REKLAMA

Hiszpańska wioska na sprzedaż za 200 tys. euro. 12 domów i widok na morze

2021-09-28 21:50
publikacja
2021-09-28 21:50
Hiszpańska wioska na sprzedaż za 200 tys. euro. 12 domów i widok na morze
Hiszpańska wioska na sprzedaż za 200 tys. euro. 12 domów i widok na morze
fot. Simple_Moments / / Shutterstock

W hiszpańskiej Galicji za jedyne 200 tys. euro można kupić opuszczoną wioskę Candelago w prowincji A Coruna z 12 domami i widokiem na morze. Wioska położona jest kilka kilometrów od miejscowości Corme, w której dostępne są wszystkie usługi.


Wprawdzie Candelago nie ma swojej plaży, ale widoki na morze zapierają dech w piersi, to balkon na Atlantyk - zapewnia obecna jej właścicielka Elena, w rozmowie z regionalnym dziennikiem „La Voz de Galicia".

Candelago była zamieszkana do lat 70. ubiegłego wieku, ale teraz wszystko pokrywa roślinność. Pomimo to może być okazją dla inwestorów, którzy chcieliby ją odrestaurować pod kątem agroturystycznym. Tak planowała ponad 10 lat temu grupa właścicieli kilku domów, ale ich projekt upadł. Obecna właścicielka musi wyjechać z Galicji ze względu na pracę, więc wioskę chce sprzedać.

Osada jest opuszczona i w stanie ruiny. Nawet kamienny krzyż, który znajdował się na skrzyżowaniu dróg, został zburzony i niedawno odnalazł się w pobliskich chaszczach. Obecnie lokalne władze sprawdzają, jak zakatalogować krzyż. Według prawa jeżeli pochodzi sprzed 1901 r., ma specjalną wartość jako dziedzictwo kulturowe - napisała gazeta.

W Hiszpanii od wielu lat postępuje proces wyludniania się wiosek. Starsi mieszkańcy umierają, a młodzi wyjeżdżają do miasta w poszukiwaniu pracy i wygodniejszego życia. Lokalne władze próbują na nowo zagospodarować wyludnione miejsca, wystawiając część wsi na sprzedaż, czasami za cenę mieszkania w mieście. Powstała nawet agencja nieruchomości, która specjalizuje się jedynie w sprzedaży opuszczonych osad, a w swojej ofercie ma wsie w różnych cenach - od kilkudziesięciu tysięcy do kilku mln euro. Najbardziej atrakcyjne dla nabywców ceny są właśnie w Galicji.

Popyt na opuszczone wioski wzrósł dopiero podczas pandemii. Często kupują je małżeństwa z północy Europy z myślą o spokojnym życiu i stworzeniu oferty agroturystycznej dla swoich rodaków. Jednak aby wyludniona wioskę zamienić w turystyczny raj, trzeba wiele zainwestować w remont i modernizację obiektów.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ jo/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (4)

dodaj komentarz
franekxy
W sumie całkiem fajna miejscówka. Co prawda nie jest to nad samym oceanem, na zdjęciu to nie to, ale do plaży jest 2 kilometry. Cena działki wychodzi z grubsza 40 euro za metr kwadratowy, porównując do działek nad Bałtykiem chyba bardzo nie odstaje? Tylko jeszcze przydałoby się lotnisko w okolicy ;)
marekpoznan
"Obecnie lokalne władze sprawdzają, jak zakatalogować krzyż. Według prawa jeżeli pochodzi sprzed 1901 r., ma specjalną wartość jako dziedzictwo kulturowe - napisała gazeta."

Taki przedsmak do tego co czeka potencjalnego ynwestora, jakiś bubek z urzędu będzie rzucał kłody pod nogi chyba że dostanie
"Obecnie lokalne władze sprawdzają, jak zakatalogować krzyż. Według prawa jeżeli pochodzi sprzed 1901 r., ma specjalną wartość jako dziedzictwo kulturowe - napisała gazeta."

Taki przedsmak do tego co czeka potencjalnego ynwestora, jakiś bubek z urzędu będzie rzucał kłody pod nogi chyba że dostanie konkretną łapówkę to może na chwilę zamknie japę.
mknowak
Ilu dzikich lokatorów w komplecie mogliby napisać.....
hfjdj
0, musisz się odmożdżyć bo strach o dzikich przesłania ci myślenie. To poprostu działka na zadupiu którą trzeba posprzątać zanim zacznie cie zapierać widok na Atlantyk. W Brazylii dają pół kilometra w lesie za free, tylko że zamiast zgliszcz są drzewa do karczowania no i nie ma widoku na atlantyk.

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki