmianę polegającą na wprowadzeniu w Polsce jednej, siedmioletniej kadencji z równoczesnym, szczególnym rozstrzygnięciem polegającym na przedłużeniu kadencji pana prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata, przy założeniu, że obecny pan prezydent nie będzie już kandydował za dwa lata" - mówił Gowin.

Do propozycji Porozumienia odniósł się na konferencji w Warszawie Szymon Hołownia, który przekonywał, że nie ma powodów do zmiany konstytucji i wydłużenia kadencji prezydenta o dwa lata. "Nie wiem dlaczego mielibyśmy wydłużać kadencję prezydenta właśnie o dwa lata. Wicepremier Jarosław Gowin użył sformułowania, że wtedy powinno już być bezpiecznie, ale skąd on to wie" - zauważył Hołownia. "Nie ma po co kombinować nad zmianą konstytucji" - ocenił kandydat na prezydenta.

Jego zdaniem, aby przełożyć wybory należy oprzeć się o obecne zapisy konstytucji. "Ona bardzo wyraźnie mówi, jak wygląda wprowadzanie w Polsce stanu nadzwyczajnego i jak wygląda stan nadzwyczajny. Mamy przesłanki do wprowadzenie stanu nadzwyczajnego, wbrew temu co mówią przedstawiciele rządu; one są oczywiste" - przekonywał Hołownia.

"Konstytucja mówi nam, że po wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego, wybory powinny się odbyć, jeżeli wprowadzimy stan klęski żywiołowej, za około 4 miesiące" - stwierdził Hołownia. Podkreślił, że szanuje "odwagę" wicepremiera Gowina, który "przeciwstawił się PiS-owskiemu walcowi". "Dobry kierunek, ale z całą pewnością nie ta metoda" - dodał. (PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil