REKLAMA

Hiszpański galimatias. Dziki lotator wynajął zajęte mieszkanie, a ukarano właściciela

2023-06-08 08:20, akt.2023-06-08 08:59
publikacja
2023-06-08 08:20
aktualizacja
2023-06-08 08:59

Już od ponad pół roku Ricardo Roman i jego chora na Parkinsona siostra, właściciele mieszkania w hiszpańskiej Sewilli, nie mogą go odzyskać. Zajął je dziki lokator, który, jak się okazało, wynajmuje w nim pokoje poprzez Airbnb. Po próbie wejścia do swojego mieszkania Roman został aresztowany. 

Hiszpański galimatias. Dziki lotator wynajął zajęte mieszkanie, a ukarano właściciela
Hiszpański galimatias. Dziki lotator wynajął zajęte mieszkanie, a ukarano właściciela
fot. PabloCopter / / Shutterstock

Roman został zakuty w kajdanki i spędził noc w więzieniu, a policja odebrała mu klucze do mieszkania i przekazała je dzikiemu lokatorowi, a jego siostrze Laurze poradziła usunąć samochód z garażu.

Rodzeństwo jest zdesperowane. „Nie rozumiem, jestem ofiarą, a traktują mnie jak przestępcę” - powiedział Roman, który obecnie mieszka w wynajmowanym mieszkaniu. Jednak w lecie straci zasiłek dla bezrobotnych i nie będzie w stanie płacić 500 euro miesięcznie za wynajem. „Co mam zrobić - zamieszkać pod mostem czy też zająć jakieś mieszkanie?” - zapytał w rozmowie z telewizją Antena3.

Roman i jego siostra odziedziczyli nieruchomość w centrum Sewilli po ojcu; mieszkanie dobrze wyposażyli i przechowują w nim wszystkie swoje rzeczy, w tym ważne pamiątki. Siostra używała mieszkania dwa razy w tygodniu, kiedy przyjeżdżała z pobliskiej wioski do lekarza, a Roman zamierzał przeprowadzić się tam na stałe w lecie, gdy straci zasiłek dla bezrobotnych.

Jednak dziki lokator pokrzyżował te plany. „To było na początku grudnia, próbowałem otworzyć drzwi, ale klucz nie wchodził do zamka - opowiadał Roman - Myślałem, że może siostra zostawiła klucz od wewnątrz i zadzwoniłem po ślusarza. Okazało się, że w mieszkaniu przebywa dziki lokator, który pokazał umowę o wynajem - sfałszowaną, co później zostało potwierdzone przez sąd. Policja stwierdziła, że nie może nic zrobić”.

Następnego dnia właściciel wszedł do swojego mieszkania pod nieobecność dzikiego lokatora. Widział wcześniej, jak ten wychodził, wynosząc kilka toreb i myślał, że to koniec problemów. Jednak wkrótce lokator powrócił z czterema policjantami i dokumentem najmu.

Policjanci zapytali Romana, czy wymienił zamki, wylegitymowali go i zakuli w kajdanki. „Zabrali moje klucze i przekazali je dzikim lokatorom” - powiedział telewizji właściciel mieszkania.

Dziki lokator jest znany sąsiadom, gdyż wcześniej wynajmował mieszkanie naprzeciwko, ale przestał płacić i miał wyznaczoną datę eksmisji. Teraz przeniósł się do mieszkania Romana i na nim zarabia, wynajmując pokoje przez Airbnb. Dodatkowo pobiera emeryturę w wysokości 900 euro.

Po spędzeniu nocy w więzieniu Roman został zwolniony. Sąd zamknął sprawę po stwierdzeniu, że mieszkanie jest własnością rodzeństwa, a lokator miał nielegalną umowę najmu. Poszkodowani zwrócili się do sądu o eksmisję lokatora, ale wobec braku decyzji w tej sprawie nie mogą odzyskać mieszkania i wydają oszczędności na wynajem.

W Hiszpanii w roku 2022 odnotowano 16 726 skarg o nielegalne zajęcie mieszkania, najwięcej w Katalonii i Andaluzji - poinformowała telewizja Telecinco.

„Podyktowane lewicową ideologią prawo chroni +okupas+. Tysiące rodzin ponoszą straty i cierpią na różne zaburzenia psychiczne, gdyż prawo broni przestępców. Są bezkarni, a zajmowanie mieszkań odbywa się bez konsekwencji, bez sankcji, z czego korzystają zorganizowane i dobrze poinformowane mafie” - powiedział w rozmowie z PAP Tony Miranda, przewodniczący krajowej organizacji osób poszkodowanych przez dzikich lokatorów (ONAO).

Obecny rząd wspiera dzikich lokatorów, a mafie przestępcze korzystają z tego, włamując się do mieszkań, zajmując je, a później nawet podnajmując za opłatą - dodał.

Dobrze zorganizowane mafie lokatorskie dołączyły do tradycyjnych ruchów anarchistycznych i antysystemowych, promujących zajmowanie cudzych nieruchomości w celu rzekomej ochrony praw osób bez dachu nad głową, podczas gdy państwo zaniechało prowadzenia mieszkaniowej polityki socjalnej - podkreślił Miranda.

Hiszpańskie media często informują o przypadkach rażących nadużyć ze strony dzikich lokatorów i trudnej sytuacji właścicieli mieszkań.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (34)

dodaj komentarz
lebski_gosc
Coraz większe bezprawie, calkowite pomylenie kierunków. Ue zmierza albo do samozagłady albo do rozpadu bo nie sądzę że wszyscy będą się chcieli unicestwić.
poranadobranoc
Bezprawne zajęcie nieruchomości jest w Hiszpanii uznawane oczywiście za przestępstwo.
Bezprawne wtargnięcie do czyjegoś domu kontemplowane jest przez hiszpański kodeks karny w jego artykule 202 jako włamanie, ale tylko kiedy to włamanie zostanie przyuważone „in flagranti”, czyli „na gorącym uczynku” – w praktyce w pierwszych
Bezprawne zajęcie nieruchomości jest w Hiszpanii uznawane oczywiście za przestępstwo.
Bezprawne wtargnięcie do czyjegoś domu kontemplowane jest przez hiszpański kodeks karny w jego artykule 202 jako włamanie, ale tylko kiedy to włamanie zostanie przyuważone „in flagranti”, czyli „na gorącym uczynku” – w praktyce w pierwszych 48 godzinach przebywania bezprawnych lokatorów. Wówczas policja ma prawo natychmiastowego „oczyszczenia” mieszkania, co jest skuteczne, szybkie i nie ponosi za sobą kosztów sądowych.
W innym przypadku kluczowym narzędziem jest tzw. ekspresowa eksmisja. Mówi o niej artykuł 441.1bis Kodeksu Cywilnego. Należy tutaj jednak zaznaczyć, że wspomniana ustawa ma zastosowanie tylko w przypadku właścicieli nieruchomości będących osobami fizycznymi. Czyli nie dotyczy banków czy firm, do których należy feralna nieruchomość.Na czym polega ekspresowa eksmisja? Po zgłoszeniu policji nielegalnego przejęcia, ocupas mają obowiązek w ciągu 5 dni udowodnić przed sądem swoje prawo własności lub uzasadnić pobyt w nieruchomości. Jeśli nie zrobią tego w wyznaczonym terminie, sąd może już zdecydować o ich eksmisji.
poranadobranoc
https://www.dreamproperty.pl/blog/161/czy-trzeba-sie-obawiac-okupas-nie-jesli-dokonasz-wlasciwego-wyboru-nieruchomosci
innowierca odpowiada (usunięty)
plus ostatnie zdanie kolegi wpisu: "Jeśli nie zrobią tego w wyznaczonym terminie, sąd może już zdecydować o ich eksmisji" - no co z tego, ze sad moze, co moze? kiedy? moze rozpatrzy nowa sprawe, majac tysiace w trakcie.... a kto jak nie wlasciciel musi zajmowac sie sprawa, opisywac sytuacje, wypelniac pisma, korzystac plus ostatnie zdanie kolegi wpisu: "Jeśli nie zrobią tego w wyznaczonym terminie, sąd może już zdecydować o ich eksmisji" - no co z tego, ze sad moze, co moze? kiedy? moze rozpatrzy nowa sprawe, majac tysiace w trakcie.... a kto jak nie wlasciciel musi zajmowac sie sprawa, opisywac sytuacje, wypelniac pisma, korzystac z pomocy prawnej, jezdzic, placic, czekac.... a drugie okupasy przyjada po nich he he he - jak ocupasy zmienia zamki, i napisza na drzwiach uzadadnienie, ze nie maja gdzie mieszkac, to trzeba normalna sprawe o eksmisje zalozyc, a jak w 6 miesiecy da sie to zalatwic, zeby ich legalnie usunac, to trzeba miec szczescie dopiero. W piec 5 sad zalatwi-ale ubaw.
poranadobranoc odpowiada innowierca
przecież wyraznie jest napisane że zajecie mieszkania osoby fizycznej bezprawnie to przestepstwo, wiec zostana ukarani i tyle. Co do faktycznej rzeczywistosci terminow dzialania sadow w hiszpanie sie nie wypowiem, podalem jedynie artykul ktory z pewnoscia rzetelniej pokazuje stan prawny w hiszpanii w tej materii.
innowierca odpowiada poranadobranoc
no niby tak.Ale po przeczytaniu ktos moze pomyslec, ze latwo w tydzien sie ocupasa pozbedzie. Predzej do wiezienia wlasciciel trafi. Trzymac z daleka od tego absurdu, dla ochrony wlasnego zdrowia i pieniedzy. Smierdzaca inwestycja.
andregru
"w ciągu 5 dni udowodnić przed sądem swoje prawo własności lub uzasadnić pobyt w nieruchomości" czy jak powiedzą że nie maja gdzie mieszkać z bąbelkami to zajęcie jest zasadne ?
po_co
Na takich cwaniaków też jest metoda, można dostarczyć na adres takiego mieszkania paczkę która zachęci dzikiego lokatora do otwarcia.
Wystarczy kilka gramów marichuany albo cięższego narkotyku i delikwent resztę życia spędzi w więzieniu.

Trzeba też mieć dobre układy z sąsiadami którzy pomogą pozbyć się problemu.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Zasilek dla bezrobotnychnw hiszpanii mozna pobierac 2 lata tzn że Roman planował BYĆ BEZROBOTNYM przez ten czas skoro.. planował jak straci zasilek za poł roku XD Hiszpania w całej okazałości! Społeczny pasożyd trafił na wiekszego od siebie pasożyda i czuje się przez niego pokrzywdzony hehehe
lutobor
Po prostu w Hiszpanii są wolne sądy i jest unijna praworządność.

Powiązane: Hiszpania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki