REKLAMA

Holandia przygotowuje się na „twardy reset”?

Krzysztof Kolany2019-10-14 13:55główny analityk Bankier.pl
publikacja
2019-10-14 13:55

Bank centralny Holandii opublikował dość niecodzienną jak na tego typu instytucję informację prasową. Szokuje w niej zwłaszcza zdanie, że w razie upadku współczesnego systemu finansowego w grze pozostanie jedynie złoto.

 Jeśli system załamie się, to zapasy złota mogą posłużyć jako baza do jego odbudowy – takie zdanie znajdziemy na stronie internetowej De Nederlandsche Bank (DNB), czyli banku centralnego Holandii (podkreślenia od redakcji).

Do tej pory stwierdzenia tego typu były domeną ludzi określanych przez media głównego ścieku mianem wyznawców „teorii spiskowych”. A tu proszę – o upadku systemu monetarnego (tzw. twardy reset) mówi poważany bank centralny całkiem dużej gospodarki rozwiniętej, jaką jest Holandia. Publikacja DNB obfituje też w inne frazy rzadko spotykane w oficjalnym obiegu.

fot. Pascal Lauener / / Reuters

– Akcje, obligacje i inne papiery wartościowe nie są pozbawione ryzyka, a ich ceny mogą pójść w dół. Ale złoto zachowuje swoją wartość nawet w czasach kryzysu. To dlatego banki centralne, włączając w to DNB, tradycyjnie trzymają znaczące ilości złota – tak wyjaśnia sens utrzymywania rezerw złota bank centralny Holandii.

To przejaw zasadniczej zmiany, jaka dokonała się w ostatnich latach. Jeszcze 10 lat temu władze monetarne krajów zachodniej Europy na wyprzódki wyprzedawały historyczne rezerwy złota. Ale od wybuchu globalnego kryzysu finansowego sprzedaż żółtego metalu ustała, jak nożem uciął. Rozpoczął się za to trend repatriacji narodowych rezerw kruszcu.

W sierpniu 2017 roku Bundesbank zakończył wielką operację repatriacji niemieckiego złota, przemieszczając 374 tony kruszcu z Paryża oraz 300 ton z Nowego Jorku. W rezultacie tej operacji połowa niemieckich rezerw złota znajduje się obecnie na terytorium RFN. W listopadzie 2014 roku świat finansów zszokowała Holandia, informując o sprowadzeniu z USA 122,5 ton złota. Rok później o postępach w repatriacji złota poinformował bank centralny Austrii, który zamierza sprowadzić do kraju 90 ton kruszcu. Następnie decyzję o repatriacji złota podjęli Węgrzy. W lipcu plan sprowadzenia blisko połowy polskiego złota z Londynu ogłosił Narodowy Bank Polski.

– Złoto jest idealną świnką-skarbonką. Jest kotwicą zaufania do systemu finansowego (…) Złoto wzmacnia zaufanie do stabilności bilansu banku centralnego i tworzy poczucie bezpieczeństwa – zaznacza holenderski bank centralny.

Według najnowszych dostępnych danych De Nederlandsche Bank posiada 612,5 ton złota, co plasuje go na 10. miejscu na świecie (nie licząc rezerw Międzynarodowego Funduszu Walutowego). Z tego tylko 31% przechowywana jest w krajowym skarbcu. Drugie tyle Holendrzy trzymają w manhattańskim skarbcu Rezerwy Federanej. To właśnie z Nowego Jorku w 2014 roku DNB sprowdadził część żółtego metalu. Reszta holenderskiego złota przechowywana jest w Ottawie i Londynie, pod pieczą banków centralnych Kanady i Wielkiej Brytanii.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (49)

dodaj komentarz
newconnect
"głównego ścieku"??? Chyba miało być "głównego nurtu", trochę wstyd takie byki walić ;-)
mark_54
Zalezy jakie fekalia z tym nurtem płyną
ermann
Bank centralny = czyt. bank rotszyta i rokefelera
konik_garbusek
Zabawne jest to, ze banki centralne skupując złoto WIEDZĄC ze to jest w miarę stabilna przystań. Dokładnie w tym samym czasie rządy tych samych krajów osłabiają swoje waluty żeby być "konkurencyjnym" na rynku. Można by nazwać to oczywistym szaleństwem, ale jest to tylko dowód że chciwość jest nadal dużo większa niż strach.
pis_po_jedno_zlo
Złoto tak naprawdę zacznie rosnąć dopiero w trakcie lub po kryzysie, w szczególności, gdy poszczególne kraje zaczną odpalać helicopter money i wywołają dwucyfrową inflację.
pis_po_jedno_zlo
Złoto nie chroni przed inflacją, to mit!!! Jeżeli ktoś kupił złoto w 1934 roku za USD po 36 latach był na minusie 65%. Co ważne wtedy za inflację uznawano podaż pieniądza, a nie manipulowane CPI. W przypadku, gdy ktoś zakupił złoto w 1980r. do tej pory jest na minusie pomimo wyliczeń na bazie CPI.
https://www.macrotrends.net/1333/historical-
Złoto nie chroni przed inflacją, to mit!!! Jeżeli ktoś kupił złoto w 1934 roku za USD po 36 latach był na minusie 65%. Co ważne wtedy za inflację uznawano podaż pieniądza, a nie manipulowane CPI. W przypadku, gdy ktoś zakupił złoto w 1980r. do tej pory jest na minusie pomimo wyliczeń na bazie CPI.
https://www.macrotrends.net/1333/historical-gold-prices-100-year-chart
sebastian_successful_investor
BARDZO sluszna uwaga!! Nawet na studiach ekonomii ucza bzdur!!

"Co ważne wtedy za inflację uznawano podaż pieniądza, a nie manipulowane CPI"
infinum
tyle, że deflatorem w tym wyresie jest właśnie maipulowane CPI, więc ów wykres jest wart funta kłaków
pis_po_jedno_zlo odpowiada sebastian_successful_investor
Oczywiście chodziło mi o wzrost podaży pieniądza. Od 1980r. rozpoczęto stosowanie CPI. Metodologia CPI pozwala na zaniżanie inflacji. https://cinkciarz.pl/o-nas/dla-mediow/artykuly-prasowe/inflacja-moze-byc-znacznie-wyzsza-niz-podaje-gus
pis_po_jedno_zlo odpowiada infinum
Wręcz przeciwnie, bo skoro inflacja jest zaniżana to złoto wypada jeszcze gorzej. Złoto jest dobre do przechowywania majątku pokoleń, natomiast dla poszczególnego człowieka wtopienie kapitału na 40 lat to słaby pomysł. Znacznie lepiej już mieć wieczną długą pozycję na akcje S&P 500, choć oczywiście to też idiotyzm...

Powiązane: Złoto

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki