REKLAMA

Hollande wycofuje się z pomysłu odbierania terrorystom obywatelstwa

2016-03-30 13:09
publikacja
2016-03-30 13:09

Prezydent Francji Francois Hollande wycofał projekt ustawy, przewidujący odbieranie francuskiego obywatelstwa osobom skazanym za terroryzm. Po środowym posiedzeniu rządu Hollande przyznał, że nie ma w tej sprawie zgody między Senatem a Zgromadzeniem Narodowym.

Hollande wycofuje się z pomysłu odbierania terrorystom obywatelstwa / fot. Sebastien Muylaert / FORUM

Z propozycją odbierania obywatelstwa Hollande wystąpił po zamachach w Paryżu z 13 listopada zeszłego roku, w których zginęło 130 ludzi. Wprowadzenie takiego rozwiązania wymagałoby nowelizacji konstytucji.

"Część opozycji jest wrogo nastawiona do rewizji konstytucji. Ubolewam nad taką postawą. Postanowiłem zakończyć tę debatę" - powiedział Hollande.

Możliwość pozbawienia obywatelstwa miała dotyczyć - zgodnie z planem Hollande'a - tych osób, które zostały prawomocnie skazane, a mają podwójne obywatelstwo bądź ich rodzice nie mają obywatelstwa Francji.

Inicjatywa socjalistycznego prezydenta, z której teraz się wycofał, podzieliła deputowanych i wywołała ożywioną debatę publiczną.

Minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve argumentował, że procedura pozbawienia obywatelstwa to "skuteczny oręż w arsenale broni, jakim dysponujemy w walce z dżihadystami".

Obrońcy praw człowieka krytykowali takie rozwiązanie jako "przejaw nadużywania władzy przez organy państwowe". Krytycy twierdzili, że Hollande proponował środek nieskuteczny, mający czysto symboliczne znaczenie.

Wycofanie projektu ustawy oznacza, że poniechano również proponowanego przez Hollande'a wpisania do konstytucji artykułu o wprowadzaniu stanu wyjątkowego w razie zagrożenia terrorystycznego. (PAP)

az/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~piada
Wystarczyłaby tylko jedna zmiana w Konstytucji : kara śmierci za terroryzm ( oczywiście z możliwością zamienienia jej na dożywocie, ale za szczerą współpracę z organami bezpieczeństwa )
~Ptv
Heh....nikt w europie nie ma jaj zeby wziasc sie za to co sie dzieje. A organizacje praw czlowieka przechodza same siebie. Ciekawe kogo bedziecie bronic za 15 lat. Prawo szariatu reguluje wszystko.
~pa
I słusznie! Przecież wtedy nie byłoby można bzdurzyć, że "Francuzów zabijają Francuzi". Nie wolno też przesłuchiwać zmęczonych Europejczyków, uwikłanych w terror przez prawicową ekstremę.

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki